Kalousek ke zvyšování platů policistů: Není to odpovědné hospodaření, takhle to dělal Babiš
foto: Facebook /Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek
Bezpečnostní složky a vojáci si od ledna platově polepší. U prvních dvou tarifních tříd růst dosáhne 17 procent, ostatní si polepší o deset procent, rozhodla vláda. Podle bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP09) na takové zvedaní kabinet Petra Fialy (ODS) ale nemá.
Nedávno vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) informoval o schválení návrhu nařízení, které od příštího roku navyšuje tarif o deset procent příslušníkům bezpečnostních sborů. U některých tříd se bude jednat o zvýšení o sedmnáct procent. „Jsme v situaci, kdy Česká republika čelí významným bezpečnostním hrozbám a rizikům. Potřebujeme, aby tady byla stabilita, pokud jde o personální složení těchto pracovníků bezpečnostních složek,“ uvedl podle Seznamzpravy.cz Jurečka na tiskové konferenci po jednání vlády. Dodal, že ČR aktuálně čelí bezpečnostním hrozbám a krok by měl vést k tomu, aby příslušníci bezpečnostních složek neodcházeli.
Psali jsme
Vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) informoval na tiskové konferenci o schválení návrhu nařízení. Od příštího roku tak dochází k navýšení tarifů…
Některým ale takový krok moc není. Mezi nimi například bývalý předseda TOP09 Miroslav Kalousek, který na Twitteru návrh zkritizoval. Podle něj na to současná vláda nemá. Navíc styl hospodaření připodobňuje k hnutí ANO.
„Já bych jim to přál, kdybychom na to měli. Jenže my na to nemáme. A vláda přesto počty svých zaměstnanců zvyšuje a zvyšuje jim i platy o částky, o kterých se soukromému sektoru může jen zdát. Tohle není odpovědné hospodaření. Takhle to dělala Schillerová s Babišem,“ rýpl si do pětikoalice stran, mezi nimiž je u vládnutí i TOP09.
Návrh na růst platů předložilo ministerstvo vnitra. „Nedostatečné platové ohodnocení nově přijatých příslušníků v kombinaci s nutností splnit náročné podmínky pro přijetí do služebního poměru, omezením práv příslušníků bezpečnostních sborů vyplývajících ze zákona a se zvýšenými riziky při výkonu služby znevýhodňuje bezpečnostní sbory na trhu práce v porovnání s ostatními zaměstnavateli v oblasti bezpečnosti i mimo ni,“ argumentoval resort v návrhu, který vláda přijala.
Začínající policisté, hasiči, příslušníci vězeňské služby a celníci, kteří jsou ve služebním poměru méně než tři roky, budou mít v první tarifní třídě nově platový základ 23 300 korun. K tomu navíc mohou dosáhnout na různé příplatky. Platy se zvyšují každé tři roky. V nejvyšší 11. třídě platový základ přesáhne 46 tisíc korun.
Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že průměrná mzda se ve třetím čtvrtletí letošního roku meziročně zvýšila o 6,1 procenta na 39 858 korun. Pro pracovníky v soukromém i veřejném sektoru nicméně platí, že jejich příjmy rostou pomaleji než inflace. Reálná mzda tak meziročně klesla skoro o desetinu.