Krach a prodej dat firmy na testování DNA vyvolává hysterii
foto: qimono/PIxabay/Matice DNA
Genetické testování je módou současnosti. Každý chce vědět, kdo byl jeho předek nebo jakému způsobu života by se měl vyvarovat, aby se nemusel potýkat s některou z civilizačních chorob. Překvapením zůstává, proč jsou některé ze společností obrovsky úspěšné a jiné se topí v dluzích.
Doba se posouvá neustále dopředu a s ní i technologie ve zdravotnictví. Velkým trandem dnešní doby je genetické testování, které můžete provést i z pohodlí svého domova. Snad na každé stránce na internetu na mě neustále vyskakují reklamy, abych zjistila svoje dávné předky nebo naopak testovala svoje tělo a přišla na kloub tomu, k jakým genetickým nemocem mám sklony. Zatímco na začátku tisíciletí, kdy tento trend začal, existovala jen malá hrstka společností, které byly schopné tyto testy provádět, nyní již máme nepřeberné množství firem zabývajících se touto problematikou. Je až zarážející, že u některých obraty každým rokem závratně rostou, ale jiné naopak krachují. Co za tím je a proč je o některé služby vycházející z testování vašeho genomu menší zájem než o jiné?
Psali jsme
Do 30. června 2024 bude ředitelem Ústřední vojenské nemocnice – Vojenské fakultní nemocnice Praha Miroslav Zavoral. Jak ÚVN sama uvedla v tiskovém…
Se společnostmi, které testují vaše geny, se roztrhl pytel
Mezi velké a populární společnosti, které nabízí objevení vaší linie předků patří kupříkladu firma My Heritage. Stránka growjo.com popisuje My Haritage jako jedinou integrovanou službu na světě, která kombinuje genealogii s DNA testováním pro rodinnou historii i zdraví. Jak se tedy firmě daří? Podle informací již zmíněné stránky má My Haritage odhadem roční obrat okolo 98,6 milionu dolarů, což jsou přibližně 2 miliardy korun. Jelikož jednu testovací sadu nabízí společnost za asi 39 dolarů, tedy asi 900 Kč, vychází nám z toho, že musí mít společnost miliony klientů využívajících jejich služby po celém světě.
Mezi velikány patří kromě My Heritage také společnost Ancestry. Jak opět uvádí growjo.com, Ancestry je považována za jednu z nějvětších genealogických společností na světě, která provozuje podobně jako výše zmíněná společnost testovací sady určené pro zjištění rodinné historie. Odhaduje se, že roční zisk společnosti dosahuje výše až 387,8 milionu dolarů, což je zhruba 9 miliard korun a přibližně čtyřnásobně více než My Heritage. Obě firmy podle statistik však každým rokem zaznamenávají prudký nárust zaměstnanců, což jasně vypovídá o jejich prosperitě.
Černá ovce 23andMe na trhu s genetickým testováním
I přestože zmíněné dvě společnosti v oblasti genetického testování podle zmíněných dat prospěrují, opačným případem je firma 23andME. I ta však podoně jako My Heritage nebo Ancestry zažila okolo roku 2021 prudký boom, avšak oblíbenost u uživatelů začala záhy klesat. Podle Forbes za tím vlastně byla vlastně jedna zásadní chyba, která se společnostem nakládajícím s citlivými daty nikdy nemůže stát a tím je únik informací klientů, k němuž u 23andME došlo v roce 2023. Rozhodně se však nejednalo o nezanedbatelnou chybu, jelikož dle Reuters bylo únikem poškozeno až 7 milionů klientů společnosti z celého světa. Společnost 23andME proto jen před pár dny vyhlásila bankrot a bývalí klienti se bojí. Opět je to z důvodu svých citlivých dat, které v minulosti společnosti poskytli.
Za krachem společnosti a jeho neúspěchu vzhledem ke konkurenci však není pouze únik citlivých informací, ale také odlišná obchodní strategie. Pokud se podíváme na nabídky daných společností, 23andME se zaměřila především na prodej domácích genetických testů. V roce 2021, když se ještě společnost těšila velké oblíbenosti, dělala její tržní hodnota podle Reuters asi 6 miliard dolarů, což je neuvěřitelných 138 miliard korun. Dalo by se říci, že chybou společnosti však bylo její zaměření na jednorázový prodej genetických testů. Společnost sice získávala nové zákazníky, ale ti se již nevraceli. Firma si tak nevytvořila stálou uživatelskou základnu a nenabízela zákazníkům žádnou přidanou hodnotu. Když se ale podíváme na nabídky My Heritage a Ancestry, obě společnosti nabízí genetické testy společně s bohatou historickou databází. Díky tomu se zákazníci vracejí a nejedná se pouze o jednorázovou záležitost.
Co tedy krach genetické spolenosti přináší? Především strach uživatelů, co bude s jejich daty. Společnost 23andME se sice v aktuální době snaží o prodej svých dat pod dohledem soudu, ale s prodejem se pojí zcela oprávněný strach uživatelů. Přeci jen mluvíme o prodeji citlivých dat DNA, které jsou naprosto jedinečné a jejich zneužití by mohlo mít vážné následky. Problém s ochranou uživatelkých dat nepřináší problém pouze pro 23andME, ale může ovlivnit celou oblast genetického testování. Přeci jen, pokud zjistíte, že mohou být vaše data po krachu společnosti prodána, budete se chtít vůbec otestovat?
Budoucnost genetického testování
Závěrem lze tedy konstatovat, že genetické testování je stále mezi lidmi oblíbené, i když jeho popularita lehce oproti minulým rokům klesla. Trendem v genetickém testování je možnost využití historické a obsáhlé databáze, kterou firmy na základě dat klientům vytvářejí a ty se pak vracejí zpět nebo společnosti doporučují dalším. Otázkou ale zůstává, jak se bude nyní poptávka po genetických testech vyvíjet, protože bankrot společnosti 23andME vyvolal mezi spotřebiteli strach a jeden velký otazník. Je tedy možné, že krach sníží poptávku ještě více, což může znamenat nejistou budoucnost pro aktuálně prosperující firmy.