Chudí a vyplavení. Opustí Bruntál, aby dělali v Praze gastarbeitery?
foto: Se svolením HZS Moravskoslezského kraje/Těžce zkoušený kraj
Měsíc po zářijových povodních v části Moravskoslezského a Olomouckého kraje stále platí stav nebezpečí a obyvatelé vyplavených objektů s příchodem mrazivých dnů finišují v boji o záchranu svých domovů. Odborníci z Národního institutu SYRI poukazují na to, že již tak chudé regiony se mohou začít ještě více ekonomicky propadat, a data z Úřadu práce ČR jim dávají za pravdu.
Schopnost zotavit se po živelních katastrofách přímo souvisí s ekonomickou situací obyvatel regionu. Bohatší domácnosti bývají katastrofami postiženy méně závažně a zpravidla se snáze a rychleji vzpamatují z ničivých následků. Vyplývá to ze zahraničních zkušeností, jak Deník Vektor upozornil Filip Vrána, PR manažer Národního institutu SYRI.
Povodně postihly nejchudší oblasti
Nepříliš optimisticky hledí do budoucna obyvatelé vyplavených oblastí, kde se s ekonomickými problémy potýkali už před zářijovou katastrofou.
„Povodně sice ohrozily převážnou většinu českého území, ale jejich dopad byl regionálně velmi nerovnoměrný. Mezi nejvíce postižené oblasti přitom patří některé z nejchudších regionů,“ říká Josef Bernard z Národního institutu SYRI.
Bohatí si poradí snáze
Slezsko, kde rozvodněná Bělá a Opava způsobily rozsáhlé záplavy, patří dlouhodobě k málo prosperujícím oblastem a v mnoha ohledech je typickou regionální periferií se slabou lokální ekonomikou, nadprůměrnou mírou chudoby a obtížnou dopravní dostupností. Jeho města a vesnice dlouhodobě ztrácejí obyvatelstvo.
„Bohatší domácnosti bývají katastrofami postiženy méně závažně a zpravidla se snáze a rychleji vzpamatují z jejich následků. Nejen díky svým finančním zdrojům, ale také díky schopnosti zorientovat se v možnostech pomoci a existenci široké a spolehlivé sítě sociálních kontaktů. Naopak na chudé obyvatele mohou mít katastrofy dlouhodobější negativní dopad. Povodně a jiné ničivé události tak mohou prohloubit znevýhodnění chudých domácností a regionů,“ uvedl Bernard.
Přijdou nové impulzy?
Je proto důležité, aby stát zaměřil pozornost na podporu chudších regionů postižených tragickými následky povodní. „Překonání následků katastrof úzce souvisí nejen s kvalitou státní správy, ale zejména místní samosprávy. Lokální a regionální aktéři by měli již nyní uvažovat o tom, jakým způsobem by bylo možné využít rekonstrukci postižených sídel a infrastruktury ke zlepšení stávající situace a k vytvoření pozitivních rozvojových impulzů,“ dodala Pavlína Netrdová ze SYRI.
Nezaměstnanost nejvíc roste v Olomouckém a Moravskoslezském kraji
Podle aktuálních dat z Úřadu práce ČR, o nichž Deník Vektor informoval jeho tiskový mluvčí Michal Kovařík, nejvyšší podíl nezaměstnaných byl v září v Ústeckém kraji (6,2 %) a Moravskoslezském kraji (5,6 %). Naopak nejnižší nezaměstnanost byla v Praze (2,9 %).
Meziročně se situace nejvíce změnila v Olomouckém a v Moravskoslezském kraji, kde podíl nezaměstnaných osob vzrostl oproti září 2023 o 0,7 procentního bodu.
Na úrovni okresů jsou rozdíly ještě více patrné. Nejnižší nezaměstnanost byla ke konci září v okresech Praha-východ (1,5 %), Praha-západ (1,7 %), Plzeň-jih (2,1 %), Rychnov nad Kněžnou (2,2 %) a Pelhřimov (2,3 %). Naopak nejvyšší podíl nezaměstnaných hlásí okres Most (8,6 %), Karviná (8,4 %), Chomutov (7,1 %) a Bruntál (6,9 %).
V Praze došli lidi, v Karviné se na jedno místo hlásí deset zájemců
Na jedno volné pracovní místo aktuálně připadá v ČR v průměru zhruba 1,1 uchazeče o zaměstnání. Z toho nejvíce v okresech Karviná (10,2), Bruntál (6,2), Děčín (5,9) a Hodonín (5,6). Nejvyšší poptávka po nových zaměstnancích je v Praze (80 331 míst) a ve Středočeském kraji (51 277 míst).
Zaměstnavatelé mají dle evidence Úřadu práce ČR nejčastěji zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, o obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, o montážní dělníky, o kuchaře, o řidiče nákladních automobilů a tahačů nebo o uklízeče.
Personalistka radí zaujmout
Pokud nezaměstnaní lidé, kteří žijí v ekonomicky slabých, a teď navíc i povodní postižených regionech, nechtějí opustit města a obce, v nichž mají rodiny a přátele, nezbývá jim nic jiného, než aby do úsilí o získání nového místa vložili veškeré možné úsilí.
„Pokud poptávka po pracovních místech výrazně převyšuje aktuální nabídku, musí se kandidáti opravdu snažit zaujmout budoucího zaměstnavatele. Vyšperkovaný životopis, zaslání zajímavého motivačního dopisu (i když není vyžadován), projevený zájem o podrobnosti pracovního místa u pohovoru – to vše je pak zásadní pro výběr nového zaměstnance. A pokud má uchazeč možnost si s někým pohovor dopředu natrénovat, určitě to doporučuji využít – ztratí ostych a získá větší sebejistotu, která se u pohovoru vždy hodí,“ uvedla pro Deník Vektor Marta Tricha, personalistka věnující se pracovně právnímu poradenství.
Zdroje: SYRI, Úřad práce, Marta Tricha