Fenomén mladé volební základny jednoho z nejstarších amerických prezidentů Ronalda Reagana
foto: Pixabay/ilustrativní
V 80. letech nejmladší voliči hlasovali pro tehdy nejstaršího amerického prezidenta Ronalda Reagana aneb jak vlastenectví vyhrálo volby. V roce 1984 se 73letému Ronaldu Reaganovi podařilo získat si silnou volební základnu ve věku 18 až 24 let. Jak se to stalo? Recept na úspěch byl jednoduchý. Obrovské charisma bývalého herce, slíbený ekonomický růst a nárůst pracovních příležitostí spolu s pozitivismem, a především vlastenectvím, mu získaly hlasy mladých a vyhrály volby.
V 60. letech minulého století mladí lidé v US měli zásadu nevěřit v politice nikomu letitějšímu, než jsou oni sami. O dvacet let později si zvolili do té doby nejstaršího prezidenta jejich historie. (Pozn. redakce: V současné době ho věkem překonal jak bývalý prezident Donald Trump, tak i nynější prezident 80letý Joe Biden.) V roce 1984 předvolební průzkumy ukázaly, že ve věkové kategorii 18 až 24 se 61 procent voličů klaní k podpoře současného prezidenta Ronalda Reagana, uvedl server The New Yourk Times. Stal se tak jedním z mála republikánských politiků, kterým se povedlo oslovit takto mladé lidi. Přestože mnoho Američanů s jeho názory nesouhlasilo, tyto voliče si dokázal získat.
Hlavními tématy 70. a 60. let byla zejména lidská práva, válka ve Vietnamu, svoboda slova a vyšší práva studentů. Zatímco starší generace Reagana právě v návaznosti na tyto problémy neměly rády, pro mladistvé to již bylo jinak. Vietnam byl minulostí a práva mladých rostla. Proto byla popularita Reagana mezi mladistvými překvapivá pro starší občany, nikdo z nich to nečekal. Pro NYT tehdy 18letá Mimi Lathan z vysoké školy v Kalifornii vyjádřila svůj postoj. Přestože se jí nelíbila prezidentova podpora povinných školních modliteb nebo odpor k potratům, stejně ho ve volbách zvolila. "Líbí se mi jeho osobnost, jeho smysl pro humor a jeho síla," komentovala pro noviny. ''Vážím si i toho, že si stojí za svým názorem.'' A podobně na tom bylo mnoho jejích vrstevníků. Velké množství z nich se postavilo skepticky vůči Reaganovu jadernému plánu, ale jemu jako osobnosti věřili. Charisma prezidenta bylo jednou z jeho hlavních výhod, u bývalého herce se však s touto vlastností dalo počítat. Pro Reaganovi konkurenty, stejně jako pro všechny ostatní, nicméně byla takto silná podpora velkým překvapením.
A právě tato doba byla pro mnoho dalších amerických voleb velmi významná. Studie totiž ukazují, že první vybrání strany je pro voliče většinou zásadní. Málokdo změní názor.
Psali jsme
Indie a Japonsko posilují vzájemné vazby. Japonský premiér Fumio Kišida pozval indického představitele vlády Naréndu Módiho na květnový summit G-7.…
Jaké byly další faktory oblíbenosti Reagana kromě jeho charisma?
Hlavním bodem byla spokojenost mladých se „současnou“ Amerikou a tu nejvíce představoval Reagan, sdílel The Washington Post. Většina prvovoličů reálně znala jen vládu současného prezidenta a jeho předchůdce Jimmyho Cartera, preferovali Reagana. Navíc, přestože to tehdy nebylo příliš pochopeno, volit Reagana znamenalo jakousi vzpouru proti staršímu politickému režimu. Na rozdíl od zkušenějších občanů si totiž mladí nemysleli, že se Amerika řítí špatným směrem, naopak. Podle průzkumů veřejných mínění koncem 70. let přes 72 procent respondentů uvedlo, že se jim současná situace nelíbí a volební kampaně politiků na to také reagovaly. Nicméně pro čerstvé voliče to nebyla pravda. Zatímco starší generace bojovaly proti rasismu a sexismu, dvacetiletí zažívali éru nových příležitostí. Válka nebyla, ženy měly čím dál tím více práv a spousta zákazů se uvolnila. Reagan na toto všechno poukazoval ve své volební kampani a tím si získal obrovskou podporu. Za vše tedy mohlo vlastenectví.
Vlna optimismu, které Reagan využil se nesla mezi mladými jako lavina. „Víte, vaše generace je opravdu něco. Díky vám se láska k vlasti stala opět módní záležitostí,“ citoval Reaganův projev pro studenty server Time. Očividným důvodem pro volbu republikánské strany je vždy ekonomický faktor. Silné hospodářství představovalo pro mladé lidi mnoho příležitostí, a to se jim líbilo. Sympatický byl také jeho názor na Sovětský svaz a komunismus, i tímto si mladé voliče získal. „V Grenadě (Reagan) ukázal, že se Sovětům postaví," řekl pro Time Stephen Warner, 21letý student kalifornské Pitzer College. "Nemáme rozmarnou zahraniční politiku v oblasti lidských práv. Řekneme, co uděláme, a uděláme to."
Jeden z důvodů oblíbenosti Reagana byl i jeho přístup k pracovním příležitostem. Sliboval možnosti a mladí lidé na to slyšeli. "Je zábavné představovat si, že zachráníte svět, ale pak začnete pracovat a podíváte se na výplatní pásku. Člověk se rychle mění,“ řekla v rozhovoru pro The Washington Post Julia Matin, která přesně tuto změnu pozorovala na své čerstvě dospělé dceři.
Velmi oblíbeným byl i jeho postoj k individualitě člověka. Podle tehdejších politologů se velmi vyplatil Reaganův „anti-vládní a anti-systémový“ přístup. Podstatné také bylo, že proti své konkurenci Reagan ve všech ohledech působil lépe. Důvod, proč až do Reagana se mladí voliči vyhýbali republikánským kandidátům, byl jednoduchý. Přestože se s nimi shodovali v zásadních ekonomických otázkách, nesouhlasili v názorech na jiné důležité věci, jako environmentální a jiné problémy. Reagan byl první, komu tyto postoje dokázali odpustit.
Tím se stalo, že vlastenectví, pozitivismus a charisma spolu se zaměřením na mladé voliče vyhrály prezidentské volby, přestože vše podle počátečních odhadů vypadalo úplně jinak. Mohl by i dnes takovýto přístup porazit politiku středového voliče a negativních kampaní? Co myslíte?