Kolik Indů nahradí AI? Microsoft dal miliardy falešnému startupu
foto: Vishwanatha Badikana / CC BY-SA 4.0 / Wikimedia commons/ilustrativní foto
Startup Builder.ai slíbil revoluci ve vývoji aplikací: umělou inteligenci, která umí poskládat appku jako z lega. Místo toho ale kód psala ručně armáda levné pracovní síly z Indie. A i ti nejlepší naletěli, včetně společnosti Microsoft, SoftBank nebo blízkovýchodního Kataru.
Trvalo to dlouho. Celých osm let věšel britský Builder.ai investorům bulíky na nos. Startup dokázal přesvědčit svět, že drží v rukou doopravdy přelomovou technologii. Realita? Dobrý marketing a armáda indů u obrazovky. I tak ale dokázal od investorů startup postupně vytáhnout 445 milionů dolarů, tedy téměř 10 miliard korun. A ne od ledajakých jmen. Mezi největší „skalp“ patří giganti jako Microsoft, SoftBank nebo třeba i Qatar investment authority, která je investiční společností blízkovýchodní ropné velmoci. V jednu chvíli byla dokonce hodnota firmy odhadována na 1,3 miliardy dolarů (zhruba 28 miliard korun). Vraťme se ale na začátek.
Psali jsme
Jak se daří ruským fejkovým značkám? Rusko nahradilo Coca-Colu, McDonald’s i Starbucks. Ale funguje to? Kdo slaví úspěch a kdo to jen hraje…
AI asistentka Nataša od Builder.ai, která neexistovala
Startup Builder.ai nabízel software, který zněl lépe než realita. Také se nakonec ukázalo, že přelomová technologie žádná realita nebyla. Firma slíbila revoluci ve vývoji applikací. Nabízeli platformu díky které by dokázal i laik bez sebemenší znalosti programování sestavit komplexní aplikace. Platforma měla název "Builder Studio" a hlavní vlajkovou lodí byla AI asistentka, Nataša, která měla při vývoji aplikací pomáhat. Na papíře tak tento projekt vypadal dokonale.
Jenže žádná Nataša ve skutečnosti nebyla. A to dokonce nikdy. Místo ní totiž přání klientů plnilo asi 700 indických vývojářů, kteří psali kód ručně, ve dne v noci, jako na běžícím pásu. Jak informoval portál BusinesToday, s rostoucím zájmem, ale rostla i očekávání. A s nimi i tlak investorů, kteří chtěli výsledky. Přeci jen investovali miliony dollarů. Firma měla po ruce vždy nějakou výmluvu: Peníze údajně mířily na budování rozsáhlé mezinárodní pracovní sítě (paradoxně tato část je z části pravdivá). Další balíky padly na ambiciózní plány expanze: nové trhy v jihovýchodní Asii, na Blízkém východě, a zřejmě i do prezentací pro investory.
Startup se začal rozpadat jako domino
Na oko všechno šlapalo. Dokonce roky. Zevnitř se ale systém začal drolit. Fungování startupu popsal na síti X zakladatel Ebern Finance, Bernhard Engelbrecht: „Požadavky zákazníků se posílaly do indické kanceláře, kde 700 Indů psalo kód místo umělé inteligence. Výsledné aplikace byly často chybové, nefunkční a prakticky neudržitelné. Vypadalo to jako skutečná AI – ale nebylo z toho vůbec nic.“
Podle Bloombergu se společnost dlouho spoléhala na nadsazené prognózy příjmů a falešná tvrzení o umělé inteligenci, aby si zajistila financování. V podstatě toho dosáhli pomocí dohody s druhou firmou, VerSe, která působí v oblasti sociálních médií. Navzájem si roky účtovali obrovské částky, aby na papíře vytvořili dojem růstu. Této strategii se říká „round-tripping“. Cílem bylo nafouknout příjmy, které pak firma následně prezentovala svým investorům.
Startup skončil, co dál?
Startup Builder.ai je dnes v insolvenci. Firma oficiálně vstoupila do insolvenčního řízení ve Velké Británii, kde nyní soudem jmenovaný správce zkoumá, jak zachránit alespoň část majetku nebo provozu. Ve vyjádření na LinkedInu společnost přiznala, že ji její „rané chyby“ dovedly „za hranici obnovy“. Téměř překvapivě se k situaci postavila zodpovědně, tedy alespoň naoko. Ale po osmi letech lží je těžké věřit i tomu poslednímu slovu. Jak se říká: „Napálíš mě jednou, styď se. Napálíš mě podruhé, měl bych se stydět já.“