Dávky vyplácené uprchlíkům z Ukrajiny klesají. Jejich zaměstnanost vzrůstá
foto: Pixabay/Ilustrativní
Česká republika se stala místem, kde si téměř 160 tisíc ukrajinských občanů s dočasnou ochranou našlo práci. Vyplývá to tak z tiskové zprávy Ministerstva práce a sociálních věcí. Počty zaměstnaných uprchlíků jsou na vzrůstu, počty příjemců humanitární dávky naopak.
Dlouhodobě neobsazená a méně kvalifikovaná pracovní místa jsou z pohledu zaměstnavatelů nejideálnějšími pozicemi pro cizince. Uprchlická krize tak napomohla otevření pracovního trhu a došlo i ke zjednodušení přijímání uprchlíků s dočasnou ochranou do firem. „Je dobrou zprávou, že náš trh práce dokázal najít uplatnění pro tak velké množství lidí, kteří díky tomu již nepotřebují pomoc státu, a naopak do systému přispívají,“ vyjádřil se k situaci ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Určité oblasti, které dlouhodobě postrádaly, nyní získaly potřebnou pracovní sílu. Asi tři čtvrtiny tvoří ženy.
Počet pracujících se s každým měsícem navyšuje. Nyní se jedná o více než 98 tisíc držitelů dočasné ochrany. Oproti červnu to je nárůst o 30 tisíc. Ukrajinky pracují nejčastěji ve službách, zatímco Ukrajinci především jako montážní dělníci, ve stavebnictví či dopravě. Nejvíce uprchlíků našlo uplatnění ve Středočeském (téměř 17 tisíc) a Plzeňském kraji (přes 14 tisíc osob). V Praze mluvíme o necelých 11 tisících osob, jak uvádí tisková zpráva.
Největší překážkou je stále jazyková bariéra, a to především u odbornějších a specializovaných povolání. Úřad práce proto z tohoto důvodu nabízí pomoc s financováním rekvalifikačních jazykových kurzů českého jazyka. S tímto souvisí i projekt POVEZ II, kde mohou o tuto pomoc žádat zaměstnavatelé uprchlíků. „Zaměstnavatelé mohou získat příspěvek na vzdělávání zaměstnanců až do výše 85 % nákladů a příspěvek na mzdy po dobu rekvalifikace svých pracovníků. V tomto případě může úřad práce zaměstnavateli refundovat až 100 % vynaložené částky, a to včetně odvodů na sociální a zdravotní pojištění,“ vysvětlit ministr. Úřad práce nabízí další rekvalifikační kurzy, a to i odborné, k těm je ale potřeba znalost českého jazyka. Nejčastěji se jedná o kurzy pro pracovníky sociálních služeb či svářeče.
Závislých na státní pomoci tak klesá. V létě bylo na humanitární dávce závislých 173 tisíc lidí. Tento počet se snížil o 80 tisíc a stále platí, že velkou částí příjemců této dávky jsou nezaopatřené děti.
Tagy