Hasiči v Hustopečích nezohlednili ekologickou škodu: Každý litr vody zvyšoval rozsah katastrofy
foto: Zdroj: HZS ČR / Public domain/Hořící vlak v Hustopečích nad Bečvou
Kritizovaný zásah hasičů v Hustopečích bude mít nepříjemnou bilanci: Celkové náklady na sanaci překročí podle hejtmana miliardu korun. Hasiči přitom s každým použitým litrem hasební vody zvyšovali rozsah ekologické katastrofy.
Ukazuje se, že hasiči významně přispěli ke škodám na životním prostředí v Hustopečích a okolí. V rámci kritizovaného zásah totiž používali k hašení hořícího benzenu kompaktní proud a vrtulník s bambi vakem. Voda kontaminovaná benzenem následně prosákla do půdy a podzemních vod, odkud se dále šíří. O chybách, kterých se hasiči během zásahu dopustili, již informoval Security Magazín včetně exkluzivních vyjádření odborníků z řad samotných hasičů. Z jejich názoru vyplývá především to, že hasiči měli benzen nechat kontrolovaně vyhořet a použít k hašení pouze speciální pěnu.
.jpg)
Náklady na sanaci ekologické katastrofy vzrostly chybným zásahem hasičů
Podle posledních odhadů, které zveřejnila ČT24, bude škoda na životním prostředí minimálně 765 milionů korun. Hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk zmínil, že po započítání škody na železniční infrastruktuře a vagonech, se částka jistě přehoupne přes miliardu korun. Nepoměr mezi odhady škod na železnici a životním prostředí je zarážející. Enormní náklady na sanaci po ekologické katastrofě přitom mohly být mnohonásobně nižší, kdyby hasiči nepoužili k hašení hořícího benzenu vodu.
Sanační práce mezitím pokračují. Podle informací Hranického deníku začalo ve čtvrtek 3. dubna zkušební odtěžení kontaminované zeminy. Souběžně s tím je vyhotovován sanační projekt, který by měl být k dispozici začátkem příštího týdne. Součástí projektu bude i návrh dlouhodobých sanačních opatření. Na základě obou výsledků naplánuje Česká inspekce zdravotního prostředí další kroky v řešení ekologické škody.
Cisterny nebylo třeba ochlazovat
Zmíněný článek na Security Magazínu poukazuje na fakt, že se v nejbližším okolí havárie nenacházeli žádní lidé, zvířata či majetek, které by bylo třeba chránit. Snad jen s výjimkou dvou nehořících cisteren, které dobrovolní hasiči z místa požáru odtáhli, jak informoval iRozhlas.
Redakce Deníku VEKTOR získala informace od velitele hasičů, který si nepřál být jmenován. V emailu, který redakci napsal zmínil technické parametry cisteren, které byly použity pro převoz benzenu v Hustopečích: „Cisterny mají kuličkové, sítkové upouštěcí ventily. I když se obsah ohřeje, plamen se dovnitř nedostane, cisterna se odpouští a přímá exploze nehrozí,“ uvedl.
Velitel hasičů v textu také zdůraznil že „vlakové cisterny se plní na cca 70 % objemu“ právě z důvodu minimalizace možnosti výbuchu. „Železniční cisterny mají navíc plášť s izolací, nejen proti zamrzání, ale i proti sálavému teplu. Opatrnost je tedy na místě, ale panika z exploze nikoliv,“ zakončil svou kritiku zásahu. Vše ilustruje grafika níže.
.jpg)
Pokud tedy byly dvě nepoškozené cisterny odtaženy a u ostatních nehrozil další výbuch, zůstává otázkou, proč bylo třeba zbývající cisterny ochlazovat vodou.
Zásah přinesl rozsáhlé škody na životním prostředí
Podle odborníků citovaných Security Magazínem měli hasiči benzen nechat kontrolovaně vyhořet. Skutečnost, že místo toho zvolili hašení vodou se promítl i do odhadů škod na životním prostředí. Ty jsou nyní minimálně 6× vyšší, než uvedla drážní inspekce v tiskové zprávě tři dny po havárii. Tehdy byly škody na železniční infrastruktuře a vlaku odhadovány na 125 milionů korun, na životním prostředí na 100 milionů korun.
Odhady ohledně infrastruktury a vlaku se od té doby nezměnily, naopak odhady škod na životním prostředí mezitím vzrostly o více než 600 milionů. Pokud by hasiči nechali benzen vyhořet a nepoužívali k hašení vodu, mohl by se účet za škody na životním prostředí blížit nule. Jde přitom o závažné pochybení, které by se mělo řešit. Podobně se zpětně analyzoval i zásah při požáru v Národním parku České Švýcarsko v roce 2022, kdy se veřejně řešily systémové nedostatky, špatná koordinace a následná kritika preventivních opatření i samotného průběhu zásahu.