Kolumbie vs Česko: průměrný plat 8 tisíc a jídlo za hubičku
foto: Deník Vektor/Ovoce v supermarketu
Kolumbie je vnímaná jako chudá a nebezpečná, ale realita může být jiná. Navzdory nízkým mzdám jsou ceny příznivé a lidé přátelští. Že by stereotypy ne vždy odpovídaly skutečnosti?
Když se řekne Kolumbie, většina Evropanů si okamžitě vybaví jméno Pablo Escobar a kokain. To mohu z vlastní zkušenosti potvrdit. Když jsem přátelům oznámila moji cestu do Kolumbie, kokain byl to první, na co se mě ptali a co chtěli přivést jako dárek. Kolumbie, která patří mezi země třetího světa, je popisována jako chudá a nebezpečná. Ministerstvo zahraničních věcí ČR na webových stránkách hovoří o působení nelegálních ozbrojených skupin a zločineckých organizací nebo varují před pouliční kriminalitou a teroristickými útoky. Po zjištění těchto informací není překvapením, že si mnoho lidí představuje Kolumbijce jako chudé kriminálníky. Je ale třetí největší země Jižní Ameriky opravdu tolik chudá a nebezpečná?
Psali jsme
Šokovou metodou ozdravit ekonomiku? K takovému kroku přistoupila Argentina v čele s novým prezidentem Javierem Mileiem, která před Vánoci…
Kolumbie vs Česko: Ceny potravin a bydlení
Podle stránky Numbeo jsem porovnala ceny základních potravin v České republice a Kolumbii. Některé potraviny jsou srovnatelné, jiné naopak cenově opravdu rozdílné. Podobně je na tom litr mléka, za který v obou zemích zaplatíte okolo 26 Kč. Za dvanáct vajec v kolumbijském supermarketu dáte v přepočtu 50 Kč, zatímco u nás za vajíčka zaplatíme okolo 66 Kč. Opravdu velký rozdíl se týká sýra. Kilo sýra vás v Kolumbii přijde na 106 Kč, ale v Česku se plácnete přes kapsu a zaplatíte zhruba 266 Kč. Velký cenový rozdíl je v ovoci. Kilo banánů vyjde v Kolumbii na 23 Kč, v Česku na 38 Kč. V Kolumbii navíc na každém rohu najdete pouliční prodejce, u kterých seženete mnoho potravin, především ovoce, mnohem levněji než v supermarketu.

Obrovský cenový rozdíl je dle Numbeo však v bydlení. Stejně jako v Česku také v Kolumbii záleží na tom, zda bydlíte v centu města. Průměrně ale pronájem bytu s jednou ložnicí v centru města v Kolumbii vyjde na 8 200 Kč, v okrajových částech zaplatíte i jen 6 600 Kč. Tyto ceny bydlení jsou pro nás Čechy naprosto nepředstavitelné. U nás stejný byt v centru velkého města přijde zhruba na 18 100 Kč a mimo centrum pak na 14 700 Kč. Když se podíváme do restaurací, za oběd v levnější české restauraci zaplatíte 200 Kč, ale v Kolumbii vás jídlo přijde na 110 Kč. Jednorázová jízdenka MHD stojí v průměru 26 Kč, jízdenka MHD v Kolumbii je o deset korun levnější.
Kolumbie vs Česko: Průměrná měsíční mzda
Podobný rozdíl je však také v platech. Podle informací stránky Numbeo si lidé v Kolumbii přijdou průměrně na 8 700 korun měsíčně, což je vzhledem k ceně ubytování opravdu málo. Podle zprávy Českého statistického úřadu o hrubé průměrné mzdě v České republice za 4. čtvrtletí 2024 si zaměstnanci přijdou na 49 229 Kč měsíčně (38 692 Kč čistého). Pokud bychom tedy počítali, kolik % ze mzdy zaplatíme pouze za bydlení (mimo centrum), v Česku za bydlení zaplatíme zhruba 46,78 % z výplaty. V Kolumbii nám vychází 75,86 %. Důležité je ale zmínit, že výše mzdy a cena nájmu jsou v Kolumbii velmi odlišné a záleží na daném městě.
Kolumbie vs Česko: Peníze nejsou vše
Z těchto dat a čísel vyplývá, že Kolumbie opravdu patří mezi chudé země a dle dostupných informací není opravdu příliš bezpečnou zemí. Je to ale opravdu pravda? Z osobní zkušenosti vidím Kolumbii v naprosto opačném světle. Kolumbijci jsou milí, moc laskaví a rádi si užívají života. Při své návštěvě jsem se ani jednou necítila v nebezpečí nebo nepříjemně. Pokud se tedy nevydáte do opravdu okrajové části města, nemusíte se obávat, že by na vás čekalo větší nebezpečí než v Česku. I přesto, že čísla ukazují, že většina platu Kolumbijců padne na nájem a lidé tak musí vyžít z toho mála, co jim zbývá, poznala a navštívila jsem mnoho domácností, které k tomuto předpokladu mají opravdu daleko. Někdy je tedy dobré odpoutat se od čísel a stereotypů a vytvořit si vlastní názor. Ten nezískáte navíc jinak, než cestou do nové záhadné země.