Kde jsou nejlevnější nájmy ve V4? Srovnání s průměrnou mzdou
foto: Pauchok / Goodfon/Interiér moderního bytu (ilustrační foto)
Průměrný příjem se sice v Česku zvyšuje, ale s ním roste i cena za životní náklady. Ve srovnání s některými partnery z V4 jsou naše nájmy vzhledem k průměrné mzdě relativně dost vysoké.
Nájmy především ve větších městech jsou v naší republice vysoké a v krajských centrech pro mnoho z nás i finančně nedostupné. To, že ceny bydlení v důsledku zvyšování nákladů na energie postupně narůstají není žádnou novinkou a ve světle těchto informací mě napadlo, jestli je tomu podobně i u zemí, které jsou s Českou republikou často srovnávány, států V4. V tomto textu jsem se proto zaměřil na to, jak dostupné a drahé bydlení je u našich kolegů z Visegrádské čtyřky a kolik obyvatelé čtyř hlavních měst těchto států zaplatí v poměru k průměrnému platu v zemi.
Jsme na tom s průměrnou mzdou hůř než Poláci?
Velikost životního prostoru versus cena, kterou za ni musíme zaplatit - v každé zemi je tato otázka odlišná, ale rozhodně podstatná vzhledem k měsíčnímu rozpočtu. Porovnejme průměrné ceny pronájmů za jeden metr čtvereční vzhledem k medianu v dané zemi. V Praze v posledních letech rapidně stoupá cena pronájmu bytů za metr čtvereční, která ještě před koncem minulého roku činila v průměru 422 korun. To znamená, že kdybyste chtěli obývat byt o 50 metrech čtverečních, kam se pohodlně vlezete ve dvou lidech, zaplatíte asi 21 tisíc korun.
Občan v České republice podle statistik ČSÚ ze 3. čtvrtletí roku 2024 má průměrnou mzdu přibližně 45 tisíc korun. Tento údaj uvádím pouze jako ilustraci. Pochopitelně je jiná mzda v Praze a jiná v Karlovarském kraji, kde je dlouhodobě nejnižší v celé zemi. Je ale v dalších zemích V4 situace rozdílná nebo stejná? Nikoliv. Podle polského úřadu pro statistiku Statistics Poland je průměrná hrubá mzda za stejné období jako v České republice dokonce o něco vyšší. Polský občan si průměrně vydělá 8 482 zlotých což je asi 51 253 korun.
Nejnižší mzdy jsou na Slovensku, lépe než my se mají Poláci
Ostatní země V4 na tom se svými průměrnými hrubými mzdami nejsou o moc lépe než Česká republika. V Maďarsku si podle zdejšího statistického úřadu KSH přijde občan průměrně na 727 tisíc maďarských forintů, což je v přepočtu asi 45 tisíc Kč. Tato částka tak v podstatě kopíruje výši průměrné hrubé mzdy u nás. Za období 4. čtvrtletí roku 2024 si slovenský občan podle slovenského Institutu zaměstnanosti přijde průměrně na 1 643 eur, což je v přepočtu jen asi 41 135 korun. Bohužel to znamená že z tohoto hlediska je na tom slovenský občan hůře, než v Maďarsku, Česku i Polsku.

Je Varšava levnější než Praha?
Jak již bylo řečeno, v Praze je nájem průměrně 422 korun za metr čtvereční. To znamená, že za byt ve výměře 50 metrů čtverečních by zaplatil nájemce zhruba 21 tisíc Kč. Tato částka za pouhý pronájem životního prostoru, a to bez poplatků, činí 51% průměrné měsíční hrubé mzdy. Abych mohl toto číslo porovnat s Varšavou, na platformě s inzeráty Morizon jsem si vyhledal byty stejné rozlohy v polském hlavním městě. Na základě inzerátů jsem zjistil, že lidé nabízejí pronájem za 2500 až 4500 zlotych, což je podle současného kurzu asi 15 až 26 tisíc korun. Průměrně by tedy nájem vyšel na přibližně 20-21 tisíc měsíčně, což je sice setejné jako v Praze, ale současně se jedná o 30-50% průměrné polské mzdy.
Nejsme na tom nejhůř, ale nejlépe se mají Maďaři
Podobně jsem cenu pronájmů poměřil i v případě hlavního města Maďarska, Budapešti. Za stejnou rozlohu bytu v Budapešti zaplatíte průměrně ještě méně, než ve Varšavě. Podle inzerátů, které jsem našel na stránce Koltozz Be, se cena pronájmu bytu o rozloze 50 metrů čtverečních pohybuje okolo 250 až 300 tisíc forintů, což je zhruba 15 až 18 tisíc měsíčně. Bydlení v Budapešti Vás proto vzhledem k průměrnému platu vyjde mnohem levněji než v hlavním městě Česka i Polska, protože se jedná asi o 33-40% průměrné mzdy.
Jak jsou na tom s nájmy a mzdami naši bratři Slováci?
Pro porovnání všech hlavních měst Visegrádské čtyřky nám zbývá už pouze náš východní soused, Slovensko. Překvapivě se zdá, že nájem je v hlavním městě Bratislavě vzhledem k platu relativně vyšší než u zbylých partnerů Visegrádské čtyřky. Podle Reality-slovensko se průměrný byt s 50 metry čtverečními v Bratislavě pohybuje okolo 700 až 1000 eur, což je asi 17,5 až 25 tisíc korun. V porovnání k průměrné mzdě se může jednat přibližně o 43-60 %, což je vzhledem k výše uvedeným zemím nejvyšší poměr.

Z vyplývající analýzy je patrné, že nejdražší bydlení je vzhledem k průměrné mzdě bezesporu u nás a na Slovensku. O to víc je navíc alarmující skutečnost, že máme v porovnání s Maďary a Poláky vlastně nižší průměrné mzdy. Situace na Slovensku je však v porovnání všech států V4 nejhorší, jelikož mají Slováci nejméně peněz a relativně vysoké nájmy, které mohou vyšplhat až k 60 % mzdy. Z hlediska nákladů na „zaplacení životního prostoru” se proto překvapivě zdá, že se pravděpodobně nejlépe se žije v Budapešti.