České prezidentské volby pohledem zahraničních médií. Favoritem je Pavel
foto: The Guardian/Andrej Babiš
Českých prezidentských voleb si všímají i zahraniční média. Pozastavují se nejen nad komunistickou minulostí obou kandidátů, postupujících do druhého kola, ale i nad podobností Andreje Babiše s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. O výsledku druhého kola mohou napovědět televizní debaty, které byly v minulosti klíčovými.
Slovenská média si všimla skutečnosti, jak prosazuje Andrej Babiš (ANO) svou takzvanou pozitivní kampaň. „Hned po slibu, že bude dělat jen pozitivní kampaň, ji odpíchl Babiš otázkou, zda existuje ještě jiná země, kde mají za prezidenta komunistického rozvědčíka,“ napsal podle Aktuálně.cz slovenský deník Sme. „To, že si kartu minulosti Babiš troufnul vytáhnout svou vlastní historií KSČ a StB, není obyčejná nehoráznost, ale především jasný signál strategie demobilizovat voliče soupeře,“ ohodnotil deník Babišovu strategii, kterou nazval spíše jako bezradnou.
„Matematika hovoří ve prospěch Pavla. Babiš má šanci, jen když ho voličům zprotiví. Očekává se proto špinavá kampaň. Koneckonců Babiš ji okamžitě začal ve svém projevu po oznámení výsledků prvního kola,“ promluvilo slovenské zpravodajství Denník N. Jako důležitý rozdíl mezi oběma kandidáty s komunistickou minulostí označuje postoj Pavla, který veřejně ukazuje, že na to není hrdý, zatímco Babiš podobnou minulost popírá i přes jednoznačné důkazy. Podle webu Hospodárské noviny ale nemá Petr Pavel prozatím vyhráno. „Mnoho mohou napovědět televizní debaty. Ty byly klíčovým faktorem triumfu Miloše Zemana nad Jiřím Drahošem před pěti lety,“ napsaly Hospodárské noviny, které přirovnávají současnou strategii Andreje Babiše k Miloši Zemanovi.
Psali jsme
Některé volební komise pochybily při sčítání volebních hlasů v prezidentských volbách, konaných 13. a 14. ledna. Český statistický úřad chybu…
Podle německých médií pomohlo vysokým číslům Babiše jeho osvobození v kauze Čapí hnízdo, podpora Miloše Zemana i návštěva francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Deník Rheinische Post však poukázal na rozdíl mezi oběma kandidáty v otázce podpory Ukrajině. „Mezi hlavními kandidáty je miliardář Babiš ten, kdo chce brzdit pomoc Ukrajině,“ zdůraznil deník prioritu Babiše pozastavit jakékoliv mírové rozhovory a zastavit dodávky. Petr Pavel naopak vojenskou pomoc podporuje.
Polský deník Gazeta Wyborcza označuje jako favorita druhého kola Petra Pavla a mluví o něm jako o dědici politiky Václava Havla, zatímco u Andreje Babiše poukazuje na jeho nerozhodnost z důvodu jeho nejednoznačné pozici vůči sankcím proti Rusku. Naopak server Natemat.pl píše, že se bývalý premiér netají svými proruskými sympatiemi a že generálu Pavlovi nebrání jeho minulost, když službu v armádě začínal za komunismu prací ve vojenské tajné službě.
Pozornosti se volby nevyhnuly ani v britských novinách, konkrétně pak v deníku The Guardian. Ten se pozastavil nad expremiérovým přirovnáním protivníka k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. „Na tiskové konferenci po sečtení výsledků vypustil jedovatý útok na Pavla, zaměřil se na minulost svého rivala, jeho členství v komunistické straně a jeho účasti ve vojenském výcviku před sametovou revolucí v roce 1989,“ zmínili v článku a dodali, že Babiš má sám komunistickou minulost, kterou tají, a že slovenské soudy potvrdily, že pracoval pro Státní bezpečnost jako informátor. Jako důležitou pak britské médium považuje, že Andrej Babiš v minulosti odkoupil několik médií, které tak jsou v tématu voleb zaujaté.