Kde mají delší prázdniny? V 17 školách ještě zůstanou řemeslníci
foto: Se svolením Olomouckého kraje/Střední průmyslová škola v Jeseníku úspěšně dokončila rozsáhlou rekonstrukci rozvodů v areálu dílen v ulici Jaroslava Ježka
Nový školní rok odstartuje už v pondělí 2. září. Na některých základních i středních školách kvůli probíhajícím rekonstrukcím zahájí s mírným zpožděním. Na řadě míst se děti budou vracet do opravených školních budov. V některých obcích a městech se pracovalo po celé prázdniny.
Kdo by si myslel, že o prázdninách školy odpočívaly a nabíraly dech na další školní rok, je na omylu. V některých zavládl mnohem větší šrumec než v plném provozu během školního roku. Důvodem byla přítomnost dělníků se sbíječkami a zednickými lžícemi, kteří pracovali na opravách, rekonstrukcích a dalších investičních akcích.
Od podlah až po půdu
V některých školách stavebníkům na dokončení prací chybí ještě pár dní, o které se počátek školního roku posune. Dětem to většinou nevadí. O něco menší pochopení mají rodiče, zvláště dětí prvního stupně základních škol.
„Evidujeme 15 žádostí o pozdější začátek školního roku u základních škol (z celkového počtu cca 4 300 základních škol) a 2 u středních (z celkového počtu cca 1 300 středních škol). Žádosti se týkají především důvodů, které znemožňují výuku v prostorách škol kvůli rekonstrukci. Tyto rekonstrukce zahrnují široké spektrum stavebních úprav, od pokládky nových podlah, výměny oken a zateplení, až po sanaci nevyhovujících rozvodů odpadů a elektroinstalace, půdní vestavby a přístavby nových učeben,“ odpověděla na dotaz Deníku Vektor Tereza Fojtová, tisková mluvčí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) ČR.
Dále pro Deník Vektor upřesnila, že nejvíc škol s odsunutým začátkem výuky se nachází ve Středočeském kraji, jedná se o sedm základních škol. V řádném termínu naopak zahájí všechny školy v Jihočeském, Karlovarském, Královehradeckém, Pardubickém i Plzeňském kraji a také na Vysočině.
„Ze škol zřizovaných Zlínským krajem se pozdější zahájení školního roku týká SŠ-COPT Uherský Brod. Probíhá tu plánovaná rekonstrukce budovy teoretické výuky v ulici Pod Valy. Školní rok tu zahájí ve 3 vlnách,“ sdělila Deníku Vektor Soňa Ličková, tisková mluvčí Krajského úřadu Zlínského kraje. V pondělí 2. září v SŠ-COPT Uherský Brod započne pouze výuka žáků závěrečných ročníků. Studentům třetích ročníků maturitních oborů odstartuje odborná praxe ve firmách 9. září. Žáci prvních a druhých ročníků zahájí školní rok až 16. září.
Později školní rok začne také na Střední průmyslové škole Jedovnice v Jihomoravském kraji. „Milí žáci, vzhledem ke stavu prací probíhající výměny elektrorozvodů ve 3. a 4. patře budovy A, kde jsou umístěny kmenové učebny a sekretariát školy, včetně kabinetů pedagogů, oznamuji změnu v organizaci školního roku 2024/2025. MŠMT stanovuje zahájení školního roku pro naši školu na pondělí 9. 9. 2024. Znamená to tedy, že v týdnu od 2. 9. do 6. 9. zůstáváte doma a pokračujete v prázdninovém režimu,“ zveřejnil informaci na portálu školy ředitel Miloš Šebela.
V ZŠ Luka nad Jihlavou v Kraji Vysočina se zahájení školního roku posouvá na 9. září. „Celodenní družina bude v týdnu od 2. 9. 2024 do 6. 9. 2024 zajištěna v prostorách denního stacionáře, a to v době od 6:15 do 16:00 hodin,“ uvádí web školy.
„Z důvodu probíhající modernizace pavilonu U2 dojde ke změně zahájení školního roku. Školní rok 2024/2025 bude zahájen v pondělí 16. 9. 2024 v tělocvičně školy. Chápeme, že Vám to může způsobit komplikace, a tak si Vám dovolujeme nabídnou možnost družiny (včetně oběda) pro žáky z budoucího 1. až 5. ročníku v době od 7:30 do 15:30,“ informuje na portálu Základní školy Divišov ředitel Petr Lunga.
Olomoucký kraj prostavěl desítky miliónů
Prázdninový čas zřizovatelé škol využili k opravám a rekonstrukcím školních budov. Například Olomoucký kraj během léta ve školách prostavěl desítky miliónů korun, jak Deník Vektor informovala tisková mluvčí Radka Kmochová.
„Prázdniny jsou jediným možným termínem, kdy se dají ve školách realizovat větší stavební úpravy, aniž by se musel nějak omezit provoz škol. A stavební firmy se musí opravdu činit, protože pár týdnů například na zateplení velké školní budovy není moc času,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.
Kromě řady menších stavebních úprav nebo oprav Olomoucký kraj realizoval o prázdninách i několik významných investic, například modernizaci praktických dílen v jesenické průmyslovce.
„Střední průmyslová škola v Jeseníku úspěšně dokončila rozsáhlou rekonstrukci rozvodů v areálu svých dílen v ulici Jaroslava Ježka. Projekt zahrnoval modernizaci veškerých rozvodů vody, kanalizace, vytápění, vzduchotechniky a elektroinstalace, což výrazně zlepší podmínky pro praktickou výuku,“ informovala Deník Vektor mluvčí Kmochová.
Celková rekonstrukce stála 44 miliónů korun a plně ji financoval Olomoucký kraj. Stavba probíhala v hlavní budově i přilehlé hale.
„Tento projekt je dalším krokem v modernizaci jesenické školy. Nové je sociální zařízení, šatní skříňky, a také jsme vylepšili hygienické podmínky, jako je například efektivní větrání učeben pomocí rekuperačních jednotek,“ objasnil Aleš Jakubec, krajský radní pro oblast školství.
Opravovala se šternberská „lesárna“ i „učňák“ v Uničově, rekonstrukce čeká „intr“ v Olomouci
Dalších 19 miliónů kraj v jesenické průmyslové škole investoval do vylepšení gastroprovozu. Čilý stavební ruch panoval také ve šternberské lesnické škole, která prošla zateplením. Opravovala se historická fasáda na budově střední školy a učiliště v Uničově. Zruční řemeslníci tam museli kromě fazóny dát do pořádku i ozdobné kamenné prvky, dlažbu a provést částečnou opravu vnitřní omítky. Některé školy byly také vybaveny fotovoltaickými panely.
„Školy, potažmo kraj, tím ušetří nemalé peníze za energie, které pak budeme moci investovat třeba do lepších učebních pomůcek,“ vysvětlil Petr Lysek, radní Olomouckého kraje pro investice a informační technologie.
„Po létě opravy a velké investice nekončí. Začátkem nového roku zahájí Střední škola polytechnická v Olomouci rekonstrukci internátu,“ ujistil Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.
Budovala Praha i Kroměříž
V Praze se např. dokončovala půdní vestavba a zateplení stropu pátého nadzemního podlaží Gymnázia Na Zatlance. „Příprava akce byla zahájena v roce 2019 a stála 12 milionů korun,“ uvedl pro Deník Vektor Vít Hofman, vedoucí oddělení médií a tiskový mluvčí pražského magistrátu.
Město Kroměříž podle svého portálu za rekonstrukce svých pěti základních škol utratilo víc než 20 milionů korun. „Každoročně se snažíme, aby nejnáročnější stavební práce, které by mohly ovlivnit chod škol, probíhaly v červenci a srpnu, tedy v prázdninových měsících, kdy ve školách nejsou děti ani pedagogičtí pracovníci a není narušována výuka,“ řekl místostarosta Karel Holík.
Oprava střechy v Základní škole na Komenského náměstí, kterou firma VESTAV group zahájila již v květnu, bude dokončena v září a radnice za ni zaplatí šest milionů korun. Druhou kroměřížskou základní školou, kde se opravovala střecha, je ZŠ U Sýpek.
Zdroje: MŠMT, Zlínský kraj, SŠ-COPT Uherský Brod, ZŠ Luka nad Jihlavou, Olomoucký kraj, Magistrát Hlavního města Prahy, Město Kroměříž, ZŠ Divišov