Bez vody, elektřiny a tepla, uprostřed mršin a odpadků... Jak žijí vyplavení?
foto: Se svolením HZS OK/Jesenicko se změnilo ve skládku odpadků
Jako v tom nejdrsnějším katastrofickém filmu se ze dne na den ocitli obyvatelé povodněmi postiženého Jesenicka. Smutná realita předčila i ty nejděsivější noční můry. Některé domácnosti stále zůstávají bez vody, elektřiny a tepla. Navíc se lidé, kteří si před povodněmi zakládali na upravenosti svých obydlí a zahrad, nečekaně ocitli uprostřed skládky odpadků.
V naplaveninách se nacházejí také mršiny uhynulých domácích mazlíčků a dalších zvířat. Z lednic a mrazniček, odpojených od elektřiny, lidé vynášejí zkažené maso a jiné už nepoživatelné potraviny. Kolem se šíří nelibý puch a na obyvatele jindy nejkrásnějších koutů naší země doléhají pocity beznaděje a zmaru.
Vodu pořád ještě vozí cisterny
Odklízecí práce v postiženém regionu stále pokračují. Každý den pracují v zasažených obcích stovky hasičů, policistů, vojáků a také dobrovolníků. Ale asi čtyři procenta domácností jsou stále bez proudu.
„Postupně se daří obnovovat dodávky elektrického proudu, podle dnešních informací je již 96 % domácností připojeno k elektřině. Problémem zůstává plyn, odběratelů odstavených od dodávek je mnoho. Vyřešení této problematiky je jednou z mnoha priorit, které se budou v nejbližších hodinách a dnech řešit. Vzhledem k tomu, že v postižených obcích jsou poškozené vodovodní řady, jsou po celém regionu rozmístěny cisterny na pitnou vodu. Ty jsou pravidelně doplňovány mobilními cisternami, které aktuálně vozí vodu z Koutů nad Desnou a Žulové. Lidé v obcích mají k dispozici také velké množství balené vody,“ informovala Deník Vektor Eva Floriánová z kanceláře hejtmana Olomouckého kraje (OK).
Hygiena nabízí bezplatnou kontrolu
Problematická v postižených oblastech je také voda ze studní a individuálních vodních zdrojů, které byly povodní zasaženy. Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje proto v postižených obcích nabízí bezplatnou kontrolu jakosti vody.
„Před odběrem vzorku vody je potřebné vyčkat ustálení hladiny vody ve studni, následně provést její vyčerpání, vyčištění a vydezinfikování. Nejvhodnější doba k provedení vyšetření vody ze studny je 2 až 3 týdny po dezinfekci, do té doby krajská hygiena doporučuje vodu používat jako užitkovou. Veškeré podrobnosti občanům poskytne vedení obce,“ sdělila Floriánová.
Uvedla také, že společnost Vodovody a kanalizace Jesenicka vydala doporučení, aby vodu z veřejného vodovodu lidé převařovali.
Zničený nábytek, nefunkční elektronika, naplaveniny a nebezpečný odpad
Krizový štáb Olomouckého kraje řeší i problém nakládání s odpadem ve vyplavených obcích. „Odpad, který vzniká v obcích postižených povodněmi, je potřeba likvidovat. Podél cest se hromadí věci z domácností, poškozený nábytek, nefunkční elektronika, různé naplaveniny, klády dřeva, hromady větví a další. Součástí může být i nebezpečný odpad, který podléhá zvláštnímu režimu. Aktuálně fungující skládky nemají kapacitu, aby toto obrovské množství odpadu pojaly, proto je třeba situaci akutně řešit,“ uvedl po jednání krizového štábu Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.
Kam s ním?
V každé postižené obci vznikají mezideponie, ale ty se pomalu blíží stropu své kapacity. Navíc nahromaděný odpad a naplaveniny jsou často umístěny podél cest, nebo dokonce na nich. Ovšem komunikace je potřeba mít volné pro průjezd těžké hasičské a vojenské techniky.
„Ve spolupráci s Krizovým štábem obce s rozšířenou působností Jeseník se tedy řeší, kdo a kam bude opad odvážet, hledají se vhodné lokality pro dočasné uložení odpadu, poptávají se firmy, které by pomohly s tříděním, drcením či odvozem vytříděného materiálu,“ informovala Deník Vektor Vladimíra Hacsiková z kanceláře hejtmana OK.
Uhynulá zvířata a zkažené maso
Krajská veterinární správa řeší také likvidaci uhynulých zvířat a živočišných a rostlinných zásob, které vznikly v domácnostech po odpojení elektřiny (např. rozmrazené maso z mrazničky, prošlé a poškozené potraviny z lednice apod.). Úzce spolupracují s asanačním podnikem v obci Žichlínek a bioplynovou stanicí v Rapotíně.
„Svoz uhynulých zvířat a poškozených a prošlých potravin z domácností zajišťuje asanační ústav. V obcích jsou přistavené odpadní nádoby, do kterých mohou občané potraviny i s původními obaly vyhazovat. Tuto službu mají zdarma,“ ujistila Hacsiková.
Zástupy pomocníků a těžká technika
Stovky hasičů, policistů, vojáků a dobrovolníků, kteří pracují v postižených obcích, za sebou mají kus odvedené práce, nicméně podstatná část je ještě čeká. Každý den je v Olomouckém kraji nasazeno asi osm stovek profesionálních a dobrovolných hasičů, 170 policistů a 170 vojáků. „V současné chvíli je na místě asi 300 kusů hasičské a 70 kusů vojenské techniky,“ upřesnila Hacsiková.
„Likvidační práce jsou velice náročné, usilovně pracujeme na obnově infrastruktury a území tak, aby se lidé mohli vrátit co nejdříve domů a aby vše fungovalo v co nejkratším možném čase,“ ujistil brigádní generál Karel Kolářík, ředitel HZS Olomouckého kraje.
Pomáhají i psychologové
„Postupně obnovujeme území. Odčerpali jsme například vodu ze zatopené školky ve Velké Kraši, s těžkou technikou jsme na některých místech již vrátili řeku Bělou zpět do koryta a zpevnili jsme břehy. V Bělé pod Pradědem jsme využili sací bagr pro odstranění největších nečistot a bláta z některých domů. V okolí Vidnavy se již likvidují poškozené věci a odvážejí se na skládku. Jde o tuny materiálu, zajišťujeme jeho nakládku a odvoz. Na mnoha místech se podařilo provizorně opravit silnice,“ informovala Deník Vektor Lucie Balážová, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru (HZS) Olomouckého kraje.
Hasiči podle ní také poskytují psychologickou pomoc, spolupracují s armádními interventy.
Co se špinavým oblečením?
Hasiči spolupracují se společností ČEZ, obnovují cesty, klestí porost a čistí přístupové komunikace, aby se pracovníci firmy dostali ke zdevastovaným místům a trafostanicím a mohli je opravit. Na místě je k dispozici téměř 160 kusů elektrocentrál, díky kterým se dá nabít telefon, ohřát oběd nebo uvařit káva.
Do normálních kolejí se však život vrací jen těžko. Lidé si například stěžují, že nemají kde prát špinavé oblečení. „Občané se zatopených obcí mají problém s praním prádla. Dnes to zajišťují známí, dobrovolníci. Voda však nemá jít 1 až 3 měsíce dle dané obce, je to velký problém, může dojít k šíření infekčních onemocnění,“ upozornila mladá maminka.
Majetek hlídá policie
Policisté na Jesenicku střeží soukromé i veřejné objekty, hlídají např. sklad humanitární pomoci v Jeseníku.
„Každý den, ve dne i v noci, je v terénu nasazeno 29 hlídek, na které se mohou občané obracet s jakýmikoli podněty. Hlídky jsou schopné na volání okamžitě reagovat a případné podněty prověřit. Zatím v postižené oblasti nezaznamenali žádné případy rabování,“ sdělila Hacsiková.
Obavy z rozšíření infekčních nemocí
Při práci v postižených oblastech, a nejen v nich, vzniká pro obyvatele riziko infekce, které je přenášeno kontaminovanou povodňovou vodou. Ta je znečištěna lidskými výkaly z žump a poničených čističek odpadních vod a také výkaly zvířat. Infekce může do těla vniknout i nepatrně poškozenou kůží (např. oděrkami). Je proto žádoucí omezit styk vody a bláta s tělem člověka.
„Povodňové vody se nedotýkejte, používejte osobní ochranné pomůcky – gumové rukavice, holínky/pevnou nepromokavou obuv, případně i ochranu očí. Po ukončení úklidu si řádně umyjte ruce a vydezinfikujte dezinfekčním přípravkem. Pokožku celého těla a vlasy umyjte vodou a mýdlem/šamponem. Veškerá poranění pokožky, hnisání, vyrážky apod. doporučujeme konzultovat s lékařem,“ radí Hacsiková.
Do řeky odpad nepatří
V Jeseníku podle informací tamní radnice nadále probíhají provizorní opravy cest a chodníků, dopravní omezení stále přetrvávají. Město lidem půjčuje vysoušeče, elektrocentrály, drobné nářadí a rozdává dezinfekční prostředky. Sklad materiální pomoci je umístěn v Tovární ulici. Technické služby Jeseník pokračují podle dostupnosti míst ve svozu odpadu.
„Opětovně apelujeme na všechny, kteří mají v ulicích přistavené kontejnery, aby odpad ukládali přímo do nich. Pomáháte tím urychlit úklid ve městě. Zároveň apelujeme na to, abyste nevhazovali odpad do koryt řek nebo poškozených cest a chodníků. Ohrožují se tím důležité inženýrské sítě a ztěžují opravy. Pokud kontejner není k dispozici, odpad ukládejte na okraje cest či chodníků, ale zajistěte, aby zůstaly průchodné a průjezdné,“ prosí vedení města na sociálních sítích.
Plynaři obcházejí domácnosti
Trvá stav nouze vyhlášený distributorem plynu – společností GasNet. „Také v tomto týdnu pokračuje obnova distribuce plynu. Nyní se jedná především o zákazníky napojené na středotlakou síť, zatímco nízkotlakou síť není dosud možné zprovoznit. Z tohoto důvodu může docházet k situacím, kdy jeden sousední objekt bude mít přívod plynu obnoven, zatímco druhý nikoliv. Upozorňujeme, že pracovníci GasNet budou uzavírat některé hlavní uzávěry plynu (HUP). Uzavřený HUP bude opatřen plombou, která bude zajištěna izolační páskou s označením GN/GasNet. Je důležité, aby s takto uzavřeným HUP nikdo nemanipuloval,“ informuje vedení města.
Dobrou zprávou je, že už ve čtvrtek 26. září bude v omezeném režimu zahájen provoz v Základní škole Jeseník v Nábřežní ulici také pro žáky 2. stupně.
Zdroje: OK, HZS OK, město Jeseník