Jak pomoci vyplaveným? Přispějte do sbírky, přihlaste se jako dobrovolník
foto: Se svolením Arcidiecézní charita Olomouc/Bělá pod Pradědem, foto: Robert Neugebauer
Velká voda, která se o minulém víkendu prohnala republikou, napáchala obrovské škody, jejichž výše dosud nebyla vyčíslena. Mnozí lidé přišli o své domovy, na Jesenicku dravé toky rozvodněných řek odnesly několik domů. Dalším ničivý živel jejich obydlí značně poškodil. Odstraňování škod a opravy si vyžádají velké finanční prostředky, které většině postižených scházejí. Jak jim pomoci?
Přímo v terénu pomáhají lidem zasaženým povodním české humanitární organizace. Sbírky na pomoc zasaženým většina z nich vyhlásila už v předstihu. Lidé solidární s vyplavenými spoluobčany si mohou vybrat, zda chtějí přispět prostřednictvím společnosti ADRA, Diakonie, Člověka v tísni, Charity nebo Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Bližší podrobnosti organizace uvádějí na svých webových stránkách. Kromě peněz shánějí i dobrovolníky.
Jídlo do banky
Věcné dary mohou lidé nosit také do potravinových bank. Deník Vektor informovala Veronika Krejčí, tisková mluvčí Ministerstva životního prostředí (MŽP). Zájem je především o balenou vodu a trvanlivé potraviny.
„Pokud by chtěli občané pomoci zasaženým oblastem, povodňová komise prosí, aby dary, zejména balenou vodu nebo trvanlivé potraviny, směřovali přes Českou federaci potravinových bank. Ta je pak ve spolupráci s hasiči dopraví na místo, kde budou nejvíce potřebné,“ uvedl Petr Hladík, ministr životního prostředí a předseda Ústřední povodňové komise.
ADRA zřídila základnu v Ostravě
Organizace ADRA Česká republika vyhlásila veřejnou sbírku SOS ADRA: Povodně 2024 a okamžitě uvolnila prvních 100 tisíc korun z programu pravidelného dárcovství Mince denně. Veřejnost může přispívat také prostřednictvím portálu Darujme.cz nebo přímo na číslo účtu 66888866/0300, variabilní symbol 391. Už během víkendu ADRA vyslala dobrovolníky do povodněmi zasažených oblastí a zřídila svou hlavní základnu pro koordinaci pomoci v Ostravě.
„Do služby se zapojují i další dobrovolnická centra ADRA a proškolené komunitní intervenční týmy, které jsou připravené k detailnímu monitoringu a podle něj budou přiřazovat konkrétní pomoc,“ informoval Filip Muroň z ADRA Česká republika.
Dobrovolníci pro dlouhodobou pomoc
Členové těchto týmů mají zkušenosti z dřívějších přírodních katastrof — včetně pomoci po tornádu na jižní Moravě. ADRA přijímá i další dobrovolníky. Registrace je možná skrze formulář na webových stránkách www.adra.cz či na e-mailu povodne@adra.cz. Tato schránka slouží i ke komunikaci dalších potřeb souvisejících se současnou živelní pohromou. Lidé se mohou obracet rovněž na telefonní infolinku na čísle 739 10 50 80.
ADRA se bude v následujících dnech zaměřovat na dobrovolnickou, psychosociální, finanční a dlouhodobou pomoc. Finanční dary budou využity především na finanční pomoc osobám zasaženým povodní. Dále zajišťují materiální pomoc v terénu a koordinaci dobrovolníků – pojištění, stravu a podobně.
„Jsme připraveni také dlouhodobě pomáhat na místě, například při sanaci studní. Děkujeme všem dárcům za štědrost,“ uvedl Josef Koláček, vedoucí oddělení pro mimořádné události.
Sbírka pro pomocníky
Sbírku na finanční podporu organizací, které pomáhají obětem povodní při odstraňování způsobených škod, např. nákupem potřebného materiálu, logistickou asistencí či zajištěním potřebné humanitární pomoci, vyhlásil Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.
„Na základě našich předešlých zkušeností z doby pandemie covidu-19 víme, že nevládní neziskové organizace jsou zpravidla jedny z prvních, které dokážou lidem v nouzi podat pomocnou ruku. I tentokrát tedy nabízíme pomoc s úhradou nákladů na dopravu, koordinaci dobrovolníků či na nákup nezbytné materiální pomoci,“ uvedla ke sbírce Monika Granja, ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Přispět lze na portálu Darujme.cz.
Člověk v tísni uvolnil milion
Obecně prospěšná společnost Člověk v tísni uvolnila ze svého humanitárního fondu na rychlou pomoc jeden milion korun, zapojila své terénní pracovníky vyškolené v pomoci lidem postiženým mimořádnou událostí a vyhlásila sbírku SOS Povodně Česká republika. Přispět lze prostřednictvím portálu Člověk v tísni.
„Stejně jako při minulých povodních budeme po opadnutí vody finančními dary pomáhat především s obnovou domů a bytů těch nejzranitelnějších, kteří si sami pomoci nedokážou,“ řekl Marek Štys, vedoucí povodňového týmu.
Míra poskytované pomoci bude podle něj záležet hlavně na tom, kolik se podaří vybrat ve veřejné sbírce. „Pomoc průběžně přizpůsobujeme potřebám a momentální situaci. Máme dlouholetou zkušenost s povodňovými programy v letech 1997, 2002, 2006, 2010 a 2013 i z působení po ničivém tornádu na Moravě v roce 2021,“ upřesňují webové stránky Člověka v tísni.
Pomáhají osamělým bez úspor, seniorům či samoživitelům
Po opadnutí vody pracovníci Člověka v tísni zmapují potřeby v zasažených regionech. Obejdou jednotlivé domácnosti a zaměří se na pomoc zvlášť zranitelným skupinám obyvatel, jako jsou například lidé bez příbuzných, bez úspor, senioři či samoživitelé.
„Poskytujeme zasaženým lidem psychosociální podporu, radíme jim s vyřízením potřebné administrativy, ale i s opravami domů. Na místě působíme i roky po katastrofě, dokud se obyvatelé ze zaplavených území nevyrovnají s následky katastrofy,“ uvádí Člověk v tísni.
Společnost neorganizuje materiální sbírku spotřebičů, nábytku, oblečení či potravin. Veškeré dotazy zodpoví na infolince 778 403 413 denně od 9 do 18 hodin.
Charita pro oběti povodní
Finanční prostředky ze svého krizového fondu uvolnila také Charita Česká republika. Současně vyhlásila sbírku Charita pro oběti povodní. Přispět lze prostřednictvím jejího portálu, dále bankovním převodem na číslo účtu 44665522/0800 s VS 906 nebo pomocí DMS na číslo 87777 ve tvaru: DMS CHARITAPOMOC 90, DMS CHARITAPOMOC 190.
„Povodně, které o víkendu zasáhly naši republiku, za sebou zanechaly na mnoha místech spoušť. Rozvodněné řeky ochromily infrastrukturu, zaplavily silnice, železniční tratě, zatopily domy, mnohde celé vesnice a zničily majetek mnoha rodin. Záchranné složky, jejichž součástí je také Charita České republiky, odvádějí neuvěřitelnou práci, v terénu jsou hasiči, policie, armáda i zdravotníci. K tomu se přidávají dobrovolníci a další neziskové organizace, které poskytují okamžitou pomoc. Svojí trochou ale může přispět každý z nás,“ připomínají webové stránky Charity.
Posílat nevyužitelné věci nemá smysl
Dále Charita uvádí, že jedním z nejrychlejších a nejúčinnějších způsobů, jak přispět, je finanční dar. Na obnovu poničených domovů, základních služeb a zajištění humanitární pomoci je zapotřebí nemalých prostředků. Charita Česká republika proto aktivovala celou svou síť a vyhlásila sbírku. Upozorňuje však, že obzvláště v dnešní době je důležité ověřit si, že peníze posíláme důvěryhodné organizaci a na ověřený účet.
„Po povodních přijde dlouhá a náročná fáze, kdy se budou odstraňovat nánosy bahna, opravovat domy a vracet poničené objekty do původního stavu. Tady se pak uplatní konkrétní materiální pomoc, například čisticí prostředky, různé pracovní nářadí, vysoušeče vzduchu nebo ochranné pomůcky. Než se rozhodnete něco darovat, je dobré informovat se, jaká je kde a po čem poptávka. Doporučujeme sledovat výzvy a seznamy potřeb zveřejňované místními úřady nebo na místě působícími humanitárními organizacemi. Nahodilé darování může totiž situaci jen zkomplikovat a vést ke zbytečnému hromadění nevyužitelných věcí,“ uvádí Charita.
Charita poptává dobrovolníky, bydlení i služby řemeslníků a psychologů
Také Charita podobně jako ADRA nabírá další dobrovolníky. Uvádí, že zapotřebí budou při odklízení sutin, čerpání vody, čištění domů, ale i pro různé logistické a administrativní úkoly. „Pokud máte zájem pomáhat jako dobrovolník, sledujte webové stránky Oblastních Charit nebo jejich facebookové stránky,“ vyzývá na svém portálu.
Nabízet lze také volné prostory, které by mohly posloužit jako dočasné útočiště. „Zkuste se svojí nabídkou kontaktovat místní úřady nebo příslušnou pobočku Charity. A pokud jste například psycholog, lékař, tlumočník či řemeslník, můžete nabídnout své služby těm, kteří je akutně potřebují,“ doporučuje Charita.
Fyzické škody i šrámy na duši
Obnova zasažených oblastí je běh na dlouhou trať, který nekončí s opadnutím vody. Rekonstrukce poničených domovů, infrastruktury a základních služeb může trvat měsíce, někdy dokonce i roky. Kromě fyzických škod však povodně po sobě zanechávají hluboké šrámy na duších zasažených obyvatel.
„Když se ocitneme tváří v tvář takové katastrofě, jako jsou povodně, je snadné cítit bezmoc. Ale i malý krok může mít obrovský dopad. Ať už darujete peníze, čas nebo sdílíte důležité informace, každý příspěvek má význam,“ připomíná Charita.
Diakonie: sbírka i linka pro zasažené a pro zájemce o dobrovolnictví
Vlastní sbírku vyhlásila také Diakonie Českobratrské církve evangelické. Finanční prostředky lze posílat na účet číslo 2100691426 / 2010 (bez variabilního symbolu), případně IBAN: CZ5020100000002100691426 BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX nebo přes formuláře na dárcovském portálu Darujme.cz: //www.darujme.cz/povodne-v-cesku.
Dárci mohou pomoci i prostřednictvím dárcovské SMS zaslané na telefonní číslo 87 777 ve tvaru: DMS DIAKONIEPOMOC 60, DMS DIAKONIEPOMOC 90, DMS DIAKONIEPOMOC 190. Cena DMS je 60, 90 nebo 190 Kč.
I Diakonie poptává dobrovolníky a spustila informační linku pro zasažené a pro zájemce o dobrovolnictví, která je v provozu denně od 9:00 do 17.00 hod. na telefonním čísle +420 242 487 826. Bližší informace uvádí portál Diakonie Českobratrské církve evangelické.
Zdroje: MŽP, Adra, Diakonie, Člověk v tísni, Charita, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové