Moniku Babišovou může předmanželská smlouva dostat mezi desítku nejbohatších

01. 05. 2024
Moniku Babišovou může předmanželská smlouva dostat mezi desítku nejbohatších
foto: Deník Vektor/Monika Babišová

V polovině dubna předseda hnutí ANO Andrej Babiš oznámil, že se rozchází se svou ženou Monikou. První interpretace několika médií ovšem uvedly, že se rozvádí. Tak to není. Případným rozvodem by se totiž roztočila spirála právních a notářských povinností. Co přesně by to znamenalo, se snažila vypátrat redakce Deníku Vektor.

„Jako rodiče dvou úžasných dospělých dětí si nejvíce přejeme zachovat rodinnou harmonii. Děkujeme vám za pochopení a žádáme o zachování soukromí. Naše rodinné vazby zůstávají pevné, a i když se naše osobní cesty mění, naše láska a respekt k sobě a k našim dětem zůstávají stejné,“ uvedl Andrej Babiš na svém Facebooku.

K dnešku tento citovaný příspěvek zaznamenal 22 tisíc lajků a sedm tisíc komentářů. Mezi přispěvateli se rovněž opakovaně objevilo slovní spojení „předmanželská smlouva“.

Stranou našeho zájmu nechme skutečnost, že žádný takový pojem česká legislativa nezná. „Zákon pouze výslovně umožňuje upravit majetkové vztahy osob, které se chystají uzavřít manželství. Ostatní ujednání, zejména o jménech společných dětí, pokut v případě nevěry apod. by pravděpodobně nebyla soudně vymahatelná,“ řekl k tématu advokát Adam Tošovský.

Zmíněnou smlouvu (o zúžení společného jmění manželů) je možné podepsat u notáře buď před sňatkem, ale třeba i v jeho průběhu. Lze ji také měnit. Vždy ale platí, že je nutný notářský zápis.

Deník Vektor vycházel z logické úvahy, že by takováto smlouva existovala. Podle jednoho z oslovených spolupracovníků Andreje Babiše je její absence nepředstavitelná. „Andrej Babiš si vždy potrpěl na podklady, které připravoval Alexej Bílek, jeho dvorní advokát, nezdá se mi, že by podobný dokument neměli, nedává mi to smysl,“ konstatoval pro Deník Vektor.

Andrej Babiš se k otázce nevyjádřil, stejně tak Monika Babišová.

Pokud byl ale vztah pevný, můžeme vycházet z té logiky, že polovina Babišova majetku by skončila v rukách jeho choti. Aktuální výše Babišových aktiv je podle deníku E15 k roku 2023 rovných 136 miliard korun. Polovinou (68 miliard) by se tak Monika Babišová rázem dostala do TOP 10 žebříčku nejbohatších. Stanula by na osmém místě za podnikatelem Pavlem Tykačem.

vložil: Daniel Kolman

Tagy

▼-1%
1 den
▼-0.33%
1 týden
▲+4.15%
1 měsíc
▲+32.76%
1 rok
Akcioměr 40.68%
info
▲+1.13
1 den
▲+4.6
1 týden
▼-8.17
1 měsíc
▼-7.04
1 rok
Index stresu 40.57
info
Naše zprávy najdete i na sítích
FCB, Twitter, LinkedIn