Na dovolenou Češi vyrážejí do ciziny. Jak ušetřit?
foto: Pixabay/Ilustrační foto
Prázdniny jsou v plném proudu a Čechy už doma nic neudrží. Bez ohledu na to, jak moc se musejí přes rok uskromňovat, dovolenou si řada lidí za nic na světě nenechá vzít. Už loni počty Čechů, kteří vyrazili do zahraničí, překonaly předcovidová čísla. A jak napovídají prodeje zájezdů cestovních kanceláří, letošní rok bude zřejmě opět rekordní.
Statistiky a průzkumy hovoří jasně. Cestování si Češi neodpustí, i když ekonomická situace není zrovna ideální. A rozhodně netráví dovolenou jen v tuzemsku, jak tomu bylo v covidových letech. Z průzkumu, který pro společnost Pluxee zpracovala agentura Ipsos, vyplývá, že už loni vyrazila na dovolenou do zahraničí více než polovina Čechů. Jen si kvůli vysoké inflaci část z nich vyhradila skromnější rozpočet nebo dovolenou zkrátili.
Nejoblíbenějším cílem je Chorvatsko
Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že průměrná zahraniční delší cesta v roce 2023 trvala 7,6 nocí a jeden den této cesty vyšel na 1 948 korun na osobu, což bylo o 6 % více než v roce 2022. Kratší cesta pak v roce 2023 trvala 2,4 nocí a průměrné denní výdaje při ní činily 1 789 korun. V meziročním srovnání tedy průměrné denní výdaje vzrostly o 12,3 %.
Češi loni směřovali nejčastěji do zemí EU. Při výběru místa dovolené, na které stráví pět a více dní, dlouhodobě preferují Chorvatsko. Dalším oblíbeným cílem je Slovensko. V loňském roce přibylo cest do Itálie, Řecka a Rakouska.
V létě k moři, v zimě za teplem
Řada Čechů se s jednou dovolenou nespokojí. „Zhruba polovina si dopřává několik týdenních pobytů během roku. Dva a více týdnů volna najednou si vezme jen necelá třetina. Na dlouhou dovolenou pak vyrážejí nejvíce lidé mezi 45 a 53 lety,“ uvádí Tereza Knířová ze společnosti Pluxee.
Více dovolených během roku potvrzují i zkušenosti cestovních kanceláří. „Roste podíl zákazníků, kteří letí na dvě, někdy i tři dovolené. V zimě vyrážejí za teplem do exotiky, v létě k moři do nějaké osvědčené destinace a pak si ještě léto prodlužují po hlavní letní sezóně,“ říká Lucie Hasman, tisková mluvčí CK Blue Style.
Čtyři až pět hvězdiček
V posledních letech Češi dávají přednost ubytování v hotelu. „Vidíme to na stále rostoucím zájmu o služby na vysoké úrovni – čtyř a pětihvězdičkové hotely prodejům naprosto dominují, byť logicky nepatří k těm nejlevnějším. Stravování all inclusive je již takřka samozřejmostí,“ popisuje Lucie Hasman z Blue Style.
Ceny jsou v mnoha případech na podobné úrovni jako loni, některé destinace či hotely v nich ovšem o něco zdražily. A dražší, především přes letní prázdniny, jsou i letenky.
Lze využít zaměstnanecké benefity
Češi objevili způsob, jak ušetřit díky volnočasovým benefitům (například Pluxee Flexi nebo Multibenefit nebo kredit z Cafeterie).
„V dnešní době je lze využít nejen na nákup zájezdu od cestovní kanceláře, ale také letenek nebo ubytování kdekoliv na světě, například přes Booking.com. V tuzemsku pak třeba na ubytování v hotelu, penzionu, apartmánu, chalupě nebo v lázních,“ vysvětluje Tereza Knířová ze společnosti Pluxee (dříve Sodexo Benefity).
Zdroje: tisková zpráva Pluxee, ČSÚ