Jana Černochová nenechala vládu uhnout. Obrana je jasnou prioritou: „Jsme odpovědní vůči dnešku i zítřku“
foto: Jan Schejbal, Ministerstvo obrany / Public domain/Ministryně obrany Jana Černochová
Všechny západní státy, Českou republiku nevyjímaje, čeká navyšování výdajů na obranu. Výrok Jany Černochové z doby jejího nástupu do funkce, který zopakovala v úterý na Velitelském shromáždění: "armáda už nebude záložní kasičkou pro jiné resorty", je příslibem, že prostředky budou nadále vydávány efektivně a transparentně.
O tempu a žádoucím číselném cíli navyšování výdajů na obranu se vedou zatím spíše obecné diskuse. Americký prezident Trump chce po ostatních státech 5 % HDP, ač pro samotné Spojené státy ordinuje redukci výdajů ze současných ani ne 4 %. Dá se to jistě vnímat tak, že Amerika má v jeho očích dlouhodobě předplaceno, zatímco Evropa nahromadila dluhy. Odhlédneme-li nyní od rizika, které to může přinést pro stav amerických ozbrojených sil, natož ve stávajícím bezpečnostním prostředí, nelze Trumpovu přístupu upřít obecnou míru relevance. Mark Rutte, generální tajemník NATO, žádá navýšení z dnešních minimálně 2 % HPD na 3,5 % HDP, a nachází pro svou výzvu spíše pochopení. Alespoň podle reakcí české vlády soudě. Petr Fiala hovoří o nezbytnosti navýšit výdaje na 3 % a ministryně obrany Jana Černochová? Ta to ví a říká dlouhodobě a i díky tomu zásadního navýšení rozpočtu dosáhla a pokračuje.
Obrana pod civilní kontrolou zcela apolitickou nikdy nebude
Vstoupili jsme do volebního roku, a v tomto směru lze očekávat vyostřenou debatu o zásluhách a pochybeních. Žádná chybička nebude odpuštěna, žádná zásluha přiznána. A ač bychom to obecně všichni moc chtěli, a vládní i opoziční hlasy o tom rády hovoří, ani téma obrany se nemůže politice vyhnout. Zejména ne nyní, kdy obranný rozpočet skočil z roku na rok z 1,39 na 2 % HDP, a dosahuje v absolutní hodnotě bezmála 170 miliard korun, tedy 7,7 % výdajů státního rozpočtu. Chceme-li, a správně civilní kontrolu armády, jedním z „nákladů“, které za to platíme, je fakt, že se téma politizaci zcela vyhnout nemůže.
I proto z jedné strany sledujeme výhrady opozice vůči relativně vysokým výdajům uskutečněným na konci roku 2024, a zejména zálohu ve výši cca 10,5 miliardy, kterou rezort obrany poslal do USA s cílem urychlit dodání letounů F-35. Bude dodávka urychlena? Nebude urychlena? Snad ano. Víme ale zcela jistě, že 10,5 miliardy korun je sice vysoká částka, ale i bez ní, bez jejího vynaložení, by obranný rozpočet razantně meziročně vzrostl, a to mírou v minulosti nebývalou. Vláda v tomto ohledu, na rozdíl od jiných témat, dostála svému programovému prohlášení a ministryně obrany Jana Černochová ji jednoduše nenechala „uhnout“.
Výsledkem práce Jany Černochové je stabilní základ pro posilování obranyschopnosti
A na druhou stranu slyšíme výroky o tom, že všechny minulé vlády obranu zanedbávaly. Ve srovnání s výkonem, který za poslední tři roky podala ministryně Černochová, je to vlastně pravda – ale současně „trochu nespravedlivá pravda“ zejména vůči předchozímu ministru Metnarovi. S výhradou pásových BVP se mu podařilo dotáhnout řadu zásadních projektů (RBS 70 NG, H-1, MADR, CAESAR, SPYDER). Naopak během působení Jany Černochové byly zastaveny nákupy LÚV nebo taktických dronů, sice řádově méně významné než BVP, které naopak dotáhla do konce bravurním způsobem, ale přesto důležité. Postavíme-li ovšem vedle těchto „detailů“ zmíněné tvrzení o zájmu rámcové politické shody nad tématem obrany, a odmyslíme-li si další politickou „pěnu dní“, vidíme nejen efektivní kontinuitu, ale také zvyšující se úsilí. V dnešním bezpečnostním prostředí, do kterého vnesl bouři svými výroky nedávno Donald Trump, je to uklidňující.
I nadále budeme jistě svědky politických přestřelek a výčitek. Důležité jsou ovšem reálné výsledky. A těmi musí být především dva aspekty, které v součtu posilují obranyschopnost a bezpečnost státu. Tím prvním je efektivní budování schopností Armády České republiky podle společných aliančních not (Capability Targets), a tím druhým rozvoj domácího obranného průmyslu, který je nezastupitelným pilířem dlouhodobé udržitelnosti obranyschopnosti a suverenity republiky. Po zoufalém přešlapování mezi roky 2005 a 2015, kde Jana Černochová opakovaně a férově přiznává odpovědnost tehdejších ministrů její vlastní strany, byl zahájen proces, který se jí podařilo umocnit.
Investice do schopností AČR se projeví s časovým odstupem. Jinak to nejde
Nelze očekávat hladký průběh ve všech ohledech. Nelze při nahromaděném dluhu očekávat, že se situace zlepší ze dne na den. Na Velitelském shromáždění to ministryně Černochová vojákům řekla zcela jasně: „Modernizace se týká jak pozemních sil, tak těch vzdušných, ale určitě nezapomínáme ani na další domény, na kybernetickou či vesmírnou. Před 3 lety jsem tu také řekla, že jako vaše ministryně obrany jsem připravená činit těžká rozhodnutí, i dělat tvrdou práci. Věřím, že jsem dokázala, že svoje sliby dokážu proměnit v činy a hmatatelné výsledky, ale stále platí to, že žádné velké a zásadní změny nemůžou proběhnout přes noc ani během jednoho volebního období. To, co se desetiletí neřešilo, se za 3 roky snadno napravit nedá, ale musíme na tom i dál tvrdě pracovat, nepolevit a udělat maximum, abychom udělali vše potřebné i v tomto roce. Krok není skok, ale těch kroků, dílčích kroků, jsme udělali opravdu hodně.“
Kromě Velitelského shromáždění proběhlo v úterý také setkání se zástupci českého obranného průmyslu. Během něho premiér Fiala zopakoval nutnost navýšit během několika let výdaje na obranu na úroveň alespoň 3 % HDP: „Jsou to dobře vynaložené peníze. Podle řady analýz jedna koruna rozumně vynaložená na obranu znamená tři další koruny v rámci české ekonomiky.“ O tomto multiplikačním efektu se píše již delší dobu. Obranný průmysl se vyznačuje značnou přidanou hodnotou. Vyžaduje vzdělanou, odborně zdatnou pracovní sílu. Prostředky investované do obranyschopnosti nejsou „projedené“ – jsou to zásadní a efektivní investice. Jana Černochová to dobře ví a ve funkci ministryně obrany podle toho také jedná. Není důležité, co a jak o ní někteří říkají – důležité pro nás všechny jsou výsledky její práce.