Boj proti dezinformacím zatím působí jako skrytá snaha o cenzuru tisku, varuje Unie vydavatelů
foto: Pixabay/Ilustrativní
Unie vydavatelů poslala předsedovi vlády Petru Fialovi (ODS) otevřený dopis s kritikou rozpracovaného Akčního plánu pro čelení dezinformacím. Plné znění psaní zveřejňuje server iDNES.cz. Plán má podle Unie hned několik velmi zásadních nedostatků a mohl by napomáhat cenzuře médií. Cílem dopisu je apelovat na Fialu, aby vláda předkládaný Akční plán odmítla a vrátila jej k přepracování.
Vláda pod vedením premiéra Fialy se zasadila o vypracování Akčního plánu pro čelení dezinformacím. Výsledkem toho by měl být za pomoci trestních stíhání a milionových dotací mediální prostor očištěný od dezinformací. Nově by jejich šíření mohlo být vyšetřováno policií. Vláda prohlašuje, že se na tvorbě Plánu podíleli odborníci, nicméně jejich jména zůstávají záhadou. Podle serveru iROZHLAS (kde si můžete přečíst celé znění Plánu z listopadu 2022), to bude z velké části tím, že se na tom žádný odborník nepodílel. Hlavním autorem je totiž Centrum boje proti hybridním hrozbám. Vláda navíc odmítá dokument zveřejnit, podle slov šéfa právního odboru Jana Večeři jde pouze o „odklad pro diskuzi na vládní úrovni a je ve své podstatě pouze podkladem pro širší odbornou diskuzi“.
Unie vydavatelů, která podle informací na jejich stránkách zastupuje 42 vydavatelů, 300 tištěných publikací a 200 publikací internetových, vznesla k diskutabilnímu Plánu hned několik námitek. „Jsme přesvědčeni, že v podobě, v jaké je Akční plán pro jednání Vlády ČR připraven, by neměl být akceptován k diskusi a mělo by dojít k jeho přepracování. Bez dalšího totiž může vystavit Vládu ČR podezření, že chce zavádět v České republice cenzuru,“ píše hned na úvod autor textu Ing. Václav Mach výkonný ředitel Unie vydavatelů. Obsah Plánu také označil za mylný, chybný a pro mediální prostředí škodlivý.
Psali jsme
Dlouholetý pedagog na katedře mediálních studií Univerzity Karlovy, momentálně vyučující i na Metropolitní univerzitě v Praze, a bývalý šéf Rady…
Hlavním problémem je neexistující definice dezinformace. „Tímto nedostatkem vzniká příležitost k svévoli výkladu pojmu dezinformace, kvůli čemu vzniká významná hrozba pro svobodu slova v České republice,“ kritizuje dopis. Hned na to navazuje druhý bod stížnosti, a to absence ošetření internetového kontextu médií. „V druhé řadě Akční plán nerespektuje fungování online prostředí, ve kterém dnes k šíření obsahu dochází většinově za použití algoritmů, které rozhodují o konkrétní dostupnosti uživatelům/čtenářům. Jaký obsah bude kdy a komu zobrazen, mají dnes pod svou kontrolou velké nadnárodní platformy, jakými jsou například společnosti Google nebo Meta.“ Tyto firmy potom mohou za vybírání extrémních kontextů pro čtenáře s cílem donutit uživatele co nejvíce sdílet a komentovat na sociálních sítích. Čím více reakcí, tím vyšší zisky z reklam.
Problémovým vidí také bod finanční podpory nezávislých médií, který by měl pomoci v boji proti dezinformacím. „Akční plán zamýšlí využití více než 100 milionů korun ze státního rozpočtu, aniž by bylo zřejmé, kterým subjektům by takové prostředky měly být poskytnuty a jaké garance budou mít občané České republiky, že nebude docházet ke zneužívání tohoto nástroje na podporu „hodných“ médií podobně, jako je tomu dnes například v Maďarsku,“ komentuje autor dopisu. Tuto situaci Unie, jakožto zástupce novinářské obce, zásadně odmítá.
Nejvíce ovšem list apeluje na Vládu, aby přijala nabízenou pomoc z řad žurnalistických expertů, kteří se v této oblasti pohybují neustále. „Jsme přesvědčeni, že výsledná podoba Akčního plánu je podstatně ovlivněna skutečností, že jeho koncept ani obsah nebyl se zástupci seriózních médií a profesními asociacemi v České republice diskutován, a to i přes to, že o to v posledních měsících opakovaně projevovali zájem, “ k tomuto tématu zaznělo. Za sebe i ostatní odborníky potom autor znovu nabídl podporu. „Jsme přesvědčeni, že výsledná podoba Akčního plánu je podstatně ovlivněna skutečností, že jeho koncept ani obsah nebyl se zástupci seriózních médií a profesními asociacemi v České republice diskutován, a to i přes to, že o to v posledních měsících opakovaně projevovali zájem. V této souvislosti proto Vám i Vládnímu zmocněnci pro oblast médií a dezinformací opakovaně nabízíme jakoukoli pomoc, koordinaci veřejné diskuse a odborné poradenství,“ doslovně bylo závěrem sděleno v psaní. Na případnou reakci premiéra Fialy si ovšem musíme zatím počkat.