Američané přestávají věřit, že se inflace vrátí do starých kolejí

16. 11. 2023
Američané přestávají věřit, že se inflace vrátí do starých kolejí
foto: Pixabay.com/Free for commercial use

Federální rezervní systém (Fed) čelí znepokojivým znamením. Naděje na zlepšení inflace se pomalu, ale jistě vytrácí. Stále více amerických občanů přichází s tím, že se situace ohledně inflace k lepšímu nevrátí.

Federální rezervní systém je centrální bankovní systém Spojených států amerických. Snaží se bojovat s neustále narůstající inflací. Existuje zde ale hned několik rizik, která by mohla snažení Fedu rapidně ztížit. Mezi hlavní rizika patří například právě probíhající napětí na Blízkém východě, které má výrazný vliv na vývoj ceny ropy a následně také neustálé zvyšování hrubého domácího produktu. Ten je měřítkem veškerého zboží a služeb v ekonomice.

Americká centrální banka se mimo jiné zaměřuje také na to, zda američtí občané nadále věří, že se míra inflace vrátí zpět do starých kolejí. Podle nejnovějšího spotřebitelského průzkumu je to velice nepravděpodobné.

Michiganská univerzita zveřejnila v minulém týdnu nový spotřebitelský průzkum, dle kterého vyplývá, že se Američané čím dál více obávají narůstající inflace. Očekávání ohledně míry inflace v nadcházejícím roce vzrostlo v tomto měsíci na 4,4 procenta z říjnových 4,2 procent.

Zahraniční server CNN uvádí, že zářijová čísla byla pouhých 3,2 procent. Jedná se tedy o výrazný procentuální nárůst. Od listopadu 2022 je to největší hodnota, která byla tento rok zaznamenána. Dlouhodobá inflační očekávání vzrostla v počátkem letošního listopadu na 3,2 procenta. Od roku 2011 je to nejvyšší úroveň, která přináší pro Federální rezervní systém znepokojující znamení. „Pokud lidé prostě přijmou vyšší ceny jako nový normál, může to centrální bance extrémně ztížit práci při krocení inflace,“ uvádí CNN.

Jestli nastane situace, kdy Američané kompletně ztratí víru v možnou nápravu inflace, Fed bude nucen k ještě většímu zpřísnění měnové politiky. Došlo by k dalšímu zvyšování úrokových sazeb nebo by se na již zvýšené sazbě udržely mnohem déle, než se původně zamýšlelo.

„Pokud zjistíme, že spotřebitelé nebo podniky skutečně začínají mít pocit, že dlouhodobá úroveň inflace plíživě stoupá, musíme jednat a musíme to dostat pod kontrolu,“ pronesl začátkem měsíce prezident Fedu Atlanta Raphael Bostic pro Bloomberg.

Není zatím vůbec zřejmé, zda se budou inflační předpoklady i nadále zhoršovat. Federální rezervní systém zkoumá různé průzkumy, nejenom ten od Michiganské univerzity. Nicméně, tento univerzitní průzkum je ten, který patří mezi ten nejvíce sledovaný jak investory, tak ekonomy.

Tagy

▲+1.07%
1 den
▲+2.73%
1 týden
▲+4.69%
1 měsíc
▲+39.07%
1 rok
Akcioměr 40.68%
info
▼-1.85
1 den
▼-0.16
1 týden
▲+10.5
1 měsíc
▼-0.52
1 rok
Index stresu 45.51
info
Naše zprávy najdete i na sítích
FCB, Twitter, LinkedIn