Doktor robot v Praze. Umělá inteligence předpoví nežádoucí účinky léků
foto: Emil Pokorný, Deník Vektor/Z výstavy techniky a AI
Se zajímavými novinkami z oblasti AI se pochlubila Univerzita Karlova na konci května. V rozsáhlém textu „Jak umělá inteligence změní medicínu?“ shrnuje několik okruhů, kde díky robotickému mozku techniky může dojít k pomoci pacientům, ale i vědě či jednotlivým vědeckým disciplínám.
Mezi oblasti, kde se už nyní umělá inteligence využívá nejvíce, patří radiologie, která je jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejících medicínských oborů. Podle univerzity může dále zdokonalit diagnostiku a léčbu mnoha zdravotních stavů.
„Rovněž lékařská genetika a genomika už nyní hojně využívá umělou inteligenci. Při diagnostice geneticky podmíněných chorob se pomocí metod sekvenování DNA nové generace získávají rozsáhlé soubory dat o DNA pacientů – lidská DNA obsahuje cca 3,5 miliardy nukleotidů,“ poznamenal za UK její tiskový mluvčí Lukáš Malý.
V klinické oblasti se aktuálně pracuje na využití umělé inteligence v personalizované medicíně, například v předvídání a předcházení nežádoucích účinků léčiv.
Další částí, o níž se univerzita vyjádřila, je neurochirurgie. Prozatím nešlo o výzkum na pacientech, ale lékaři nechali Chatbot (AI) zpracovat a vydat bez jakýchkoli vstupních dat odbornou studii. O výsledku informovali v odborném tisku (Deník Vektor nalezl zmíněný článek ZDE, je vydán v anglickém jazyce). Lze ovšem uvést, že finální text splňoval parametry odborného článku a působil věrohodně.
Lékaři a vědci debatovali rovněž o přínosu AI pro psaní studentských praxí. Ať už seminárních nebo bakalářských. Shodli se, že AI není na škodu jako doplněk. Pro kantory však vyvstává mnohem pečlivější přístup k jednotlivým textům.