Ekonom prohrál sázku o umělé inteligenci. AI je chytřejší, než si myslel.

25. 04. 2023
Ekonom prohrál sázku o umělé inteligenci. AI je chytřejší, než si myslel.
foto: Pixabay/ilustrativní

Ekonom Bryan Caplan z George Mason University se vsadil, že do roku 2029 žádná umělá inteligence nedokáže složit americké bakalářské zkoušky. Bohužel pro něj nová verze systému GPT-4 tuto sázku vyhrála a velmi rychle. Caplan se ale stále těší z pokroku v oblasti umělé inteligence a vidí v něm mnoho přínosů pro lidskou produkci a životní úroveň. Jaké sázky ho lákají nejvíce a jaký bude mít vývoj AI dopad na ekonomiku?

Bryan Caplan, ekonom z George Mason University ve Virginii, který se proslavil svými přesnými sázkami na různá témata, od volebních šancí Donalda Trumpa v roce 2016 po budoucí míru návštěvnosti amerických vysokých škol, si nebyl jistý, zda je umělá inteligence v chatbotu ChatGPT opravdu tak chytrá, jak se tváří. Proto se vsadil, že "žádná umělá inteligence nebude schopna do ledna 2029 dostat jedničku z pěti ze šesti bakalářských zkoušek". Nicméně nová verze systému, GPT-4, získala potřebné známky s vysokým skóre 73/100 jen o několik měsíců později, takže Caplan tuto sázku prohrál. V rozhovoru pro server The Guardian prozradil své názory na budoucnost umělé inteligence i to, jak se stal vášnivým sázkařem.

Když se Caplana zeptali na jeho názor na vývoj umělé inteligence, řekl: "Celkově bych řekl, že můžeme být nadšení. Každý pokrok někomu škodí. Vakcíny jsou špatné pro pohřební ústavy. Obecně platí, že cokoli, co zvyšuje lidskou produkci, je dobré pro životní úroveň lidí. Někteří lidé ztrácejí, ale kdybyste šli a řekli, že chceme jen pokrok, který prospívá všem, pak by žádný pokrok nemohl existovat."

Caplan se vsadil ještě jednou, tentokrát s vědcem v oblasti AI Eliezerem Yudkowskym o tom, že nás do roku 2030 AI (ne)vyhladí. Funguje to tak, že Caplan už dal Yudkowskému peníze a pokud tu po roce 2030 stále budeme, tak mu je Yudkowsky vrátí dvakrát.

Jaké sázky nejvíce lákají Caplana? Především ty, které se na začátku jeví jako přehnané. "Nejvíce mě zajímají sázky, u kterých se zdá, že někdo jen přehnaně tvrdí a předstírá, že má mnohem větší důvěru v budoucnost, než si myslím, že by mohl mít. Zatím mi to dokonale funguje. Měl jsem 23 takových sázek a všechny jsem vyhrál," řekl ekonom pro server The Guardian. Podobně to podle něj vypadalo i u sázky na umělou inteligenci (AI), kdy po zhodnocení situace se zdálo, že důvěra vložená do programu byla přehnaná. Nicméně se mýlil, což mělo za následek mnohem větší a rychlejší ekonomické dopady vývoje AI, než se očekávalo. Každá inovace se ale projeví s určitým zpožděním. "Existuje obecné pravidlo, že i když se nějaká technologie zdá být úžasná, obvykle trvá mnohem déle, než se projeví velké ekonomické dopady, než byste čekali," uvedl Caplan. V případě elektřiny to trvalo i několik desetiletí. Dopady tohoto obrovského technologického pokroku se tedy zjistí až po určité době.

 

Tagy

▼-1%
1 den
▼-0.33%
1 týden
▲+4.15%
1 měsíc
▲+32.76%
1 rok
Akcioměr 40.68%
info
▲+1.13
1 den
▲+4.6
1 týden
▼-8.17
1 měsíc
▼-7.04
1 rok
Index stresu 40.57
info
Naše zprávy najdete i na sítích
FCB, Twitter, LinkedIn