Průlom v boji s rezistentními bakteriemi: Vědci na MIT využívají umělou inteligenci k vývoji nového antibiotika Aubacin
Vědci na MIT s pomocí umělé inteligence vyvinuli antibiotikum aubacin, které účinně léčí rezistentní onemocnění způsobená bakterií Acinetobacter baumannii. Tato bakterie, jež byla doposud nevyléčitelná a vykazovala vysokou rezistenci vůči antibiotikům, způsobovala vážné problémy pacientům po operacích i vojákům na Blízkém východě. Nové antibiotikum slibuje naději pro boj proti této nebezpečné bakterii a otevírá nové možnosti využití umělé inteligence v lékařství.
foto: Pixabay/ilustrativní
Vědcům na MIT se s pomocí umělé inteligence podařilo vyvinout nové antibiotikum aubacin, které léčí doposud rezistentní onemocnění vůči lékům, uvádí server MIT News. Pokud se bude ve výzkumu pokračovat, mohl by být vyroben lék pro boj s bakterií Acinetobacter baumannii. Tato bakterie byla doposud nevyléčitelná a trápila pacienty s otevřenou ranou po operaci, domovy důchodců i vojáky na Blízkém východě.
"Acinetobacter může přežívat na nemocničním vybavení a klikách po dlouhou dobu a může přijímat geny rezistence vůči antibiotikům ze svého okolí. V současné době je opravdu běžné, že se vyskytují izoláty A. baumannii, které jsou rezistentní téměř ke všem antibiotikům," říká Jonathan Stokes, bývalý postdoktorand MIT, který je nyní docentem biochemie a biomedicínských věd na McMasterově univerzitě, pro server MIT News.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) byla Acinetobacter baumannii zařazena mezi tzv. "priority pathogens", což je skupina bakterií nejnebezpečnějších pro lidstvo, informuje server The Guardian. Jednou z vlastností této bakterie je její schopnost nalézt nové obranné mechanismy proti léčbě. Bakterie dokonce dokáže přežívat v těle pacienta, aniž by způsobila infekci nebo příznaky, což ji činí velmi nebezpečnou.
Působení nových antibiotik bylo potvrzeno laboratorním experimentem, během kterého se podařilo ošetřit ránu infikovanou A. baumannii na myších, sdílí server BBC NEWS. Dále bude lék testován v laboratorním prostředí a po řadě bezpečnostních testů se přistoupí také ke klinickým studiím. Překvapivým zjištěním bylo také to, že antibiotikum působí výhradně na tuto bakterii a na žádnou jinou. Díky tomu by vývoj léku mohl být o něco rychlejší, jelikož se předpokládá menší výskyt vedlejších účinků.
Velkou roli v tomto průlomu hrála umělá inteligence, které na počátku bylo dáno 7 tisíc antibakteriálních molekul, aby na základě algoritmu odhadla nové strukturní třídy. Výsledkem byl tento nový super lék proti doposud neporazitelné bakterii. Základem celého procesu bylo pro AI zadání, zda nové molekuly budou či nebudou mít antibakteriální účinky. Pro medicínu je to do budoucna velký pokrok.
"Toto zjištění dále podporuje předpoklad, že umělá inteligence může významně urychlit a rozšířit naše hledání nových antibiotik," říká pro MIT NEWS James Collins, profesor Termeerova lékařského inženýrství a věd na Institutu lékařského inženýrství a vědy (IMES) a na katedře biologického inženýrství na MIT. "Jsem nadšený, že tato práce ukazuje, že můžeme využít umělou inteligenci v boji proti problematickým patogenům, jako je A. baumannii."
Jak pro medicínu, tak pro vývoj umělé inteligence se jedná o velmi podstatný pokrok, který ukazuje, že umělá inteligence v budoucnu urychlí mnoho procesů. Možností, které s sebou nový pokrok přináší, je mnoho.