Den nezávislosti Ukrajiny. Ne každý ho v Česku hodlá slavit
foto: Se svolením Krajského úřadu Olomouckého kraje/Olomoucký kraj pokračuje v pomoci Ukrajině. Z Uničova vyrazila další zásilka
Den nezávislosti Ukrajiny se tradičně připomíná 24. srpna, letos tedy připadl na sobotu. Kromě Ukrajinců bude dnes slavit také řada Čechů. Ne každý však má potřebu si ukrajinský státní svátek připomínat.
Na řadě míst České republiky lidé spontánně slaví. V Betlémské kapli v Praze se podle webu PRK Partners ukrajinský státní svátek připomínal už ve středu 21. srpna. V Brně se podle portálu Káznice slavilo v pátek 23. srpna. V Praze v parku u Chodovské tvrze se dnes odehraje už druhý UkrFest Děkujeme. Informuje o tom web International Charitable Help Corporation.
Slaví Litomyšl i Olomouc
Podle oficiálních stránek města Litomyšl se v rodišti Bedřicha Smetany slaví dnes na Toulovcově náměstí. Moderuje českobratrský evangelický duchovní Tomáš Trusina. Vystoupí česko-ukrajinský pěvecký sbor Sonjašnyk, připraveno je občerstvení z tradiční ukrajinské kuchyně, tlumočí Nadja Khalak. Akce začíná ve 14 hodin.
Jinde se oslavy teprve chystají. Vědecká knihovna v Olomouci (VKOL) zve na svém webovém portálu: „Přijďte s námi oslavit Den ukrajinské nezávislosti, poslechnout si skvělou hudbu, prohlédnout si výtvarné práce Ukrajinců žijících v Olomouci a ochutnat typická ukrajinská jídla. VKOL se po roce opět připojí k připomínce Dne nezávislosti Ukrajiny, dne, kdy se v roce 1991 stala Ukrajina suverénním evropským státem.“ Akce se odehraje v Červeném kostele v neděli 24. srpna od 17 do 20 hodin. Vystoupí ukrajinský folklórní soubor Kupava a Moravský mandolinový orchestr, od 18:30 Ivan Pankiv, Daniela Pankivova (duet saxofony), Lucie Balákova (klavír), skupina Korále, Ludmila Len a soubor Kamerton. Vstup je zdarma. Knihovna oslavy organizuje ve spolupráci se společenstvím Ukrajinců Olomouckého kraje Ščedryk.
Cizinci a rozdělená společnost
Podle čerstvě zveřejněné zprávy o migraci Ministerstva vnitra České republiky žilo na konci druhého pololetí v tuzemsku 559 836 občanů Ukrajiny. Celkem bylo na území ČR registrováno 1 056 626 osob cizí státní příslušnosti. Je to o něco méně než loni, kdy u nás žilo podle Českého statistického úřadu 1 063 225 cizinců.
Pohled na Ukrajince rozdělil českou společnost. Zatímco někteří se stále snaží Ruskem napadené Ukrajině pomáhat, jiní poukazují na to, že je třeba řešit především domácí problémy.
„Nemám důvod slavit ukrajinský svátek. Mám známé z Ukrajiny i z Ruska, nemám nic proti lidem, co tu chtějí slušně žít a pracovat, ale stát oslavovat fakt nebudu. Zvlášť když znám jeho novodobou historii,“ svěřil se Deníku Vektor Václav Roháč, výtvarník z Prahy.
Připomínat si Den nezávislosti Ukrajiny nehodlá ani Marie, učitelka z Olomouckého kraje. „Nemám nic proti Ukrajincům, chápu, že se ocitli v obtížné situaci. Je to hrozné, že je na Ukrajině válka, ale válka je také leckde jinde. Takhle to prostě chodí. Nechci, aby se Česká republika do toho pletla. Mám děti a chci, aby měly slušný život,“ sdělila Deníku Vektor.
Seniorka z Olomouckého kraje Lucie si postěžovala, že český stát pomáhá Ukrajincům a na vlastní lidi nemyslí. „Jsou lidé, kteří už nemají z čeho brát. Přesto se pomáhá cizím. A když se člověk ozve, hned dostane nálepku dezoláta a hledí se na něj skrz prsty,“ postěžovala si redaktorce Deníku Vektor.
Nesouhlasné reakce na síti Facebook vyvolala žádost humanitární organizace Člověk v tísni o příspěvek ve výši 100 korun. „K Vaší stovce přidá EU či OSN dalších devět a za tisíc korun společně dokážeme dělat velké, dobré věci,“ stojí ve zveřejněném statusu. Původně se dále psalo o pomoci Ukrajině, po vlně nesouhlasných reakcí se znění příspěvku změnilo.
Pomoc Ukrajině pokračuje
Pomoc Ukrajině přesto neustává. „Olomoucký kraj nadále prokazuje svou podporu Ukrajině v jejím boji za svobodu. Z Uničova vyrazila další humanitární zásilka směřující do ukrajinského města Dubno, které se nachází na Volyni. Kraj pro tento účel daroval starší sanitku ze svého vozového parku Zdravotnické záchranné služby,“ informovala Deník Vektor Radka Kmochová z odboru kanceláře hejtmana Olomouckého kraje.
Zásilka obsahovala kromě sanitky i zdravotnický materiál. Stranou nezůstali ani regionální producenti potravin – společnost Adriana z Litovle přispěla těstovinami a Hanácká kyselka z Dolních Moštěnic poskytla minerální vodu. Přepravu zásilky zajišťovali strážníci Městské policie Uničov pod vedením velitele Jiřího Hübnera. Návrat posádky zabezpečilo doprovodné vozidlo, které zapůjčil Sbor dobrovolných hasičů Šumvald.
„Humanitární pomoc Olomouckého kraje je důkazem solidarity a odhodlání pomoci lidem v nouzi na Ukrajině. Pomáháme od začátku války, a to nejen posláním sanitek, ale také nemocničních lůžek. Těch jsme například do Rovenské oblasti poslali už přes dvě stovky, a to z nemocnic v Prostějově, v Přerově, ve Šternberku a v Šumperku,“ popsal Dalibor Horák, náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví.
Olomoucký kraj s pomocí ovšem nekončí. Zdravotnická záchranná služba předá další sanitku spolku Post Bellum, který ji dopraví na Ukrajinu. Třetí sanitka se brzy vydá do města Černivci na ukrajinské Bukovině, její transport zajistí statutární město Olomouc.
Slunce pro Ukrajinu
Společnost E.ON věnovala nemocnici v Kolomyji solární panely v hodnotě jeden milion korun, jak Deník Vektor informovala Kristýna Dobšínská, koordinátorka mediální komunikace NESEHNUTÍ. Solární elektrárna o výkonu 106 kWp s 50 kWh bateriemi umožní provoz pro operační sál až dvě hodiny po výpadku proudu. Instalace je plánovaná na listopad letošního roku.
Projekt dodávající solární panely do ukrajinských nemocnic organizuje ukrajinská organizace Ecoclub Rivne. V České republice ji svou kampaní Slunce pro Ukrajinu podporuje NESEHNUTÍ. S pomocí českých dárců tak má být postavena již čtvrtá solární elektrárna. Lidé se také skládají na výstavbu solární elektrárny pro dětskou nemocnici v Záporoží, pro kterou je potřeba vybrat přes milion korun.
Zdroje: PRK Partners, ICHHC, Město Litomyšl, Káznice, VKOL, MV ČR, ČSÚ, Člověk v tísni, OK, NESEHNUTÍ