Matka Chat GPT dá univerzitám miliardu za technickou revoluci
foto: cottonbro studio / Pexels/Spojení AI a člověka (ilustrační foto)
Daleká budoucnost na nás čeká za dveřmi. Společnost OpenAI ukazuje svoje vizionářství a je odhodlána dát univerzitám desítky milionů dolarů na rozvoj výzkumu AI. Ambiciózní projekt jde ruku v ruce plánem pokročilých AI asistentů s doktorátem za tisíce dolarů měsíčně.
Rozvoj společnosti OpenAI, která provozuje jeden z nejznámějších modelů umělé inteligence na světě, Chat GPT, se zdá být nezastavitelný. Nejen, že společnost OpenAI neustále posílá na trh vylepšené varianty svých AI nástrojů, ale vše nasvědčuje tomu, že její současný CEO Sam Altman a jeho tým jsou plně odhodláni docílit svého cíle vytvořit pozitivní dlouhodobý dopad umělé inteligence na celé lidstvo. Společnost buď sama ohlásila nebo se na veřejnost dostaly informace spojené s dvěma rozsáhlými projekty, z nichž jeden je přímo napojen na celosvětovou akademickou obec a druhý se týká nové generace AI asistentů. Plánované inovace však mohou skrývat množství problémů.
OpenAI slibuje revoluci ve vědeckém bádání
Využití umělé inteligence v akademickém prostředí je diskuze, která má své zaryté odpůrce i podporovatele. Na jedné straně jsou lidé, kteří z kreativního využití AI očekávají zásadní průlom v metodách lidského bádání spočívající ve zrychlení nebo zjednodušení výzkumu, a na straně druhé jsou silné hlasy varující před zlenivěním vědců nebo plném nahrazení jejich činnosti umělou inteligencí. Tuto debatu může ovlivnit krok společnosti OpenAI, která v úterý 4. března 2025 ohlásila spuštění projektu NextGenAI. Ten je založen na spolupráci mezi společností a patnácti akademickými výzkumnými institucemi napříč celým světem
Mezi prestižními americkými institucemi Caltech nebo Harvard University jsou totiž v projektu NextGenAI dále zapojeny také francouzská univerzita Science Po nebo britský Oxford. Cílem iniciativy je vzájemně spojit tyto univerzity a výzkumná centra, které již umělou inteligenci rozsáhle používají ve svých výzkumech a podle slov OpenAI „urychlit pokrok více, než by to dokázala jakákoli instituce sama”. Pro tyto vědecké instituce OpenAI vyčlenilo 50 milionů dolarů (asi 1,15 miliard Kč), které budou určeny na výzkumné granty a další bádání studentů i pedagogů v oblastech rozvoje umělé technologie.
Plán OpenAI spojený s univerzitami je fascinující, realita je však odlišná
Univerzitám a institucím jsou tak poskytnuty peníze v kombinaci s různými rozhraními OpenAI včetně API OpenAI, aby mohli vědci ve spolupráci se společností pracovat na inovacích. Jakožto student vysoké školy a mileniál samozřejmě často pracuji s nejznámějším modelem umělé inteligence společnosti OpenAI, Chat GPT. Mám také určité povědomí o tom, jak jej mí spolužáci využívají. I v České republice existují vědci, kteří umělou inteligenci využívají ke svým složitým výzkumům, ale realita běžných řadových studentů je zatím stále na velmi banální úrovni.
Studenti totiž využívají umělou inteligenci a především Chat GPT ke psaní stránek nebo v některých případech i celých kapitol seminárních, bakalářských nebo diplomových prací. Právě z těchto důvodů proto povinnost odevzdávat bakalářské práce již zrušila kupříkladu Podnikohospodářská fakulta VŠE nebo Katedra politologie na Univerzitě Palackého v Olomouci, o čemž mě informovali kolegové z těchto univerzit. Informace však potvrzuje mimo jiné i deník Czechcrunch.

Nejen NextGenAI, ale také vyspělí AI asistenti za tisíce dolarů měsíčně
NextGenAI však není jediným megalomanským projektem společnosti OpenAI. Podle Tech Startups totiž společnost měla nabídnout svým investorům projekt nových velmi pokročilých AI agentů pro vykonávání složitější agendy, jejichž cena by se měla pohybovat v rozmezí od 2 000 do 20 tisíc dolarů. Tyto specializované AI agenty by měly být navrženy tak, aby autonomně prováděli úkoly, jako je třídění potenciálních zákazníků, softwarové inženýrství a pokročilý výzkum. Očekává se, že tyto nové služby by mohly v budoucnu tvořit 20–25 % příjmů OpenAI.
Inovace umělé inteligence spustí lavinu
Oba projekty zní opravdu významně a pokud by se podařily, změnu v podobě ještě více inovující se AI by zaznamenal každý z nás. Projekt NextGenAI by totiž nejen pro společnost OpenAI, ale také univerzity, vědecká pracoviště, ale především celou akademickou obec určitě znamenal průlom ve vědeckém bádání. Projekt nových AI asistentů zase může významně pomoci v soukromém sektoru v rámci analytiky nebo marketingu. Jako vždy v případě umělé inteligence se však opět i na tomto místě nabízí otázka, zda a jakým způsobem AI ovlivní pracovní trh a jaké pozice budou v budoucnosti nahrazeny umělou inteligencí. Procesy jsou však již spuštěny a ztěží je dokážeme zbrzdit nebo zastavit.
Ve videu pod článkem nalezete něktré z grantů financovaných OpenAI.