Šarlatán Cornfeld skrze SOI prodával sny o bohatství
foto: Obrázek vytvořený za pomocí AI/kek
Bernie Cornfeld byl nadějným a charismatickým zakladatelem investiční společnosti IOS, která zaručovala vysoké výnosy. Právě ty se však ukázaly být kamenem úrazu. I když Cornfeld okradl tisíce lidí o miliardy dolarů, spravedlnosti nakonec unikl.
Bernie Cornfeld, jeden z nejznámějších finančních kouzelníků druhé poloviny 20. století, se proslavil díky investiční společnosti (IOS). V 60. letech se Cornfeldovi podařilo nalákat tisíce investorů po celém světě díky slibu rychlého zbohatnutí. IOS sliboval vysoké a stabilní výnosy, což byla nabídka, kterou si drobní investoři nemohli nechat ujít. Charismatický Cornfeld využil touhu běžných lidí po finanční svobodě a proměnil svůj podnik v globální investiční fenomén. Avšak jeho podnikání nebylo tak průhledné, jak se mohlo zdát, a rychle se ukázalo, že IOS funguje na základě pyramidového schématu.
Investiční sen IOS Bernieho Cornfelda začal slibně
Cornfeld se v roce 1927 narodil do umělecké rodiny žijící v tureckém Istanbulu, která se se čtyřletým Berniem přestěhovala do města velkých snů, New Yorku. Berniemu sice otec velmi záhy po přestěhování do USA zemřel, ale chlapec stále zůstával plný pozitivní energie a entuziazmu. Kvůli složité finanční situaci v rodině se rozhodl matce pomáhat s výdaji a našel si brigádu v různých obchodech s ovocem nebo pracoval jako poslíček. Již tehdy si lidé v jeho okolí začali všímat Cornfeldova nadání a velmi dobrých schopností prodat i ne příliš pěkné zboží. Cornfeld měl zkrátka nadání pro prodej a věděl, jak s lidmi mluvit tak, aby měli o jeho produkty zájem.
Cornfeld se sice nejprve vydal na dráhu sociálního pracovníka, ale pomoc lidem jej příliš nenaplňovala. Přemýšlel proto nad tím, jak zbohatnout a nakonec jej napadlo, že by se mohl vrátit zpět ke svému „daru" prodávat služby nebo výrobky. V průběhu 60. let minulého století si proto založil společnost Investors Overseas Services (Zámořské služby pro investory - IOS), kterou prezentoval jako prestižní švýcarskou investiční společnost pro prodej podílových fondů se sídlem v Ženevě. Společnost však byla reálně zapsaná ve středoamerickém státě Panama a kanceláře měla ve východní Francii při hranicích se Švýcarskem.
Bernie Cornfeld byl známý svým mimořádným charismatem, kterým si dokázal získat důvěru svých klientů. Prezentoval se jako finanční guru, který sliboval stabilní zisky bez nutnosti podstoupit velké riziko, což byl magnet pro tisíce běžných lidí toužících po zisku. Cornfeldovy prodejní taktiky byly založeny na manipulací a iluzích úspěchu, čímž dokázal přitáhnout masy k investičnímu schématu IOS. Cornfeld sliboval výnosy, které nebyly reálné, a využíval technik, jež dnes asociujeme s pyramidovými schématy s jediným cílem: získat co nejvíce peněz.
Pyramidové nebo ponziho schéma funguje na principu toho, že jednotlivý investor vloží do společnosti vklad. Společnost se následně zaváže k tomu, že bude tyto prostředky rozumě investovat a investorovi garantuje často fixní a až podezřele vysoký výnos. Ve skutečnosti však společnost investic pouze předstírá a jednotlivým investorům následně vyplácí provizi z příspěvků nových členů. Tento systém tak funguje pouze do té doby, co má společnost dostatečný počet nově příchozích investorů, ale nedokáže fungovat dlouhodobě.
IOS: díky Cornfeldovi měli zbohatnout šťastlivci i hazardéři
IOS působila v době, kdy většina lidí neměla přístup k finančním trhům a investice byly považovány za doménu bohatých. Cornfeld tuto příležitost využil a představil IOS jako způsob, jak přiblížit investování široké veřejnosti. Investoři byli nadšeni příležitostí ke zbohatnutí a obrovské množství lidí zatoužilo být součástí Cornfeldova „finančního zázraku". Za touto nadějí však stál systém, který spoléhal na neustálý příliv nových peněz, aby mohl vyplácet výnosy předchozích investorů. Jak se ukázalo, IOS bylo v podstatě sofistikované pyramidové schéma, které se nakonec začalo hroutit pod tíhou nesplněných závazků.
Na vrcholu v 60. letech spravovala IOS aktiva v hodnotě 2,5 miliard dolarů, čímž se společnost dostala mezi jedny z největších své doby. Cornfeld a jeho partneři vedli okázalý životní styl plný luxusu, a to i přes vědomí, že jejich podnikání je křehké. IOS neustále potřebovala nové investory, aby mohla vyplácet ty starší, čímž se dostávala do situace, kdy se udržitelnost podniku stala nemožnou. Růst IOS sice pokračoval, ale začaly se hromadit finanční problémy, které měly katastrofální důsledky pro investory i samotnou společnost. V roce 1970 tak téměř ze dne na den došlo k zásadnímu zlomu.
Konec pohádky: Zásah regulátorů a pády investorů IOS
Investoři si začali stěžovat, že nedostávají vyplaceny své provize a Bernie Cornfeld byl proto zatčen ve Švýcarsku na základě obvinění z podvodu. IOS se rychle dostala do potíží a její struktura se rozpadla, což vedlo k obrovským ztrátám pro tisíce investorů. Regulátoři po celém světě začali sledovat praktiky podobných investičních společností a zavádět nová opatření na ochranu investorů. Skandál IOS a především to, jak byl objem jeho zpravovaných prostředků obrovský, změnil pohled na investiční trh. Regulační orgány byly donuceny lépe chránit spotřebitele před podobnými podvody, čímž byla odstartována nová éra finančního dohledu a legislativních změn.
IOS odhalila zranitelnost investičních trhů a potřebu zásadních kontrol, což bylo zřejmé především v zemích, kde byl trh méně regulován. Tento případ inspiroval regulační orgány k zásadním změnám a slouží jako připomínka, že průhlednost a ochrana investorů musí být v podobných případech po celém světě vždy prioritou číslo jedna. Po prošetření celé záležitosti švýcarskou policií a dalšími orgány byl Cornfeld poslán na 11 měsíců do vězení. V roce 1979 však byl nakonec zproštěň všech obvinění, bylo mu dokonce povoleno si ponechat část z ukradených finančních prostředků a do konce života žil Cornfeld v luxusu.
Dědictví Bernieho Cornfelda a IOS: Upozornění pro další generace
Případ Bernieho Cornfelda a jeho investiční společnosti IOS ukazují, jak snadno mohou manipulativní jedinci zneužít důvěru lidí, kteří touží po rychlém a především snadném zbohatnutí. Tento příběh poukazuje na důležitost finanční gramotnosti a na rizika investování do schémat, která nabízejí nerealistické výnosy. IOS zůstává varováním, že příslib vysokých zisků často skrývá velká rizika, a zdůrazňuje, jak klíčová je transparentnost. Pro investory i regulační orgány je Cornfeldův případ připomínkou nutnosti opatrnosti a důkladného zkoumání před jakoukoli investicí.
IOS tak do dnešní doby zůstává jedním z nejvýznamnějších příkladů investičního podvodu v moderní historii. Tato společnost je dnes považována za první velký globální podvod, který cílil na drobné investory a využíval jejich důvěry. Cornfeldovo dědictví rezonuje v investičním světě jako varování před nebezpečím investičních schémat slibujících rychlý zisk. Tento případ inspiroval finanční odborníky a regulátory k tomu, aby hledali způsoby, jak lépe chránit investory před podobnými praktikami. I přesto, že existuje řada vzdělávacích a preventivních programů, které se snaží širokou veřejnost v těchto problematikách vzdělávat, v dnešní době se stále takové společnosti objevují.
Zdroj: Delano.lu; Global Natural Resources