Fiala (ODS) se radil s umělou inteligencí. Vyzval k diskusi nad využitím potenciálu AI
foto: Zdroj Pixabay/Ilustrativní
Umělá inteligence čím dál intenzivněji vstupuje do široké škály oblastí, včetně jazykových, finančních, redakčních či marketingových služeb, herního průmyslu a mnoha dalších. Ani politika nestojí stranou. Samotný premiér Petr Fiala (ODS) si vyžádal radu umělé inteligence před ideovou konferencí.
„Zeptal jsem se umělé inteligence na doporučení, co bych měl jako předseda ODS říci delegátům ideové konference o umělé inteligenci,“ pronesl šéf ODS na plénu před delegáty.
„Jeden z klíčových faktorů, který bude mít dopad na naši společnost v nadcházejících letech, bude umělá inteligence. Proto je důležité, abychom si uvědomili její potenciál a výzvy, které s sebou přináší,“ citoval doporučení inteligence, která se snaží co nejvíce aproximovat lidskou inteligenci. Dodal následně, že si musíme položit otázku, jak můžeme využít umělou inteligenci ve prospěch našeho státu, našich občanů, naší ekonomiky a zároveň zajistit, aby byla využívána odpovědně a s ohledem na etiku a soukromí. „Je třeba diskutovat o tom, jakým směrem by se měla ubírat regulace umělé inteligence, jak ji můžeme podpořit a rozvíjet, ale také jaká jsou potenciální rizika a jak se jim můžeme vyhnout,“ dodal a pokračoval, že téma vyžaduje spolupráci a otevřenou diskusi napříč celou společností. Závěrem vyzval všechny přítomné, aby společně hledali způsoby, jak využít potenciál umělé inteligence.
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se ve svém vystoupení také dotkla tématu umělé inteligence. Položila si řečnickou otázku, jak budou vypadat bojiště kolem roku 2040. Podle ní se budou vést na zemi, ve vodě, ve vzduchu, vesmíru i v kyberprostoru. „Žádná z domén nebude opuštěna, počítače tanky nenahradí a nenahradí je ani umělá inteligence,“ zdůraznila ministryně obrany na ideové konferenci.
Psali jsme
V dnešní době plné nejistoty se mnoho rodin ptá, kam by měly uložit své peníze a jak by mělo vypadat optimální rozložení jejich investičního…
A jak si umělá inteligence stojí mezi Čechy?
Tím se nedávno zabýval průzkum agentury IPSOS ve spolupráci s Karlovou univerzitou. Ten přišel s tím, že ChatGPT zatím vyzkoušelo pouze 15 procent lidí v Česku. Více než polovina si však myslí, že by se vývoj umělé inteligence (AI) měl pozastavit. „Přestože byl chat hodně medializován, zkušenost s ním je velmi malá,“ přiblížil Václav Moravec z Katedry žurnalistiky Fakulty sociálních věd UK a podotkl, že o ChatGPT mají větší zájem vysokoškolští studenti.
Michal Kormaňák z agentury IPSOS zase zdůraznil, že více než polovina lidí má ambivalentní názor k umělé inteligenci - myslí si, že technologie mají stejně tak pozitivní jako negativní dopady. „Muži jsou přitom o něco optimističtější, stejně jako mladí lidé do 34 let,“ uvedl a dodal, že nejvíce skeptičtí jsou lidé ve věku 35 až 54 let.
Luboš Král z Centra umělé inteligence pod Fakultou elektrotechnickou Českého vysokého učení technického (FEL ČVUT) k tomu dále řekl, že kromě kybernetické bezpečnosti se umělá inteligence rychle rozvíjí také v oblasti školství: „Učitel používá asistenčního systému, aby věděl například to, zda jsou žáci soustředění, nebo jestli si vědí rady a podobně,“ nastínil a dodal, že je potřeba se této příležitosti chytit a maximálně ji využít.