IT kurzy pro ženy. Vydělávat lze i milion ročně
foto: Se svolením Czechitas/Ženy v těžké situaci mohou získat stipendium na rekvalifikaci pro IT pozice
Patří ženy do oboru IT, nebo by se raději měly přidržet osvědčené vařečky? Jasno v tom mají v neziskové organizaci Czechitas, kde pořádají Digitální akademii, jejíž účastnice si během tříměsíčního studia osvojí základy oboru.
Ženy v těžké životní situaci dokonce mohou získat stipendium, které jim umožní úplně zdarma otevřít dveře do světa nových, a navíc i lukrativních pracovních příležitostí.
Povolání jen pro muže?
Obor IT je vhodný pro muže, pro technické typy, pro ty, kdo měli z matematiky vždy jedničku – v české společnosti stále přetrvávají stereotypy, které zabraňují širšímu zapojení žen do světa nul a jedniček.
„První programátorky byly ženy, ale dneska jako by se IT tak trochu bály. Česko má nejnižší zastoupení žen v IT z celé Evropy – pouhých 11 %. Pořád žijeme v konzervativní zemi, kde jsou určitá povolání společensky určená pro muže a jiná pro ženy. Svazují nás nevědomé předsudky, stereotypy a ženy nemají dost podpory,“ uvádí Barbora Břusková z organizace Czechitas.
Proč zapojit ženy?
Zapojení žen do odvětví s vyšší produktivitou práce, kam patří také IT, by českou ekonomiku posílilo. „Do roku 2030 může přinést až 20 miliard eur ročního HDP, tj. téměř 8 %,“ soudí Břusková.
Jaké vědomosti si účastnice Digitální akademie osvojí?
Do 24. července se zájemkyně mohou hlásit do podzimní Digitální akademie Czechitas a také požádat o stipendium z Nadačního fondu.
Během studia získají znalosti z oblasti datové analýzy, testování nebo webového vývoje, které ihned aplikují na vlastním projektu. Čeká je také kariérní poradenství, trénink soft-skills, získají propojení na partnerské firmy a šanci nahlédnout do jejich práce a firemní kultury.
Kdo získá stipendium?
Stipendium z Nadačního fondu Czechitas obdrží deset žen, které se ocitly v těžké životní situaci. Může se jednat o matky samoživitelky, odchovankyně dětských domovů, ženy s handicapem či jinak znevýhodněné.
Jeden milion korun věnuje na stipendia také společnost Pluxee, největší poskytovatel zaměstnaneckých benefitů v ČR, ve spolupráci s nadací Stop Hunger. Stipendistky získají navíc i stravenkové karty, technické vybavení, mentoring a další pomoc, kterou aktuálně potřebují.
Skvělé uplatnění na trhu práce
O IT specialisty je v současné době na trhu práce velký zájem. Jedná se přitom o nadstandardně ohodnocený obor, kde lze většinu pracovních pozic vykonávat na dálku z domova.
„Práce v IT ženám umožňuje nejen finanční stabilitu, ale i časovou flexibilitu, kdy pak mohou dobře skloubit volný čas s péčí o rodinu. Během rekvalifikačních kurzů od Czechitas získají vědomosti a zkušenosti, které mohou ihned uplatnit na pracovním trhu,“ říká Tereza Knířová, tisková mluvčí Pluxee.
Letní škola IT pro dívky na Univerzitě Pardubice
Význam zapojení žen do dosud téměř výlučně mužského oboru si uvědomují také na Univerzitě Pardubice, která tento týden pořádá pro 18 středoškolaček z celé republiky Letní školu IT. Účastnice se věnují tvorbě jednoduchých webových stránek. Seznamují se s ozzoboty a základním programováním i grafikou. Zkoušejí si také napsat scénář, natočit a sestříhat vlastní video nebo vytvořit logo. Zjistí, kdo je a co dělá copywriter nebo co se skrývá pod zkratkou UX a získají vhled do dalších možností, které jim nabízí svět IT technologií.
V rámci doprovodného programu si účastnice prohlédly prostory Fakulty elektrotechniky a informatiky, bezodrazovou komoru a moderních laboratoře. Zjistily, jak se jezdí autem na Měsíci a vyzkoušely si i virtuální realitu.
Ajťáci si přijdou na pohádkové platy
Jako sumy z říše snů se na českém pracovní trhu jeví finanční ohodnocení IT odborníků. Podle portálu Jooble si IT specialista aktuálně vydělá průměrně 520 korun za hodinu. Za týden to pak je 20 862 Kč, měsíčně 83 447 Kč a ročně kolem milionu korun.
Zdroje: Pluxee, Czechitas, Univerzita Pardubice, Jooble