Nejstarší MLM na světě, Avon, klesl na druhou pozici
foto: Strawbryb / Flickr/Lahvičky parfému společnosti Avon
Americká společnost Avon za několik let oslaví své stopadesátileté narozeniny. Zprvu extrémně úspěšný nováček na trhu se svým modelem přeprodeje skrze prodejce (MLM) kdysi válcoval všechnu konkurenci. Dnes však jeho hvězda klesá do ztracena.
Společnost Avon vznikla dle informací firmy již na konci 19. století v americkém velkoměstě New York. Jejím zakladatelem byl obchodní cestující s knihami David H. McConnell, který si při jednom odpoledni, kdy nabízel knihy zákaznicím, všiml, že se více než o ně zajímají o vzorky malých parfémů. Ty však byly pouze dárkem za nákup a nedaly se koupit samostatně. Právě tyto parfémy však McConnella inspirovaly k něčemu mnohem většímu a to nabízet přírodní kosmetiku dům od domu zákazníkům stejně jako dříve knihy. A protože měl McConnell dravého ducha, netrvalo dlouho a do byznysu se hbitě pustil.
Rychlý vzestup prvního MLM na světě, Avonu
V roce 1886 proto McConnell založil společnost s názvem Kalifornská parfémová společnost California Perfume Company, která jako svůj první produkt nabízela kolekci pěti přírodních vůní. Firma se však nenacházela v Kalifornii, ale názvem měla evokovat čistotu přírody a kvalitní ingredience. McConnell zřídil malou kancelář v New Yorku, kde míchal sám osobně první parfémy. Zaměstnal taky několik žen, které za společnost nabízely parfémy po domácnostech nejprve velkoměsta a poté ostatních států USA. Právě tímto krokem byl vytvořen známý obchodní model známý jako MLM, multi level marketing.
Obchodní model s názvem multi level marketing je založen na dvou základních znacích: prodeji produktů skrze distributory a provize plynoucí z týmu agentů. Většinou se tedy člověk zaregistruje jako prodejce, nakoupí si vstupní balíček produktů a ty se následně snaží prodat blízkým, kamarádům, kolegům nebo známým. Za nábor dalších prodejců mohou společnosti konkrétního agenta odměnit jednorázovou platbou nebo procentem z jeho provize. Výhodou MLM je, že jste v podstatě svým vlastním pánem, máte flexibilní pracovní dobu a můžete pracovat z domu.
MLM však také skrývá množství problémů. Velmi často se totiž stává, že pokud neprodáte dostatek výrobků za určité časové období, některé společnosti to nezajímá a i přesto po vás požadují pravidelný nákup jejich produktů. Pokud je navíc kladen větší důraz na nábor členů než prodej produktů, může schéma napodobovat pochybné praktiky pyramidového schématu. Tím se proslavil kupříkladu podvodník Bernard Cornfeld a jeho společnost IOS.
Avon je klasické MLM, ale od ostatních se liší
Již od svého vzniku na konci 19. století fungovala firma Kalifornská parfémová společnost na základě principu multi level marketingu. McConnell totiž chytře využil skulinky na trhu a nabídl práci ženám, které v té době ještě neměly dostatek pracovních příležitostí a přímý prodej jim umožnil způsob, jak se stát finančně nezávislými. S modelem MLM Kalifornská parfémová společnost nepřestala ani po roce 1939, kdy byla oficiálně přejmenována na Avon podle řeky v Anglii protékající městem Stratford. To bylo totiž spojené s McConnellovou ikonou, spisovatelem Williamem Shakespearem, kterého si businessman velmi vážil.
Netrvalo proto dlouho a již v roce 1914 Kalifornská parfémová společnost expandovala do Kanady a následně již jako Avon v roce 1954 do Venezuely. O méně než 25 let později v roce 1978 měl Avon neuvěřitelný milion obchodních zástupkyň a zástupců po celém světě. V základním bodu, tedy zprostředkovaném prodeji zboží zákazníkům skrze Avon Ladies nebo Avon Representatives, společnost Avon splňuje definici MLM. Od ostatních společností se však liší tím, že se spíše než na nábor dalších prodejců v posledních několika desítkách let zaměřuje na přímý prodej zákazníkům bez nutnosti zprostředkovatele. Důležité jsou proto pro společnost postupně nákupy spíše zákazníků než prodejců.
V čem se však Avon shoduje s dalšími MLM je možnost budovat tým prodejců. Z každého prodeje, který uskuteční, pak jejich rekrutovi následně může chodit provize. Podobně jako v dalších MLM také Avon Ladies a Avon Representatives nakupují produkty se slevou a následně je nabízejí svým zákazníkům za ceny v katalogu. Na rozdíl od jiných multi level marketing společností však firma Avon po jednotlivých prodejcích nepožaduje, aby nakoupili množství výrobků, které následně musí prodat a tím je zbytečně finančně nezatěžuje. Registrace jako prodejce společnosti Avon je navíc v současnosti v České republice zdarma.
Avon je specifické MLM, ale i přesto se s ním pojí aféry
I přesto, že se v porovnání s jinými mlm společnostmi zdá Avon jako bezpečná možnost pro ženy i muže, kteří se chtějí stát jeho distributory, společnost není na pozici číslo jedna v žebříčku nejvýdělečnějších multi level marketing firem. Tou je podle direct selling news společnost MLM Amway se ziskem 7,7 miliard dolarů. Hned za ní však následuje brazilský konglomerát Natura&Co, kam patří také Avon, se ziskem 5,3 miliard dolarů. V několika posledních letech však Avon prošel turbulentními změnami a několika kontroverzemi, které významně ovlivnily výdělky společnosti.
Mezi nejznámější problémy společnosti patří vyhlášení bankrotu dceřiné společnosti Avon Products v roce 2023 a také žaloba stovek lidí, kteří kvůli mastku v produktech společnosti onemocněli rakovinou. V jednom z příštích textů se proto podíváme na to, co stojí za úpadkem společnosti Avon a na podrobnosti jejích největších kontroverzí.