Když se dva perou, třetí se směje: tentokrát asijské zbrojovky
foto: Redakce Deníku Vektor/Tank K2 od Hyundai Rotem na Eurosatory 2024
Na začátku roku zaznamenaly velké asijské společnosti jako Hyundai Rotem, Hanwha Aerospace nebo Mitsubishi Heavy Industries několikanásobné zvýšení ceny svých akcií. Co stojí za tímto rapidním růstem, když ne zvýšení zisků společností?
Bezpečnostní průmysl v Asii zažívá v posledních několika letech rychlý rozvoj. Ten je způsoben především geopolitickým pnutím v regionu způsobeným jak čínskou aktivitou v Jihočínském moři, tak i tlakem Severní Koreje vůči svému jižnímu sousedovi. Zisk asijských zbrojovek každým rokem roste, státy investují do vývoje technologií v obranném průmyslu a asijské společnosti vystavují své produkty na mezinárodních výstavách mezi nimiž nechyběl ani minulý ročník prestižního pařížského veletrhu Eurosatory 2024. Ani všechny tyto skutečnosti by však samy o sobě nevysvětlovaly fakt, že od začátku roku 2025 začala rapidně růst hodnota akcií předních asijských strojírenských společností jako Hyundai Rotem nebo Hanwha Aerospace.
Až trojnásobný růst akcií jihokorejských strojírenských gigantů
Akcie jihokorejského Hyundai Rotem začaly na začátku tohoto roku významně růst a tento trend stále pokračuje. Zatímco hodnota jedné akcie se ještě v prosinci minulého roku dle GF pohybovala na hodnotě okolo 44 tisíc jihokorejských wonů za kus (asi 628 Kč) k 24. březnu 2025 již její hodnota činí téměř trojnásobek a to 115 tisíc jihokorejských wonů (asi 1800 Kč). Podobný rapidní růst akcií v rámci jednoho roku však společnost nezažila za posledních pět let, i když se její tržby každý rok postupně zvyšovaly o přibližně 20 %. Oproti roku 2023 se však několikanásobně zvýšil čistý zisk společnosti a to až trojnásobně ze 161 miliard dolarů na 406 miliard.

Podobně je na tom také další jihokorejská společnost operující v bezpečnostním průmyslu Hanwha Aerospace, která je však na trhu o více než 20 let déle než Hyundai Rotem. Podle GF tak hodnota jedné akcie dělala přibližně 300 tisíc jihokorejských wonů (asi 4700 Kč) avšak již o čtyři měsíce v polovině března 2025 se vyšplhala až na 760 tisíc jihokorejských wonů za akcii (asi 12 tisíc Kč). Oproti Hyundai Rotem se sice jedná pouze o dvojnásobný nárůst cen akcií, který následně trochu klesl, avšak zásadní trend růstu je stále patrný, i když se cena jedné akcie k 25. březnu pohybuje okolo 654 tisíc jihokorejských wonů.
Obě korejské společnosti, Hyundai Rotem i Hanwha, se vzájemně do jisté míry podobné především kvůli svému zaměření na výrobu větší technologie pro civilní i vojenské použití. Typy jejich produktů se však vzájemně odlišují. Zatímco Hyundai Rotem se specializuje na železniční dopravu a mezi jejich nejznámější produkty patří korejský tank K2 Black Panther, Hanwha Aerospace vyrábí převážně motory do lodí a letadel, ale také větší vojenskou techniku jako houfnice K9 Thunder nebo obrněné transportéry K21.
Cena korejských akcií roste i navzdory politické nestabilitě v zemi
Tento impozantní růst akcií je o to víc překvapující vzhledem ke skutečnosti, že jej pravděpodobně příliš neovlivnila politická nestabilita v zemi na konci minulého roku. Ta byla spojena se stanným právem vyhlášeným bývalým prezidentem Han Sok-jolem, který byl následně parlamentem sesazen z funkce a dočasně nahrazen premiérem Han Duck-soem, jak mimo jiné informoval AP. Han Duck-soo však následně také čelil impeachmentu stejně jako jeho předchůdce. Impeachment Han Duck-soa byl zrušen teprve rozhodnutím ústavního soudu v pondělí 24. března, avšak ani tento vývoj zatím neměl vliv na stále rostoucí ceny akcií korejských zbrojařských gigantů.
Růst však nezaznamenaly pouze dvě výše zmíněné společnosti, ale také další jihokorejské firmy bezpečnostního průmyslu, mezi něž patří výrobce dronů Kencoa Aerospace, producent munice LIG Nex1 nebo vývojář jihokorejských satelitů Satrec Initiative. Podobný trend je však patrný nejen u jihokorejských společností, ale také japonských výrobců Mitsubishi Heavy Industries nebo Kawasaki Heavy Industries. U japonských gigantů však nebyl nárůst cen akcií tak prudký jako v případě jihokorejských společností. Co však stojí za tímto růstem a proč se netýká pouze některých společností, ale vlastně téměř všech velkých firem zapojených do asijského bezpečnostního průmyslu?
Za růst akcií asijských zbrojovek může nejspíš USA
Podle žurnalistů Williama Sandlunda, Harryho Dempsey a Jong Jang-a z Financial Times za tímto razantním nárůstem cen akcií je spíše mezinárodní vývoj a nikoli úspěchy asijských firem. Jako zásadní označují kurz zahraniční politiky nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, jehož nástup do úřadu před méně než dvěma měsíci významně zamíchal kartami světového mocenského uspořádání. Trumpova cla a jeho velmi rázná politika týkající se dosavadního řešení vojenských konfliktů na Ukrajině a na Blízkém východě šla ruku v ruce s přidáváním tlaku na partnerské země NATO.
Ty by totiž dle prezidenta měly navýšit svoje výdaje na obranu nejen o 3 %, ale alespoň o 5 % za rok. S navýšením výdajů jde ruku v ruce potřeba evropských NATO partnerů nakoupit chybějící vojenské vybavení do svých skladů vyprázdněných vojenskou pomocí proudící na Ukrajinu. Evropské zbrojovky jsou však plně vytíženy dodáváním zbraní na Ukrajinu a jako vhodná alternativa se nabízí americké nebo právě asijské společnosti bezpečnostního průmyslu. Podle autorů tak právě tento možný budoucí zájem evropských států o výrobky asijských zbrojovek nyní může za tento rapidní nárůst cen akcií. Zda je tato hypotéza pravdivá se ukáže až záhy v příštích měsících, když se evropské země rozhodnou, kde vojenské vybavení nakonec koupí.
Autor: Viktorie Pošvářová