Novozélandský Luxon chce být Milei. Vyplatí se sázka na miliardáře?
foto: NATO North Atlantic Treaty Organization / Flickr/Premiér Nového Zélandu Christopher Luxon na zasedání NATO
Christopher Luxon se při nástupu do pozice premiéra Nového Zélandu zavázal k vyřešení ekonomických propadů a stagnace ekonomiky země. Jeho plánem jsou tzv. zlatá víza pro exkluzivní investory, které však nebyly ve všech zemích stejně úspěšnou taktikou.
Po celém světě v posledních několika letech můžeme vidět určitý specifický trend spíše pravicově konzervativních politiků, kteří se snaží stabilizovat ekonomickou situaci ve své zemi. Příkladem za vše je argentinský prezident a anarchokapitalista Javier Milei, který po předchozí vládě převzal nelehkou ekonomickou situaci země potýkající se s inflací, recesí, rostoucí cenou potravin a vysokou nezaměstnaností. K překvapení mnohých se však se situací jen díky opravdu razantním ekonomickým zásahů v podobě rozsáhlých škrtů vládních výdajů vyrovnává velmi dobře. Podobné změny zavedl i kabinet premiérky Meloni, která se podobně jako Milei snažila zabránit rostoucí inflaci a reformovat daňový systém Itálie.

Luxon se chce přidat k Mileimu a Meloni
Mezi tyto spíše pravicové politiky a jejich relativně úspěšné ekonomické reformy má tendenci se řadit také premiér Nového Zélandu Christopher Luxon, který byl podobně jako Milei, uveden do úřadu na konci roku 2023. Luxon se okamžitě po nastoupení do pozice premiéra zavázal ke zrušení některých politik předchozí labouristické vlády, ale především také zlepšení ekonomické situace Nového Zélandu. Právě opravu ekonomiky si Luxon určil za svou hlavní prioritu. Při porovnání s ekonomickou situací Argentiny v době, kdy Milei nastoupil do pozice prezidenta, však na tom ekonomika tichomořského ostrovího státu nebyla tak špatně.
Ekonomika Nového zélandu se sice vlivem pandemie Covid-19 podobně jako v jiných zemích trochu propadla, což s sebou neslo i zvýšení inflace na přibližně 7 % v letech 2022 a 2023, ale země se nepotýká s nijak významnou finanční krizí. I přesto však země ve třetím čtvrtletí roku 2024 zažila stagnaci a Luxon se rozhodl tuto situaci okamžitě řešit za pomocí snahy přivést do země zahraniční investory. Právě za tímto účelem se nyní dle FT snaží novozélandský premiér rozvolnit pravidla tzv. zlatých víz, které za investici v určité specifické výši umožňují investorům získat výhody jako nižší daně, možnost pobytu nebo v některých případech i občanství.
Zlatá víza by měla spasit Nový Zéland
Právě podmínky udělování zlatých víz, fungující na základě různých pravidel kupříkladu ve Španělsku, Irsku, Řecku, Arabských Emirátech, Kanadě nebo i USA, byly předchozím kabinetem premiérky Jacindy Arden omezeny, nikoli však plně zakázány. Arden totiž doufala, že zpřísněním podmínek pro udělení zlatého víza se investoři zaměří na společnosti se sídlem na Novém Zélandu a nebudou investovat pouze do jejich akcií a dluhopisů. Luxon však zvolil úplně odlišný přístup a od rozvolnění podmínek naopak očekává přísun většího množství investorů, kteří by mohli rozproudit novozélandskou ekonomiku.
Podle nových pravidel si investoři mohou o vízum požádat již v případě investice ve výši 5 milionů novozélandských dolarů (asi 68 milionů Kč). Jejich investice však může být také rozložena až do pěti let, ale v takovém případě musí činit nejméně 10 milionů novozélandských dolarů (asi 137 milionů Kč). V případě nižší investice musí investoři pobývat na Novém Zélandu minimálně 21 dní v rámci tří let a pokud se rozhodnou pro rozložení investic, minimum bylo stanoveno na 105 dní v rámci pěti let. Luxon navíc pro zjednodušení z víza vyňal podmínku znalosti angličtiny.
Oproti podmínkám původní vlády, kdy byla minimální investice stanovena na 15 milionů novozélandských dolarů a pobyt na 117 dní v rámci čtyř let se proto jedná o jednoznačné zjednodušení podmínek pro investice zahraničních investorů. Luxon tak po vzoru Portugalska nebo Španělska očekává dlouhodobé zlepšení a přísun nových zahraničních investic, ale je otázkou, zda se dokáže vyrovnat s potenciálními problémy v podobě zvýšení ceny nemovitostí v zemi nebo změny opravdu dokáží pomoct novozélandské ekonomice. Ne ve všech zemích totiž program zlatých víz v minulosti obstál, jako v případě Irska nebo Malty, a vždy při aplikaci současně závisí i na dodatečných podmínkách a specifických investicích.
Autor: Jan Evím