Hejtmani požádali o prodloužení stavu nebezpečí. Sever zůstává bez spojení
foto: Se svolením ČEZ/V nejvíce postižených obcích pomáhalo na 60 dobrovolníků z řad zaměstnanců ČEZ
O prodloužení stavu nebezpečí usilují hejtmani dvou krajů nejvíce zasažených zářijovými povodněmi: Moravskoslezského a Olomouckého. Krizový stav by měl nově trvat na území celkem desíti obcí s rozšířenou působností ještě začátkem listopadu.
Moravskoslezský hejtman Josef Bělica požádal premiéra Petra Fialu o prodloužení stavu nebezpečí na území osmi obcí s rozšířenou působností v Moravskoslezském kraji (MSK). Hejtman Olomouckého kraje (OK) Josef Suchánek požádal o prodloužení na území obcí s rozšířenou působností Jeseník a Šumperk.
Krizový stav usnadňuje odstraňování následků povodní
Jak Deník Vektor informovala Miroslava Chlebounová z kanceláře hejtmana MSK, na Bruntálsku, v Bohumíně, Frýdku-Místku, Frýdlantu nad Ostravicí, Kravařích, Krnově, Opavě a Ostravě by tak stav nebezpečí měl skončit 13. listopadu. V ostatních oblastech Moravskoslezského kraje skončí stav nebezpečí, který hejtman Josef Bělica vyhlásil 14. září, po třicet dnech, tedy 14. října.
„S ohledem na rozsah a intenzitu povodní na území Moravskoslezského kraje a škody, které velká voda napáchala, jsem přesvědčen o tom, že jsou naplněny všechny zákonné a faktické podmínky pro udělení souhlasu s prodloužením,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica s tím, že prodloužení stavu nebezpečí umožňuje ihned řešit likvidační práce a odstraňování škod po povodni v území.
„Byť je to ten nejnižší z krizových stavů, tak umožňuje legislativně některé věci řešit bezprostředně, což by jinak nebylo možné. Jedná se především o demolice budov, úpravy vodních toků a vodních děl nebo opravy na plynárenské a energetické infrastruktuře," vysvětlil hejtman Josef Bělica.
O prodloužení požádal Jeseník a Šumperk
Zatím do neděle 13. října trvá stav nebezpečí na celém území Olomouckého kraje (OK). „Na základě žádostí o prodloužení stavu nebezpečí, které podaly obce s rozšířenou působností Jeseník a Šumperk spolu se společnostmi ČEZ Distribuce, a. s., a GasNet, a. s., požádal hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek vládu České republiky o schválení jeho prodloužení. Nově navrhované období by trvalo od 13. října 2024 do 12. listopadu 2024 a vztahovalo by se výhradně na území obcí s rozšířenou působností Jeseník a Šumperk,“ uvedla pro Deník Vektor Alena Minxová, tisková mluvčí OK.
ČEZ odhaduje škody na 900 až 1 100 milionů Kč
Škody po zářijových povodních odhaduje Skupina ČEZ předběžně na 900 až 1 100 milionů korun. „Přibližně 90 % připadá na zničenou distribuční infrastrukturu, tedy zejména elektrické vedení, trafostanice a rozvodny ČEZ Distribuce a lokální podzemní plynovody a distribuční stanice GasNet,“ sdělila Deníku Vektor Alice Horáková, mluvčí ČEZ.
Voda smetla sloupy elektrického vedení a přervala plynovody
Škody odhadem v desítkách milionů ale eviduje také mateřská společnost ČEZ, především na přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé stráně v Jeseníkách, nebo ČEZ Teplárenská, jíž velká voda kompletně zaplavila 66 předávacích stanic tepla v Bohumíně.
„Škody, které ničivé záplavy na naší infrastruktuře natropily, jsou obrovské. V některých místech voda sloupy elektrického vedení doslova smetla a odplavila je desítky metrů, rozvodny se ocitly kompletně pod hladinou, jinde povodeň přervala plynovody nebo poškodila výměníkové stanice. Naší hlavní prioritou byla obnova dodávek našim zákazníkům s nastupujícím chladným počasím, proto jsme leckde museli volit provizorní řešení a teď nás v dalších měsících čeká systematická práce na celkových renovacích. Teprve až dokončíme všechny opravy a rekonstrukce, budeme znát skutečný rozsah škod,“ uvedl Daniel Beneš, generální ředitel a předseda představenstva ČEZ.
Od pondělí na Jesenicku konečně pojedou autobusy
Krizový štáb OK pokračuje v řešení problémů, které napáchaly povodně. Jak Deníku Vektor sdělila Radka Kmochová z kanceláře hejtmana, stále více odběrných míst je napojováno na postupně opravovaný plynový řad. Obyvatelé postižených obcí se od pondělí 7. října dočkají obnoveného autobusového spojení. Železniční doprava nebude z důvodu poškozených železničních tratí obnovena, České dráhy zajistí náhradní autobusovou dopravu.
„Jsem vždycky rád, když obyvatele postižených obcí můžeme potěšit nějakou pozitivní zprávou. Dnes je to informace, že od pondělí bude na Jesenicku obnovena veškerá autobusová doprava. Lidé se tak dostanou do práce, k lékařům a děti do škol,“ uvedl na jednání krajského štábu Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.
Některé zastávky vzala velká voda, vlaky stále nejezdí
Autobusová doprava bude obnovena v plném rozsahu. Cestující však musejí sledovat aktuální situaci v jednotlivých obcích. Některé zastávky zůstanou mimo provoz. Buď je odnesla voda, nebo se k nim nelze dostat kvůli poškození cest.
„Doporučujeme proto obyvatelům, aby se před jízdou informovali o konkrétním umístění nejbližší zastávky. Stav železničních tratí na Jesenicku bohužel neumožňuje obnovit vlakovou dopravu. České dráhy nasadí na obsluhu regionu náhradní autobusovou dopravu, která bude zajišťovat svoz cestujících,“ informovala Deník Vektor Alena Minxová, tisková mluvčí OK.
Sever Jesenicka je stále odříznutý
Postupná obnova silničních komunikací na Jesenicku umožnila prodloužit provoz náhradní autobusové dopravy za vlaky ČD na trati 292 Šumperk – Krnov, a to v úseku Šumperk – Hanušovice – Jeseník. Náhradní autobusy už nekončí v Ramzové. Nově je jejich konečnou, resp. výchozí zastávkou Jeseník.
„Situace po povodních na Jesenicku bohužel stále nedovoluje na poškozených tratích obnovit železniční provoz a kvůli stavu silničních komunikací není v některých úsecích možné zavést ani náhradní autobusovou dopravu. Do odvolání se to týká úseků Jeseník – Mikulovice – Jindřichov ve Slezsku, Lipová Lázně – Javorník ve Slezsku a Mikulovice – Zlaté Hory,“ informovala Deník Vektor Vanda Rajnochová, tisková mluvčí Českých drah (ČD).
Kompletní aktualizovaný přehled všech omezení najdou cestující na webových stránkách ČD, informace jsou dostupné i ve vyhledávačích spojení na webu ČD nebo v aplikaci Můj vlak. „Pomocí stejných informačních kanálů budeme informovat o dalších úpravách vlakového provozu, ke kterým bude docházet v závislosti na postupu oprav poničené železniční a silniční infrastruktury,“ upřesnila Rajnochová.
V Jeseníku nejde plyn, očkuje se proti žloutence
Povodně v Jeseníku zcela přerušily distribuci plynu. „Provozovatel distribuční soustavy GasNet provádí či už provedl v rámci pohotovostních zásahů prvotní zajištění poškozených plynárenských zařízení tak, aby se nestala příčinou jakéhokoliv ohrožení. Nyní probíhá obnova plynárenské sítě, jejímž cílem je obnova poškozených zařízení provozovaných společností GasNet, tak i částí odběrných plynových zařízení ve vlastnictví občanů,“ uvedla Markéta Kaniová, tisková mluvčí jesenické radnice.
Město Jeseník svým obyvatelům zprostředkovává on-line setkání s klinickou psycholožkou, která by jim měla pomoci vyrovnat se s povodňovou zkušeností a nepříjemnými zážitky. Probíhá také dobrovolné očkování dětí proti žloutence typu A.
V Šumperku se na pondělí 7. října chystá kontrola varovného informačního systému. Neměly by znít sirény, ale bude se ověřovat dostupnost a srozumitelnost verbálních informací u jednotlivých bezdrátových hlásičů. „Při povodních se neustále něco hlásilo, ale nebylo slovo rozumět. Snad to konečně dají do pořádku,“ svěřil se Deníku Vektor obyvatel města.
Finanční pomoc
Už od poloviny září ČEZ postiženým oblastem poskytuje pomoc. Hned 16. září schválila Nadace ČEZ ve zrychleném projednání mimořádnou krizovou pomoc ve výši 10 milionů korun pro složky Integrovaného zásahového systému a humanitární organizace, které okamžitě vyjely do nejvíce postižených míst. První fáze pomoci tak směřovala na pokrytí akutních potřeb.
Například hasičské záchranné sbory Moravskoslezského a Olomouckého kraje z příspěvku pořídily přes 270 elektrocentrál, které rozvezly do míst s naprosto zničenou infrastrukturou. Organizace ADRA příspěvek využila na finanční pomoc nejvíce zasaženým rodinám v Moravskoslezském a Zlínském kraji, část šla také na koordinaci dobrovolníků, kteří pomáhají přímo v Krnově, Ostravě-Nové Vsi a v Bohumíně. Česká federace potravinových bank objednala kamion dětské výživy, které poputují do oblastí Jeseníku a Opavy. Další organizace využily finanční injekci například k nákupu vysoušečů a čerpadel, k zřízení internetového spojení v zasažených místech, či k materiální pomoci. V zasažených oblastech pomáhala také šedesátka zaměstnanců ČEZ v rolích dobrovolníků.
Zaměstnanci darovali miliony
Zároveň Nadace ČEZ zorganizovala od 16. do 30. září mimořádnou zaměstnaneckou sbírku. Zapojilo se do ní přes 2000 zaměstnanců, kteří darovali více než 4 miliony korun. Nadace výtěžek zdvojnásobila na 8,3 milionu korun.
„Celkem jsme v první fází pomoci mohli i díky solidaritě našich zaměstnanců poslat na pomoc do postižených regionů přes 18 milionů korun. Víme, jak důležitá je ale i následná pomoc, když už prvotní potřeba opadne, ale obce se potřebují dostat zpět do běžných kolejí. Proto si mapujeme situaci a chceme připravit i druhou fázi, která možná nebude tak akutní, ale její přínos bude stejně významný,“ doplňuje Daniel Beneš.
Pozastavené zálohy
Společnost ČEZ Prodej umožnila lidem zasaženým povodněmi pozastavit placení dvou záloh na energie, tak aby se jim uvolnily finance na řešení aktuálních problémů. Této možnosti využilo zatím asi 2 000 zákazníků. Zároveň ČEZ Prodej v nejvíce postižených oblastech v tuto chvíli pozastavil upomínání přibližně 32 tisíc klientů v prodlení s platbami. Lidem, kteří se v důsledku povodní dostali do problémů s placením za energie, nabízí ČEZ prodej individuální bezúročné splátkové kalendáře.
Stovky kilogramů potravin, čisticích prostředků a nářadí
Ve spolupráci s charitami a s potravinovými bankami proběhly v 9 budovách ČEZ napříč republikou materiální sbírky. Zaměstnanci přinášeli zejména čisticí prostředky a úklidové nářadí, hygienické potřeby, trvanlivé potraviny a balené vody. Celkově lidé donesli stovky kilogramů pomoci. S dopravou pomoci potřebným i s převozem materiálu ve čtyřech extrémně postižených severomoravských obcích (v Zátoru, Mikulovicích, Holčovicích a Vrbně pod Pradědem) pomáhají čtyři terénní vozy zapůjčené ČEZ. Místní silnice jsou totiž po povodních ve velmi špatném stavu a běžné osobní automobily, které v obcích úřady využívají, by se zbytečně ničily.
Zdroje: MSK, OK, ČEZ, Jeseník, Šumperk, ČD