Fenomén popularity second hand obchodů
foto: Pixabay/ilustrativní
Ve Velké Británii táhnou růst prodeje second hand obchody a obchody s levným zbožím. Vzhledem ke stálému zvyšování inflace lidé hledají levnější alternativy. Nicméně lákadlem není jen nízká cena, ale také větší zájem společnosti o udržitelnou výrobu a ekologicky příjemnější varianty. Kromě toho se postupně mění trend a začíná se více preferovat individualita oproti kolektivní módě, kterou vytváří obchodní řetězce.
Velká Británie eviduje zvyšování prodeje na základě většího zájmu o produkty takzvaně z druhé ruky (second hand), uvádí server BBC. Second hand obchody evidují čím dál tím vyšší zisky. Současná situace přitom není velmi příznivá. Ceny rostou rychleji, než se očekávalo a spolu s nimi i inflace. V únoru se dostala na 10,4 %. V reakci na to Bank of England opět zvyšuje úrokové sazby. Podle zdrojů serveru objem prodeje v únoru vzrostl o 1,2 %, což je největší měsíční nárůst od října loňského roku. I za těchto okolností se maloobchodní tržby posílily o necelé procento. Objem tržeb se tak vrátil na předpandemickou úroveň. Proč začínají lidé nakupovat již použité zboží?
Nižší cena
Jedním z hlavních důvodů nárůstu popularity těchto obchodů je nižší cena zboží. Při rostoucí cenové hladině se jedná o jeden z oblíbených způsobů, jak ušetřit peníze. Kromě levnějších variant každodenně používaného zboží roste i poptávka po luxusnějších značkách z druhé ruky. Proto některé řetězce evidují příliv bohatších zákazníků do levnějších obchodů, uvádíme v jednom z našich předchozích článků. Tyto obchody totiž nabízí možnost najít vysoce kvalitní zboží drahých obchodů za velmi příznivé ceny.
Psali jsme
Co říkají tržby velkých obchodních řetězců o současné ekonomické situaci? Společnosti (Walmart, Home Deport a T.J.Maxx) stále trápí nejistota a ve…
Snižování dopadů na životní prostředí
Velmi diskutovaným tématem je také dopad vysoké produkce na životní prostředí. Výroba například oblečení je pro planetu velkou zátěží. Takzvaná rychlá móda s sebou nepřináší pouze znečištění, ale i dětskou práci a nižší než minimální plat. Podle dat serveru Sustain Your Style se kromě toho s časem vysoce snižuje kvalita výrobků a vytváří se tím obrovské množství odpadu. Jelikož se ve vyspělém světě čím dál tím víc poukazuje na environmentální dopady, i zaměření politiky Evropské unie jde tímto směrem, ekologičtější varianty využití již použitého zboží nabývají na popularitě. V současné době již lze říci, že se u některých lidí jedná o životní styl. Mimo to se tímto také pomáhá podporovat lokální obchody, což se minimálně za pandemie viru Covid-19 stalo jednou z priorit ekonomiky.
Retro je opět v módě
Mimo jiné se také v současné době jedná i o poměrně populární záležitost. Retro módní hit, který můžeme pozorovat napříč Západem, tak pomáhá například second hand obchodům s oblečením. Současně s tím narůstá poptávka po individualitě. Dříve se populární značky a zapadnutí do společnosti řešilo mnohem více. Dnes se naopak lidé chtějí vymykat z davu a ve svém stylu ukazovat svou individualitu. Samozřejmě záleží v jak kterém odvětví, technologie například jsou pořád velmi mainstreamové.
Kromě těchto důvodů by se samozřejmě dalo najít množství dalších. Každý z nás má své důvody jiné, ale výsledkem zůstává, že západní společnost se začíná posouvat novým směrem. Bude tento přesun pro ekonomiku tak významný, že zapříčiní přesun k úplně jiným výrobním postupům? Přejde se postupně zpět od rychlovýroby k šití oblečení na míru?