Írán číhá za americkými humny, díky Kubě
foto: Tasnim News Agency / Wikimedia commons / CC-BY/Setkání Fidela Castra a íránský prezident Hassana Rouhaniho
Írán a Kuba jsou od sebe sice 11 tisíc kilometrů, ale úzce je spojuje úhlavní nepřítel v podobě USA a nyní také strach z Trumpových sankcí. V následujících měsících se z obou zemí možná stanou nejbližší přátelé.
Vztahy mezi Kubou a Íránem se začaly již brzo po islámské revoluci v roce 1979, která nadobro zpřetrhala vztahy mezi perskou mocností a Spojenými státy. Írán dle neziskové organizace The Middle East Institute vstoupil nedlouho po revoluci do Hnutí nezúčastněných zemí, které bylo založeno na začátku 60. let jako odpověď na rozdělení světa na dva hlavní mocenské bloky. V 70. letech začala Kuba v čele s Fidelem Castrem usilovat o řídící pozici v této instituci, avšak tu nakonec nezískala kvůli podpoře SSSR v jeho zásahu v Afghánistánu v roce 1979. Zde došlo k prvnímu sblížení obou států, které pokračuje až do dnešní doby.
Setkání mezi Kubou a Íránem jasnou reakcí na Trumpa
V osmdesátých letech došlo k několika oficiálním návštěvám mezi představiteli Kuby i Íránu, které byly potvrzeny vzájemným spojením na základě amerických sankcí vůči oběma zemím. Od konce 90. let podle MEI poskytl Írán Kubě půjčky v celkové hodnotě jdoucí až do stovek milionů eur. Před více než dvaceti lety také byla vytvořena mezivládní komise Kuba-Írán, která se pravidelně setkává a domlouvá se na další ekonomické, politické, ale především strategické spolupráci mezi oběma státy.
K poslednímu devatenáctému setkání této mezivládní komise došlo dle informací IRNA 31. prosince 2024 v íránském Teheránu a bylo svoláno pravděpodobně v reakci na zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem, což nejen na Blízkém východě významně zamíchá kartami. Trump chce zavést rozsáhlá cla na dovoz do USA a jeho administrativa pravděpodobně také posílí sankce uvalené na obě země. Írán na setkání zdůraznil, jak zásadní jsou pro něj vztahy se státy Latinské Ameriky a vysvětlil, že právě spolupráce s Kubou bude pro zemi v příštích letech zásadní. Na příštím setkání mezi oběma státy na začátku února 2025 dojde k probrání dalších možných oblastí ekonomické spolupráce.
Spolupráce mezi Íránem a Kubou je výhodný výměnný obchod
Důležitým bodem dlouhodobé ekonomické spolupráce mezi oběma státy je především výměna technologií v oblasti zdravotnictví, energetiky, zemědělství a bezpečnosti. V důsledku pandemie Covid-19 spolu obě země dle Reuters pracovaly na vývoji vakcíny Soberana-2, ale státy mezi sebou vyměňují znalosti v oblasti léčby rakoviny, cukrovky a dalších civilizačních chorob. Írán navíc také sdílí s Kubou své zkušenosti týkající se energetiky, což je pro latinskoamerickou zemi velmi podstatné především kvůli americkým sankcím a nedostatku surovin. Perská velmoc navíc pomáhá na Kubě investovat do projektů týkajících se obnovitelné energie. Kuba nabízí Íránu biotechnologické produkty a Írán na oplátku ropu a další produkty.
Ze strategického hlediska je však pro obě země podstatná především spolupráce v oblasti vojenských technologií, které napomáhá blízká vzdálenost mezi Kubou a největším nepřítelem perské velmoci, USA. Kuba nabízí Íránu informace týkající se technologie elektronického boje zaměřenou především proti americkým zbraním a satelitům. Nejznámějším případem bylo podle MEI kubánské rušení amerických satelitů v roce 2003, na kterém země spolupracovala právě s Íránem. Perská velmoc navíc do vod Kuby velmi často zasílá svá plavidla. Informace týkající se bezpečnosti a armádních technologií je však vzhledem ke své povaze záležitostí tajných dohod, které nejsou veřejné.
Kuba chce utužit vztahy s Íránem, klíčový je BRICS
Specifická osa jasné vojenské i ekonomické spolupráce mezi Ruskem, Íránem a Severní Koreou především v posledních dvou letech od začátku konfliktů na Ukrajině a v Gaze se začíná jasně ukazovat. Také Severní Korea v posledních měsících vyhrožuje jaderným útokem na jihokorejský Seoul. Mezi těmito třemi zeměmi dochází k výměně vojenské technologie, vědeckých poznatků a úzké ekonomické spolupráci, která je v případě Ruska a Íránu navíc ještě potvrzena členstvím v uskupení BRICS.
Toto devítičlenné uskupení, kam patří třeba Čína, Indie a Brazílie, se snaží stát ekonomickým a geopolitickým soupeřem bloku G7 západních zemí. Také „blízký” nepřítel USA, Kuba na začátku října 2024 dle Politico v oficiálním dopisu přímo prezidentu Putinovi vyzvala Rusko k připojení Kuby k BRICS. Kuba tím tak jasně vyslala signál, že se chce připojit do tohoto anti-západního tábora a dále tím potvrdila i přání další přímé spolupráce s Íránem. V příštích měsících a letech proto nejen kvůli BRICS a pravidelnému setkávání obou zemí, ale především íránskému závazku navázat užší ekonomické vztahy s Kubou a dalšími zeměmi Latinské Ameriky budeme jistě svědky většího sbližování obou zemí.
Autor: VP - Autor článku vystudoval magisterský obor politické filozofie na Univerzitě Karlově v Praze a nyní se živí jako novinář na volné noze.