Umělá inteligence v Indii: Boj proti chudobě na dosah pomocí technologie AI
foto: Pixabay/ilustrativní
Umělá inteligence se stává klíčovým nástrojem v boji proti chudobě v Indii, přináší pomoc i do nejchudších vrstev společnosti. Díky omezení byrokracie a zjednodušení administrativy poskytuje AI nové příležitosti v oblasti finanční podpory a rovnosti.
Umělá inteligence (AI) kromě stěžejních součástí sofistikovaných vrstev investičních bank a firem zaměřených na výzkum léků se postupně dostává i k nižším vrstvám společnosti, uvádí server yahoo!finance. Nejvíce je tento trend patrný v Indii, kde výrazně napomáhá pracovníkům, kteří nejsou technicky gramotní nebo nemluví anglicky. Tito zaměstnanci, jako jsou pomocníci v domácnostech nebo zemědělci, nyní čím dál tím častěji využívají AI. Cílem je pomoci nejchudším vrstvám v nejpřelidněnějších čtvrtích získat přístup k finančním prostředkům z vládních programů zaměřených na boj proti chudobě. Největší výhodou AI je omezení byrokracie a zdlouhavých administrativních procesů.
Jedním z příkladů může být například pomoc lidem, kteří neumí anglicky a potřebují získat informace o státní podpoře pro děti na vzdělání. Kromě toho bot umí také pomoci s profesionálnějším vystupováním nebo například zrakově postiženým. Mimo to by se také díky většímu využití AI mělo postupně vytvářet prostředí s větší sociální rovností.
V Indii, kde podle OSN žije přibližně 16 % lidí v chudobě, je omezení jazykových a technických bariér obzvláště důležité. Zatímco rozvinutější svět postupně usiluje o zpřísnění regulace AI, Indie ji přijímá bez podmínek. Dokonce i místní obyvatelé z ní mají radost, jelikož na rozdíl od státních úředníků nebere úplatky. "Roboti, kteří odmítají úplatky, jsou v pořádku, ale nestavte žádné, kteří umí dělat domácí práce. Nechci přijít o práci kvůli robotovi,“ cituje yahoo!finance jednu z indických žen, které ChatGPT již vyzkoušely a měly pozitivní zkušenost.
Přitom využití umělé inteligence k dobročinným účelům není novou myšlenkou. Charitativní organizace používají AI již od roku 2020, informuje server THE BORGEN PROJECT. Napomáhá především tam, kde jsou nutné složité procesy. Technologický pokrok s dalšími faktory jako je vzdělání nebo přístup ke zdrojům má na vývoj chudoby značný vliv a přesně toto jsou odvětví, kde AI radí. Kromě toho také umělá inteligence dokáže mapovat oblasti a přichází se strategiemi rozvoje. Například pomocí satelitních snímků afrických vesnic se analyzovala data a identifikovaly zásadní zemědělské problémy, které značně omezovaly rozvoj regionů.