Komu prospěje omezení e-cigaret? Petice brojí proti zákazu vapování
foto: Pixabay/Ilustrační foto
Značnou nelibost především mezi vapery vyvolal záměr novelizovat vyhlášku o elektronických cigaretách (EC). Nespokojení lidé podepisují hned dvě petice adresované vládě a ministerstvu zdravotnictví. Obávají se, že nová verze vyhlášky bude znamenat úplný zákaz vapingu v České republice.
Někteří experti mají za to, že po zúžení nabídky EC se vapeři vrátí ke kouření mnohem nebezpečnějších klasických cigaret, což přinese negativní dopady na jejich zdraví. Objevily se i názory, že novela má prospět tabákovým firmám.
Nespokojení prodejci
V čele boje proti navrhované legislativní úpravě stojí Komora elektronického vapování (KEVAP), která se na svých webových stránkách prezentuje jako dobrovolné sdružení prodejců elektronických cigaret. Deník Vektor se obrátil na vedení komory s žádostí o vysvětlení, co je na návrhu novely špatně.
„Návrh vyhlášky je v rozporu se vším, co vláda doposud říkala, slibovala a dělala. Nevíme, kdo motivoval ministerstvo pro snahu o plošný zákaz vapingu. V Česku je přes milion lidí, kteří občas nebo pravidelně užívají e-cigarety. Prosadit faktickou likvidaci vapingu je úplná iluze, když víme, že už nyní stát neumí vynutit platný zákaz prodeje mladistvým,“ uvedl pro Deník Vektor Robert Hrdlička, prezident komory.
Vapování není neškodné, kouření je však horší
Svůj názor pro Deník Vektor vyjádřila také Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku 1. LF UK a VFN. „Především, EC se nekouří, to je jeden z hlavních důvodů, proč je jejich riziko velmi malé v porovnání s kouřením. Neobsahují ani tabák, jen tekutinu, to je další důležitý fakt – není to tedy zahřívaný tabák, jehož zdravotní riziko je mnohem vyšší. EC nejsou neškodné, ale toxických látek vdechuje vapér jen zlomek v porovnání s kouřením. Je škoda, když se kuřák vrací ke kouření, protože si myslí, že EC jsou horší než cigarety, a také mne mrzí, když nekuřáci včetně dětí sahají po EC v domnění, že jsou neškodné,“ sdělila Deníku Vektor.
Naprostá většina vaperů jsou podle ní bývalí nebo současní kuřáci, tedy ti, kdo se s pomocí EC kouření zbavili nebo se o to právě pokoušejí. „I když doporučujeme přestat kouřit s léky proti závislosti na tabáku, těm neúspěšným EC mohou pomoci, dnes už medicína založená na důkazech jejich účinnost prokázala. Už podle současné legislativy je zakázaný prodej EC do 18 let, to bychom měli dodržovat – pokuty jsou v řádu statisíců. U všech výrobků, z nichž se nikotin vstřebá hodně a rychle, může vznikat závislost,“ vysvětlila profesorka Králíková Deníku Vektor a dodala: „Novelu jistě uvítají výrobci cigaret a zahřívaného tabáku, pro něž jsou EC konkurencí.“
Nepromyšlený návrh?
S žádostí o reakci na její slova se redakce Deníku Vektor obrátila na tiskovou mluvčí a odbor komunikace vlády České republiky. Tisková mluvčí vlády Lucie Ješátková nám bez bližšího vysvětlení doporučila, abychom se obrátili na Ministerstvo zdravotnictví. To však na již dříve položené otázky do uzávěrky tohoto článku nereagovalo.
Dotázali jsme se také Antonína Berdycha, zástupce KEVAP pro vnější vztahy. Ke spekulacím, že novelu uvítají výrobci cigaret, se nechtěl vyjádřit, potvrdil však, že Komora elektronického vapování apeluje na ministerstvo, vládu i parlament, aby návrh, který označil jako nepromyšlený, zastavili.
Philip Morris vyjadřuje pochybnosti
Redakce Deníku Vektor oslovila i tabákovou společnost Philip Morris ČR. Petr Šebek, ředitel vnějších vztahů, uvedl, že komentovat návrhy ministerstva zdravotnictví je předčasné, protože se jedná o pracovní dokument, jehož detaily nejsou známé.
„Pokud ale budeme vycházet z veřejně citovaných úmyslů ministerstva, musíme vyjádřit značné pochybnosti o přiměřenosti takových opatření. Plně souhlasíme s tím, že je potřeba regulovat nikotinové výrobky tak, aby bylo zajištěno, že pro nezletilé tyto produkty nebudou dostupné. Ze zpětné vazby od našich dospělých spotřebitelů víme, že právě příchutě jsou jedním z nejčastějších motivů, které dospělým usnadňují přechod od cigaret k méně rizikovým alternativám,“ vyjádřil se Šebek pro Deník Vektor.
Měla by předcházet veřejná diskuse
Přijetí jakýchkoli regulací v této oblasti by podle Šebka měla předcházet veřejná diskuse opřená o dostupná data a vyhodnocení dopadů navrhovaných opatření.
„Jak dokazuje rostoucí množství nezávislých vědeckých důkazů, jsou elektronické cigarety společně se zahřívaným tabákem a nikotinovými sáčky lepší volbou pro dospělé kuřáky, kteří se nemohou nebo nechtějí nikotinu vzdát. Jsme proto přesvědčení, že vhodná regulace a volný trh, objektivní informování o nižší rizikovosti alternativních výrobků a důsledné vymáhání nastavených pravidel prodeje povede dlouhodobě ke snižování výskytu kouření v populaci,“ sdělil Deníku Vektor Petr Šebek, ředitel vnějších vztahů Philip Morris ČR.
Hrozí vzrůst černého trhu?
Tomáš Tesař, manažer komunikace British American Tobacco, Deníku Vektor sdělil, že BAT je společnost, která kromě cigaret nabízí spotřebitelům i celou řadu nikotinových alternativ, včetně elektronických cigaret, zahřívaného tabáku a nikotinových sáčků.
„Navrhovaný zákaz všech ochucených náplní s výjimkou těch s chutí čistého tabáku u elektronických cigaret vnímáme jako velmi nešťastné a nekoncepční rozhodnutí, které je v přímém rozporu se snahou snižovat zdravotní rizika spojená s kouřením. Ve výsledku na elektronické cigarety jako méně škodlivou formu užívání nikotinu přejde z tradičních cigaret výrazně méně současných kuřáků. Zároveň existuje reálné riziko, že se významná část uživatelů elektronických cigaret vrátí zpět k cigaretám. Tím, že spotřebitelé svůj oblíbený výrobek v legální distribuci již nenajdou, se rovněž zvyšuje jejich motivace k nákupům na nelegálním trhu,“ domnívá se Tesař.
Může regulace vyústit ve válku gangů?
Tesař zdůraznil, že elektronické cigarety jsou od letošního roku nově zatíženy i spotřební daní, tudíž mohou být výrazně ohroženy plánované příjmy státního rozpočtu na příští rok. Inspirací tuzemské vlády jsou podle něj země jako Estonsko, Nizozemsko, Slovinsko a Austrálie, kde již toto omezení platí.
„Jedná se prozatím o neschválenou vyhlášku zákona, tudíž je stále čas na její zvrácení. Schválí-li se, může toto omezení nabýt účinnosti již od začátku příštího roku. A například Austrálie, kde se dají elektronické cigarety získat pouze na lékařský předpis, už pociťuje tvrdé následky této restriktivní regulace. Až 95 % elektronických cigaret je prodáno na černém trhu, stát přichází o miliardy na spotřební dani a celá situace vyústila dokonce ve válku gangů,“ vyjádřil se pro Deník Vektor Tomáš Tesař ze společnosti BAT Czech Republic.
Dvě petice
Necelých deset tisíc podpisů dosud nasbíraly dvě petice proti novelizaci vyhlášky. Jednu zveřejnil portál Petice.com, druhá je na serveru e-petice.cz.
„Vyjadřujeme svůj zásadní nesouhlas s plánovanou úpravou vyhlášky č. 37/2017 Sb., která by měla od roku 2025 fakticky zakázat vaping v České republice – a naopak podpořit užívání cigaret klasických. Důsledky této vyhlášky by přinesly zásadní zdravotní, ekonomické a společenské škody,“ stojí v Petici proti úplnému zákazu vapingu v ČR.
Počty mladých vaperů rostou
Jak už jsme uvedli, redakce Deníku Vektor požádala o vyjádření také tiskové centrum Ministerstva zdravotnictví ČR. Až do uzávěrky tohoto článku jsme však žádné nezískali.
Ministerstvo už letos v květnu upozornilo, že přibývá mladých vaperů. „Největší podíl uživatelů elektronických cigaret nacházíme ve věkové kategorii 15–24 let, jde o celých 30,0 %, což představuje v porovnání s rokem 2022 nárůst o více než 5 procentních bodů. V posledních třech letech můžeme pozorovat nárůst také u věkové skupiny 25‒44 let,“ uvádí portál Ministerstva zdravotnictví ČR.
Nebezpečí si neuvědomují
V reprezentativním šetření o užívání tabáku a alkoholu v rámci České republiky (NAUTA), které každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav u příležitosti Světového dne bez tabáku, polovina respondentů uvedla jako důvod užívání EC příchutě. U skupiny 15–24 let je příchuť důvodem k užívání přibližně v šedesáti procentech (61,5 %).
„Ochucené e-cigarety s příchutí a poutavým designem přispívají k popularizaci těchto produktů mezi mladou generací, přičemž si mnoho uživatelů neuvědomuje jejich negativní účinek na zdraví, včetně silného rizika vzniku závislosti,“ stojí v tiskové zprávě ministerstva.
Gumoví medvídci nebo cukrová vata
V čem spočítá nebezpečnost příchutí EC, vysvětlil pro Deník Vektor Adam Kulhánek, vedoucí Centra pro výzkum a užívání tabáku. „Charakteristické příchutě tabákových výrobků, ale také elektronických cigaret jsou vysoce atraktivní pro děti a dospívající, ale také příležitostné kuřáky. Příchutě činí tabákové a nikotinové produkty chutnější a také lákavější pro nekuřáky. Jednorázové elektronické cigarety včetně těch s příchutěmi přispěly v ČR k výraznému nárůstů užívání těchto produktů v nejmladší věkově kategorii 15 až 24 let. Konkrétně až na 30 %. Oproti roku 2021 počet mladých lidí užívajících e-cigarety vzrostl více než 3x (z 9,6 % v roce 2021 na 30 % v roce 2023),“ přiblížil Kulhánek.
Na trhu jsou podle jeho informací stále dostupné nikotinové produkty s „dětskými“ příchutěmi jako žvýkačka, gumoví medvídci nebo cukrová vata. „Nejen Česká republika ale také ostatní státy Evropské unie budou muset přehodnotit své strategie kontroly tabáku a přistoupit k větší regulaci příchutí, které jsou vysoce lákavé pro děti, dospívající a nekuřáky. Z nárůstů užívání nových nikotinových produktů zatím těžil především tabákový průmysl a výrobci elektronických cigaret, jejichž akcie rostly strmě nahoru,“ uvedl Kulhánek pro Deník Vektor.
Zdroje: Petice.com, e-petice.cz, KEVAP, Centrum pro závislé na tabáku, MZ ČR, Philip Morris, BAT Czech Republic, Centrum pro výzkum a užívání tabáku