Indie našla nová naleziště vzácných zemin včetně lithia

05. 04. 2023
Indie našla nová naleziště vzácných zemin včetně lithia
foto: Pixabay/ilustrativní

Indie objevila velká ložiska 15 vzácných zemin, včetně lithia, které se doposud na jejím území nevyskytovalo. Nález je pro zemi velmi významný, protože tyto prvky se používají v mnoha elektronických zařízeních a lithium je klíčovou surovinou pro výrobu elektromobilů. Nálezcem ložisek je Národní ústav pro geofyzikální výzkum a odhaduje se, že se v okresu Reasi nachází téměř 6 milionů tun lithia.

V Indii byla objevena velká ložiska 15 vzácných zemin, uvádí server The Economic Times. Jejich nález byl ohlášen Národním ústavem pro geofyzikální výzkum z Hajdarábádu. O tomto objevu informovala agentura TOI v oficiální zprávě. Vzácné zeminy zahrnují lanthanoidy, které se mimo jiné používají v mnoha elektronických zařízeních, jako jsou telefony, televize nebo počítače.

Tento objev je pro Indii velmi významný, protože dosud nebylo na jejím území nalezeno lithium a byly odkázáni čistě na jeho dovoz. V okrese Reasi by se mělo nacházet necelých 6 milionů tun této látky.

"Lithium spadá do kategorie kritických zdrojů, které dříve nebyly v Indii k dispozici, a byli jsme závislí na jeho stoprocentním dovozu. Studie G3 (pokročilá) GSI ukazuje přítomnost lithia nejlepší kvality v hojném množství na úpatí svatyně Mata Vaishno Devi ve vesnici Salal (Reasi)," cituje tajemníka pro těžbu J&K Amit Sharma, který tuto informaci poskytl agentuře PTI.

Pokud by se podařilo najít další naleziště, byla by to pro Indii obrovská příležitost stát se hlavním vývozcem této suroviny, která je podstatná pro výrobu elektromobilů.

Tagy

▼-1%
1 den
▼-0.33%
1 týden
▲+4.15%
1 měsíc
▲+32.76%
1 rok
Akcioměr 40.68%
info
▲+1.13
1 den
▲+4.6
1 týden
▼-8.17
1 měsíc
▼-7.04
1 rok
Index stresu 40.57
info
Naše zprávy najdete i na sítích
FCB, Twitter, LinkedIn