Dvě fotky z jednoho pole. Farmářka se po deseti letech rozbrečela

06. 05. 2024
Dvě fotky z jednoho pole. Farmářka se po deseti letech rozbrečela
foto: Deník Vektor/Zmrzlé brambory

Pěstitelům ovoce, které napříč Evropou postihly v minulých dnech katastrofální mrazy, by měla pomoci Evropská komise. Finanční prostředky by měly jít ze zemědělské rezervy či jiných nástrojů EU.

Informovaly o tom stránky resortu zemědělství, ale i Agrární komory.

Naše redakce měla možnost hovořit s farmářkou, která je třetí generací zemědělců ve východních Čechách. Díky svému poli je rodina zcela soběstačná. Respektive byla. Letošní mrazy se totiž neblaze podepsaly i pod její úrodu.

„My jsme všichni zaměstnaní, neděláme zemědělství jako obchodníci. Máme vlastní salát, brambory, zeleninu, prostě všechno, co je potřeba. Po letošních mrazech ale nezbylo nic. Obrečela jsem to snad po deseti letech, víc neuděláme, víc nezmůžeme, nám nikdo žádné peníze nedá, ani je od nikoho žádat nechceme,“ řekla pro Deník Vektor, jemuž poskytla několik fotografií.

Zničená úroda. Foto Deník Vektor

„Už se nevzpamatují, ach jo,“ doplnila nad snímky brambor.

Ačkoli prý s nízkými teplotami rodina počítala, pohroma přišla nečekaně rychle. „Zažili jsme zimy, že jich bylo, ale ta poslední v dubnu byla dost nečekaná. Ani nevím, jestli jsme to podcenili, ale s tím už nic neudělám, hrozná škoda té vší práce,“ uzavřela.

Jen v České republice jsou první odhady škod v ovocných sadech přes jednu miliardu korun, ve vinohradech jsou škody dokonce přes dvě miliardy. Pěstitele ovoce tak nyní čeká rok a půl nákladů bez jakýchkoli příjmů, upozornil resort zemědělství.

vložil: Daniel Kolman

Tagy

▼-1%
1 den
▼-0.33%
1 týden
▲+4.15%
1 měsíc
▲+32.76%
1 rok
Akcioměr 40.68%
info
▲+1.13
1 den
▲+4.6
1 týden
▼-8.17
1 měsíc
▼-7.04
1 rok
Index stresu 40.57
info
Naše zprávy najdete i na sítích
FCB, Twitter, LinkedIn