Fenomén umělé inteligence jako osobního terapeuta: Jaká jsou pro a proti?

11. 05. 2023
Fenomén umělé inteligence jako osobního terapeuta: Jaká jsou pro a proti?
foto: Pixabay/ilustrativní

V současné době se stále více lidí obrací na umělou inteligenci jako na svého osobního terapeuta. Aplikace má oproti lidským psychologům několik předností, které jsou velmi atraktivní. Můžete ji použít kdykoliv a kdekoliv, náklady na terapii jsou téměř nulové a nemusíte se bát, že vás bude za věci, se kterými se svěříte, soudit. Nicméně, využívání umělé inteligence v terapii může mít svá úskalí. V tomto článku se podíváme na argumenty pro a proti.

Umělá inteligence získává v dnešní době čím dál větší popularitu. Většina z nás si již určitě vyzkoušela nějakého chatbota a stále více lidí o umělé inteligenci slyší. ChatGPT a další AI nabízejí nové možnosti, jak programy využít, a terapie je jednou z nich. Díky použití behaviorálně-kognitivní teorie AI poskytuje lidem podporu, nápady a řešení situací, a dokonce i slova útěchy. Tato funkce je však lehce kontroverzní téma a má svá pro i proti.

Jedním z hlavních důvodů, proč se lidé obrací k umělé inteligenci jako k terapeutovi, je její dostupnost a flexibilita, píše server flowee. Zatímco tradiční terapie vyžaduje plánování schůzek, cestování a další organizační aspekty, využití umělé inteligence je velmi jednoduché a rychlé. Uživatelé mohou mít přístup k terapii kdykoliv a kdekoliv, což je obzvláště užitečné v případě, kdy jsou vzdáleni od terapeuta nebo kdy mají omezený čas.

Některé osoby preferují anonymitu, když se jedná o sdílení svých emocionálních problémů. Využití umělé inteligence umožňuje uživatelům být naprosto anonymní a zároveň získávat pomoc a podporu v oblasti psychického zdraví.

Využití umělé inteligence jako terapeuta také je mnohem levnější než klasická terapie. Uživatelé mohou získat přístup k řešení svých emočních problémů za mnohem nižší cenu, což je pro mnoho lidí lákavé, uvádí server npr. Také to pomůže dostat terapii k těm, kteří jí potřebují, ale jinak by na to neměli prostředky.

Nicméně, i přes veškeré své klady, jsou zde i velmi podstatné zápory a chybějící lidský kontakt je rozhodně jedním z nich. Když se lidé obrací na terapeuta, často hledají empatii a srozumitelnost, což může být obtížné dosáhnout prostřednictvím umělé inteligence. Vztah mezi terapeutem a klientem může být mnohem intimnější a osobnější, což je pro mnoho lidí klíčové.

I když je umělá inteligence schopna analyzovat a řešit řadu emocionálních problémů, její porozumění je omezené a nemůže poskytnout stejnou úroveň individualizované péče jako lidský terapeut. Navíc, využití umělé inteligence může být limitováno pouze na určité typy problémů, což může vést ke špatným diagnózám nebo nesprávnému přístupu k pacientovi, informuje server AI multiple.

Dalším velkým negativem je nedostatek regulace, díky které by byl nad těmito programy dohled, komentuje server Novinky.cz. Kromě přístupu k internetu není spuštění terapie v podstatě nijak omezeno. Vzhledem k tomu, že se umělá inteligence může mýlit a vyhodnotit situaci nesprávně, její rady nelze vždy brát za slovo. Redaktor z New York Times zveřejnil, že ho chatbot Bing společnosti Microsoft dokonce naváděl k opuštění manželky.

V závěru je tedy nutné říci, že jako vše, i toto má své pro a proti. V budoucnu se nicméně počítá s využitím umělé inteligence pro doplňkovou terapii. Současným plánem vývojářů je začlenit AI do léčby, ale vždy pouze jako doplněk k terapii, která by byla vedená profesionálem, člověkem. Každopádně sami můžete vyzkoušet, jak chatboty fungují.

 

Tagy

▼-0.27%
1 den
▲+1.72%
1 týden
▲+4.41%
1 měsíc
▲+38.39%
1 rok
Akcioměr 41.79%
info
▼-0.36
1 den
▼-1.73
1 týden
▼-16.07
1 měsíc
▼-7.84
1 rok
Index stresu 36.37
info
Naše zprávy najdete i na sítích
FCB, Twitter, LinkedIn