Mělo by dojít k systémové revizi výdajů státu, říká europoslanec Niedermayer

09. 01. 2023
Mělo by dojít k systémové revizi výdajů státu, říká europoslanec Niedermayer
foto: Twitter/Europoslanec Luděk Niedermayer

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek se obul do premiéra Petra Fialy (ODS). Na sociální síti zkritizoval jeho přístup k rozpočtu. Přirovnává ho k jeho předchůdci Andreji Babišovi (ANO), jenž přivedl Českou republiku do enormního strukturálního deficitu. Luděk Niedermayer (TOP 09) zase kritizuje ministerstvo financí.

„Pan premiér Petr Fiala o sobě říká, že není „rozpočtový jestřáb“. To není. Přesto bych čekal, že jeho vláda bude po Babišovi zděděný hrozivý strukturální deficit alespoň mírně snižovat. Jenže ona ho zvyšuje,“ napsal ve svém příspěvku bývalý člen Poslanecké sněmovny Miroslav Kalousek. Přístup premiéra pak přirovnal k jízdě bez brzd, která za chvíli přijde i o volant.

 

 

Kalousek tak reagoval na článek, jehož autorem je jeho kolega Luděk Niedermayer, ekonom a europoslanec za TOP 09. Ten na Forum24.cz zkritizoval změny v rozpočtu. Nechápe například zachování podpory stavebnímu spoření. Podle něj k jeho ukončení chyběla pouhá politická odvaha. Výhrady měl i k rozpočtovému problému. „Bohužel, v řešení našeho rozpočtového problému nejde jen o slova, o dobré nápady, ale jde hlavně o peníze. A čísla zdánlivě hezké argumenty neúprosně drolí,"uvedl. 

V Niedermayerovi totiž budí obavy vyjádření ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) o tom, že vláda snížila daně v rozsahu 30 miliard. To mimo jiné vede právě ke zvyšování strukturálního deficitu, který vzniká nepoměrem mezi příjmy a náklady státu. „Pokud příjmy rozpočtu o stejnou sumu stát navýší, stále se dostaneme z hlediska strukturálního deficitu na úroveň před tímto snížením. Opět tedy ke zlepšení stavu nedojde,“ nechápe kroky ministra.

Současná vláda podle nej „podědila“ strukturální deficit kolem 200 miliard, ve kterém sehrála roli vláda Andreje Babiše (ANO) svou nezodpovědností. To však není omluvou a vláda by se tak měla snažit rozpočet napravit. Jak je ale patrno z čísel, ke snižování zatím nedochází a deficit je na vzrůstu. „To je nebezpečné a nepřijatelné. Mimo jiné tím trestuhodně „prošustruje“ desetiletí trvající snahu naší země udržet nízký dluh a tím neriskovat eskalaci úrokových nákladů,“ nesouhlasil ekonom. Dle jeho slov je nyní jasné, že do roku 2023 dojde ke zdvojnásobení dluhu naší země.

Niedermayer dále zastává názor, že by mělo dojít k systémové revizi výdajů státu a zavedení rozpočtování v návaznosti na efekty výdajů. Uvědomuje si ale, že je to dlouhodobý a náročný úkol. Ministerstvo financí totiž pravděpodobně plánuje korigovat deficit o 70 miliard, přičemž příjmy hodlá navýšit o 30 miliard a zbylých 40 miliard pak nalézt na straně výdajů. „Dosáhnout dnes 40 miliard rychlých úspor je asi možné, hůře už bez všemožných účetních kejklů, kterými u nás někdy ministři výsledek hospodaření „vylepšovali“. Ale velmi nesnadné by bylo udělat to opakovaně, mnoho let po sobě,“ vyslovil se europoslanec a dodal, že se čas vlády krátí a není tak příliš prostoru na udržitelné řešení. Rok 2023 byl totiž z hlediska strukturálních kroků promarněn a rok 2025 bude již volebním.

vložil: Jana Pavlovová

Tagy

▼-1%
1 den
▼-0.33%
1 týden
▲+4.15%
1 měsíc
▲+32.76%
1 rok
Akcioměr 40.68%
info
▲+1.13
1 den
▲+4.6
1 týden
▼-8.17
1 měsíc
▼-7.04
1 rok
Index stresu 40.57
info
Naše zprávy najdete i na sítích
FCB, Twitter, LinkedIn