Inflace zpomaluje především díky zmírnění růstu cen pohonných hmot
foto: Pixabay/Ilustrační foto
Při pohledu na ceny potravin v regálech supermarketů by nás to možná ani nenapadlo, ale aktuální data Českého statistického úřadu hovoří jasně. Spotřebitelské ceny v červnu meziročně vzrostly o 2,0 %, což bylo o 0,6 procentního bodu méně než v květnu. Toto zpomalení cenového růstu bylo ovlivněno zejména cenami v oblasti dopravy, rekreace a kultury.
Růst cen pohonných hmot zmírnil z 10,8 % v květnu na 6,1 % v červnu. V oddíle rekreace a kultura přešly ceny dovolených z květnového růstu o 8,4 % v pokles o 0,1 %.
Stále dražší je bydlení, obědy i alkohol
Na meziroční růst cenové hladiny měly v červnu největší vliv ceny bydlení. Nájemné vzrostlo o 7,0 %, ceny výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 4,7 %, vodného o 10,9 %, stočného o 13,4 %, elektřiny o 10,6 % a tepla a teplé vody o 4,7 %. Ceny zemního plynu meziročně klesly o 7,9 % a tuhých paliv o 3,8 %. Náklady vlastnického bydlení meziročně vzrostly o 0,8 % (v květnu o 1,0 %).
Nahoru šly také ceny stravovacích a ubytovacích služeb (o 7,4 % a o 8,1 %), dále ceny lihovin o 4,4 %, piva o 3,8 % a tabákových výrobků o 7,3 %. Ceny vína meziročně klesly o 2,6 %.
Zlevnila mouka, vejce a cukr
Na meziroční snižování celkové cenové hladiny měly v červnu největší vliv ceny potravin a nealkoholických nápojů (meziroční pokles o 4 %). Klesly především ceny mouky o 20,9 %, drůbežího masa o 12,1 %, polotučného trvanlivého mléka o 14,7 %, vajec o 20,4 % a ceny cukru také o 20,4 %.
Ceny zboží úhrnem oproti loňsku vzrostly o 0,2 % a ceny služeb o 4,9 %.
Služby stále zdražují
Ve srovnání s květnem klesly spotřebitelské ceny v červnu o 0,3 %. Ceny pohonných hmot se snížily o 3,7 % a ceny automobilů o 0,3 %. Mléko, sýry a vejce zlevnily o 0,9 %, ceny nealkoholických nápojů klesly o 1,3 %, uzenin o 0,9 %, ovoce o 1,0 % a cukru o 7,3 %. Ceny lihovin se snížily o 1,5 %, piva o 1,0 % a vína o 1,0 %.
Na zvyšování celkové cenové hladiny působil v červnu především růst cen za stravování a ubytování. Ceny stravovacích služeb se zvýšily o 0,5 %. Ceny kulturních služeb vzrostly o 2,7 %. Z potravin byly vyšší zejména ceny másla o 3,9 %.
Ceny zboží úhrnem meziměsíčně klesly o 0,5 %, zatímco ceny služeb o 0,4 % vzrostly.
Analytici očekávali vyšší růst cen
Na červnový vývoj cen reagoval ekonom Lukáš Kovanda na portále Newstream: „Míra inflace v Česku se v červnu vrátila na cílovou úroveň České národní banky, a to na rovná dvě procenta. Zaostala tak za očekáváním analytiků, kteří čekali, že se meziroční růst cen udrží kolem květnové úrovně 2,6 procenta, případně zpomalí na 2,4 procenta.“
Kovanda upozornil také na to, že koruna v reakci na zveřejnění červnové inflace oslabila o 0,2 procenta vůči euru, což znamená, že trhy zvyšují své sázky na snižování úrokových sazeb ČNB ve druhé polovině letošního roku. Trh dosud počítal s tím, že základní sazba ČNB by ke konci letoška mohla činit rovná čtyři procenta. Nyní nelze vyloučit, že to budou 3,75 procenta.
Zdroje: ČSÚ, Newstream