Revoluce v praxi: Argentina pod anarchokapitalistou Milei
foto: PP Comunidad de Madrid / Flickr/Prezident Argentiny Milei
Prezident Argentiny Javier Milei, který před nedávnem oslavil rok v úřadě, svými politickými názory šokuje celý svět. Všeobecně je považován za anarchokapitalistu, ale podle některých je spíše minarchistou. Kde je pravda a jak si získal charismatický Milei cestu na vrchol politické moci v Argentině?
Kontroverzní a mnohými oslavovaný prezident Argentiny Javier Milei se svými politickými názory, hodnotami a kroky velmi hlasitě hlásí k myšlenkovému směru anarchokapitalismu. Zastánci tohoto proudu politické filozofie a ekonomie jsou toho názoru, že každá společnost bude lépe fungovat bez státní správy, která utlačuje obyvatele země. Místo státu by tak ve společnosti ideálně mělo docházet k volné směně výrobků a služeb a všechny interakce mezi obyvateli by se měly uskutečnit na základě volného trhu a reálné poptávky a nabídky jednotlivých lidí.
Ve středu tohoto myšlení je jedinec a jeho nedotknutelný osobní prostor, soukromé vlastnictví, ale především práva jednotlivých občanů, do kterých by měl stát zasahovat co nejméně. Pokud jsou totiž občané státu ponecháni svobodě, dokáží podle anarchokapitalistů přirozeně vytvořit mír, spolupráci a vzájemnou prosperitu. Tato organizace společnosti je totiž podle zastánců anarchokapitalismu, filozofů a ekonomů Rakouské školy, kteří pro tento směr položili myšlenkové základy, a také zakladatele směru libertariánského ekonoma Murray Rothbarda efektivnějším, ale především také spravedlivějším způsobem, jak spravovat stát.
Vzestup argentinské hvězdy jménem Milei
Prezident Argentiny Javier Milei, se ve svých veřejných projevech, rozhovorech nebo také podcastech již od začátku své kariéry hrdě přihlašuje jak k myšlenkám anarchokapitalismu, tak i ekonomům Rakouské školy. Milei si začal získávat pozornost médií přibližně v roce 2016, když své názory na vyřešení problematické hospodářské politiky argentinských vlád Mauricia Marciho a Alberta Fernandeze za pomocí radikálních řešení začal prezentovat na sociálních sítích a v diskusních pořadech v televizi. Poprvé však kandidoval až o pět let později, kdy dostal mandát poslance v tehdejších volbách do Národního kongresu.
Právě v této době začala neúprosně stoupat hvězda jeho popularity a pro mnohé nebylo překvapením, že v prezidentských volbách v roce 2023 vyhrál ve 21 z 24 volebních obvodů Argentiny. Mileiho politická strana La Libertad Avanza je založena především na charisma jeho osobnosti, o čemž vypovídá fakt, že v dolní komoře argentinského parlamentu má uskupení přibližně 15 % mandátů a v dolní něco málo přes 10 %. Podle politoložky Claudia Zilla z German Institute for International and Security Affairs je Mileiho politická rétorika a názory klasickým případem pravicového populismu, který je v současné době po celém světě na vzestupu.
Podle Zilla si Milei navíc získal srdce svých voličů především nestandardním veřejným vystupováním a také neskrývanou frustrací vůči špatné ekonomické situaci země. Koncem roku 2023 totiž měsíční inflace dosáhla 211 %, chudoba se přímo týkala 49 % populace a na jaře stejného roku státní dluh oproti HDP tvořil více než 80 %. Právě díky ostré kritice politiky předchůdců a snaze o poskytnutí vhodné alternativy pro vyřešení ekonomických problémů země si Milei získal širokou podporu voličů, kteří jinak spíše nesouhlasili s jeho veřejným vystupováním nebo dalšími politickými názory.
Milei z Argenitny anarchokapitalistou?
Javier Milei se sice ideologicky označuje jako anarchokapitalista, ale zároveň ve své politické praxi prozatím přijímá některé prvky minarchismu, tedy myšlenkového proudu, který podporuje minimální stát. V tomto pojetí jsou tedy vláda a státní orgány omezeny pouze na ochranu individuálních práv, svobody, vymáhání práva, soudnictví a tedy celkové dodržování pořádku ve společnosti. Stejně jako v anarchokapitalismu je tedy stát vnímán jako problematický prvek, ale je trpěn jako nutné zlo pro udržení pravidel mezi občany. Na jedné straně především v politických slibech je Milei anarchokapitalistou a v reálné aplikované politice se spíše blíží minarchismu.
Milei totiž odmítá existenci centrální banky, podporuje zrušení státního monopolu na peníze, navrhuje radikální deregulaci a privatizaci většiny funkcí státu a současně se snaží dosáhnout co největší decentralizace v již tak rozdělené federativní republice. V reálné politice však praktikuje minimalizaci zásahů státu na zaručení obrany, ochrany vlastnických práv a především nezávislosti soudnictví, přičemž se snaží omezit počet orgánů a institucí vlády. Milei si je totiž jako ekonom pravděpodobně jistě vědom skutečnosti, že aplikace radikálních změn anarchokapitalismu by v případě ekonomicky i politicky křehké situace v Argentině nebylo možné realizovat, a proto spíše volí politiku minarchismu. Lze proto říci, že Milei je z ideologického hlediska anarchokapitalistou, který však ve své reálné politické kariéře často přistupuje k minarchistickým kompromisům.
Autor: VP - Autor článku vystudoval magisterský obor politické filozofie na Univerzitě Karlově v Praze a nyní se živí jako novinář na volné noze.