Kolik dostanete za výrobu zbraní a munice? Jak platí čeští zbrojaři
foto: Defense Visual Information Distribution Service /Public Domain / Picryl.com/ilustrativní foto
Česko se stalo jednou z největších muničních dílen na světě. Výroba střeliva jede na plné obrátky, i kvůli válce na Ukrajině. Rostoucí poptávka znamená nová pracovní místa, ale zbrojařské firmy mají problém: zaměstnance hledají čím dál hůř. Kolik vlastně zbrojaři platí?
V Evropě je patrný trend navyšování počtu zaměstnanců ve zbrojním průmyslu, avšak kvalifikovaná pracovní síla se dnes neshání snadno. České zbrojovky jsou jako polité živnou vodou, rostou rychle a aktuálně by klidně mohly přijmout i několik tisíc nových lidí. To potvrzuje i nedávná reportáž Seznam zpráv, podle níž například česká PBS Group plánuje navýšit počet míst až na dvojnásobek. Nábor běží i u největších hráčů jako STV Group a Czechoslovak Group. Jaké jsou platové podmínky?
Psali jsme
MAGA Accounts, na první pohled vstřícné gesto, ve skutečnosti možná první krok k nové podobě amerického státu. Takové, v níž se stát přestává…
Platy zbrojařů: Czechoslovak Group
Největší zbrojařskou společností v Česku je Strnadova Czechoslovak Group. Zaměstnává přes 14 000 lidí na široké škále pozic. Když otevřete záložku „Kariéra“ na webu Czechoslovak Group, vyskočí na vás obsáhlý seznam aktuálních nabídek. Většina z nich není starší než týden. Inzerce se navíc netýká jen samotné Czechoslovak Group, ale i jejich sesterských firem, jako jsou Excalibur nebo Tatra.
První, na co narážíme, je pozice kováře s platem 32 000 až 56 000 korun měsíčně. U většiny ostatních nabídek ale finanční ohodnocení chybí. Uchazeč se tak na první pohled dopředu nedozví, kolik by měl brát. Podle našeho průzkumu se ale běžné mzdy ve skupině pohybují mezi 24 000 až 52 000 korun, samozřejmě v závislosti na konkrétní pozici.
Psali jsme
Vynucená izolace nutí Čínu inovovat. Co mělo Huawei zlomit, ho paradoxně naučilo samostatnosti. Americké zákazy zrychlily vývoj a vytvořily…
Platy Zbrojařů: STV Group
Druhým největším českým hráčem na trhu je STV Group, specializující se na výrobu munice. Firma má hlavní závod v Poličce, kde podle článku na Aktuálně plánuje nyní zdvojnásobit počet zaměstnanců, tedy zhruba z 1 000 na 2 000 lidí.
Na prvním místě nabídky po vyhledání nabídek na internetu se objevuje pozice „Obsluha strojů a zařízení na výrobu střeliva a výbušnin“. Přestože jde o práci s municí, inzerát nepočítá s žádnými zvláštními opatřeními. Extra platy za riziko tedy nejsou potřeba. Plat činí 23 320 až 33 320 korun měsíčně. Další inzerát, tentokrát přímo z webu společnosti, nabízí nástupní mzdu ve výši 30 000 korun. Hledání je tu o něco přehlednější. Podle portálu Práce Kurzy se průměrná měsíční minimální nabízená mzda pohybuje kolem 26 200 korun, ta maximální okolo 33 900kč.
Lepší pozice, lepší platy
Zbrojařské firmy nehledají jen dělníky do výroby. V hledáčku mají i manažery, obchodní ředitele nebo inženýry do vývoje. A v těchto případech už jde o úplně jiné částky. Podle serveru Platy.cz se mzdy u vyšších pozic šplhají opravdu vysoko: obchodní ředitel si může přijít až na 200 000 korun měsíčně, country manager se pohybuje kolem 150 000 a ředitel závodu okolo 130 000 korun měsíčně.
Světová konkurence zbrojařů Rheinmetall a KNDS
I když některé české pozice už atakují větší částky, ve světovém měřítku to pořád není nic závratného. Největší evropské zbrojovky platí výrazně víc, a to i za řadové nebo technické pozice. Například německý Rheinmetall nabízí projektovým manažerům plat v rozmezí 104 až 161 tisíc dolarů ročně, tedy v přepočtu zhruba 2,4 až 3,7 milionu korun ročně. Běžný operátor stroje si tam vydělá okolo 45 tisíc dolarů ročně (1,05 mil. Kč), zatímco seniorní viceprezident výroby si přijde až na 249 tisíc dolarů ročně (víc než 5,7 milionu Kč).
Francouzsko-německý obr KNDS, hledá například Sales Associate s platem 36 až 63 tisíc dolarů ročně (cca 850 000 až 1,5 milionu korun). Průměrná hodinová mzda podle portálu Glassdoor je ve společnosti 23 dolarů, tedy asi 530 korun za hodinu. A hned za hranicemi, v rakouském Steyru, kde se vyrábějí například legendárního AUG, dostane zbraňový technik průměrně 66 tisíc eur ročně, tedy přes 1,6 milionu korun. To dělá zhruba 32 eur (770 Kč) za hodinu.
Česko je oproti evropskému zbrojnímu průmyslu ve mzdách daleko za standardem
Dle srovnání je na první pohled jasné, že platy zbrojařů v Česku odpovídají standardním mzdám v naší kotlině a nijak si oproti jiným zaměstnáním nepolepšíte. Pokud vás však zbrojní průmysl láká natolik, že byste v něm chtěli pracovat, doporučuji se naučit německy a rovnou jít za prací za kopečky.