Meloni a Itálie: Politické kroky s globálními dopady na ekonomiku
foto: freepik/ilustrativní
Italská premiérka Giorgia Meloni, představitelka krajně pravicové strany, upoutala pozornost svými nedávnými politickými kroky, které vyvolaly významné otřesy jak v italské ekonomice, tak na evropských trzích. Její plány na zavedení vysoké daně pro banky a snahu o omezení cen letů nyní vyvolávají intenzivní diskuse a sledování, jakým směrem se situace bude vyvíjet.
Italská premiérka Giorgia Meloni, která zastupuje krajně pravicovou stranu, se stala významnou postavou evropské politiky. Její nedávné politické kroky vyvolaly bouřlivé diskuse a mohou mít význačné dopady na italskou ekonomiku, ale i evropské trhy. Na její návrh Itálie oznámila kontroverzní plány na zavedení 40% daně z neočekávaných příjmů pro banky, informoval server CNBC.
Veřejný dluh italské vlády v roce 2022 činil 144,4 % HDP a podle předpovědí by měl v letošním roce klesnout na 140,5 % a dále poté na 138,8 % v roce 2024. Nicméně italská ekonomika stále stagnuje. Očekává se, že růst HDP dosáhne 1,1 % letos a 0,9 % v roce 2024, což je výrazný pokles oproti roku 2022. Snaha o povzbuzující opatření je tedy pochopitelná.
Meloni však byla nucena během prvních 24 hodin ze svého ambiciózního plánu upustit. Odezvy byly obrovské, a dokonce i na mezinárodním trhu plán na 40% zdanění neočekávaných příjmů vyvolal pozdvižení. Akcie evropských bank téměř přes noc výrazně poklesly. Přesto je veřejný postoj vlády jednotný a prohlašují, že se nejedná o špatný návrh, jen je potřeba ho upravit.
Proti se postavily opoziční strany. "Je to něco, na co budou všichni mezinárodní investoři dívat a říkat si: 'Páni, to je velmi nebezpečné. Nechci tady v Itálii investovat dlouhodobě, když vím, že vláda může přijít a říct: Dobře, vezmu si část vašeho zisku,'" řekl Carlo Calenda, národní tajemník politické strany Azione, v rozhovoru se stanicí CNBC na Ambrosettiho fóru v Evropském domě. Jak se situace bude dále vyvíjet a zda to bude mít dopady i na evropský trh, se teprve ukáže.