Jdou na dračku! O stříbrné mince k výročí malíře Škréty je zájem
foto: Se svolením ČNB/Stříbrná pamětní mince vydaná k 350. výročí úmrtí malíře Karla Škréty
Mimořádný úspěch zaznamenala nová pamětní mince, kterou Česká národní banka (ČNB) vydala k 350. výročí úmrtí slavného barokního malíře Karla Škréty. V prodeji je teprve od konce července, portály některých prodejců však už teď hlásí, že stříbrná mince v nominální hodnotě 200 korun není dostupná.
Rubová strana mince zobrazuje autoportrét Karla Škréty. Na lícní straně stříbrné dvousetkoruny jsou svatá Barbora, svatá Kateřina a svatá Dorota, tři světice ze Škrétova obrazu Svatá rodina. Dílo patří k mistrovským ukázkám Škrétovy tvorby, obraz byl inspirován italskou raně barokní malbou. Deník Vektor informovala Petra Vlčková, mluvčí ČNB.
Dvojí provedení
Centrální banka vydala celkem 20 200 kusů pamětních mincí ve dvojím provedení – v běžné kvalitě 7 300 kusů, dalších 12 900 kusů má špičkovou kvalitu, vyznačující se vysoce leštěným mincovním polem a matovaným reliéfem. Průměr mincí činí 31 milimetrů, váží 13 gramů. Vyrobila je Česká mincovna ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi.
Nominální hodnota mince představuje 200 Kč a není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a také DPH.
„Mince je možné koupit u smluvních partnerů ČNB pro prodej sběratelského materiálu, ČNB přímý prodej nezajišťuje,“ sdělila Deníku Vektor Petra Vlčková, mluvčí centrální banky.
Už jen pár kousků
Ke každé minci se podle Vlčkové dodává katalogová karta růžové barvy, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení.
„O minci je velký zájem. Skladově nám zbývá už jen pár kusů. O tyto mince se zajímají především dlouhodobí sběratelé, kteří dávají dohromady celé sbírky stříbrných mincí z ČNB s nominální hodnotou 200 Kč, jako je např. tato mince, ale i 500 Kč,“ svěřil se Deníku Vektor Jan Rožek, obchodní ředitel společnosti Zlaťáky.
Mince v běžném provedení nabízí prodejce za 670 Kč a mince ve špičkovém (proof) provedení, které se liší povrchovou úpravou, za 770 Kč.
Barokní velikán ovlivněný Caravaggiem
Karla Škrétu lze podle Vlčkové považovat za jednoho ze zakladatelů barokního malířství v Čechách. Narodil se v Praze na počátku 17. století, během svého života krátce pobýval také v Německu, Švýcarsku a nejdéle pak v Itálii, kterou si zamiloval a načerpal zde spoustu malířské inspirace.
Mimo jiné ho ovlivnila technika temnosvitné malby slavného italského malíře Caravaggia, s níž experimentoval v pozdějším věku po návratu do Prahy. Byl jedním z nejvyhledávanějších českých umělců své doby, věnoval se malbě oltářních obrazů a portrétů. Byl také ilustrátorem a navrhoval grafické listy. Zemřel v Praze 30. července 1674.
Nejnáročnější jsou modely s technickou tematikou
Proces návrhu mince Deníku Vektor přiblížil její autor Zbyněk Fojtů. „Práce na tvorbě modelu do soutěže ČNB trvá přibližně jeden měsíc, odevzdávají se dva sádrové modely – averz a reverz, ale kresebné návrhy dělám už dřív, protože banka vyhlašuje témata soutěží v pětiletých cyklech. Ten měsíc je pouze orientační, hlavně u portrétů se to nedá odhadnout. Časově náročné jsou také modely s architektonickou nebo technickou tematikou. V první fázi si hledám podklady k danému tématu, využívám knihovny, internet atd., následují grafické návrhy a potom je to samotná modelace reliéfu. Jedná se o nízký reliéf, vysoký maximálně 2 mm při velikosti sádrového modelu kolem 20 cm v průměru. V mincovně se tento model redukuje na potřebnou velikost mince. Tato vydaná mince má průměr 31 mm,“ vysvětlil pro Deník Vektor akademický sochař Zbyněk Fojtů.
Dále upřesnil, že ČNB podle jeho návrhů vydala už 37 pamětních mincí. „V této době pracuji na návrzích do soutěže „kníže Václav“,“ uvedl pro Deník Vektor.
Stříbrná BIS, svatováclavský dukát, zlatá Moravská Třebová a mapa od Komenského
Mluvčí Vlčková Deník Vektor informovala, že ještě v letošním roce centrální banka chystá další mimořádné emise. „21. srpna ČNB vydá v pořadí druhou stříbrnou stokorunu z otevřeného cyklu Instituce České republiky, tentokrát věnovanou Bezpečnostní informační službě. Další numizmatickou emisí ČNB v pořadí bude 17. září emise obchodní mince – dukátu s motivem svatého Václava. 1. října vyjde v pořadí osmá zlatá mince 5 000 Kč z desetidílné série Městské památkové rezervace. Bude na ní vyobrazeno město Moravská Třebová. Poslední emisí v tomto roce bude pamětní stříbrná 200koruna k 400. výročí vydání Komenského mapy Moravy,“ upřesnila Vlčková pro Deník Vektor.
Prodejní ceny připravovaných mincí zatím nejsou známy. „Cena, za kterou ČNB prodává mince smluvním partnerům pro prodej sběratelského materiálu, se stanovuje několik dní před každou plánovanou emisí a zohledňuje se při tom například aktuální cena drahého kovu, ze kterého je mince vyrobena. Pro žádnou z plánovaných emisí proto zatím ceny nejsou k dispozici,“ vysvětlila Vlčková pro Deník Vektor.
Zdroje: ČNB, Zbyněk Fojtů, Zlaťáky