Naše ekonomika roste, nahoru ji táhla spotřeba hlavně domácností
foto: Pixabay/Pouštění žilou peněžence prospívá ekonomice
Hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl ve 2. čtvrtletí letošního roku podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) mezičtvrtletně o 0,3 % a meziročně o 0,6 %. Meziroční růst HDP byl podpořen zejména vyššími výdaji na konečnou spotřebu. Negativní vliv měla změna stavu zásob. Zpřesněný odhad potvrdil růst české ekonomiky.
Hrubá přidaná hodnota (HPH) ve 2. čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,5 % a meziročně o 0,1 %. K mezičtvrtletnímu růstu přispěla hlavně skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství (růst o 2,3 %). Dařilo se také peněžnictví a pojišťovnictví a profesním, vědeckým, technickým a administrativním činnostem. Negativní vliv měl zpracovatelský průmysl (pokles o 1,7 %). Údaje zveřejnil ČSÚ na svém portálu.
Výsledky nepřekvapily
Podle komentáře Jakuba Matějů, náměstka ředitele sekce měnové České národní banky (ČNB), byl meziroční růst reálného HDP ve 2. čtvrtletí letošního roku ve shodě s očekáváním ČNB. „Mírně nižší mezičtvrtletní tempo ve 2. čtvrtletí bylo vyváženo rychlejším růstem na počátku letošního roku,“ uvádí na webových stránkách ČNB.
„Meziroční číslo je lepší než předběžný odhad, protože došlo ke změně v časové řadě, respektive zlepšily se výsledky z úvodu roku,“ sdělil Deníku Vektor Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS. Podle jeho slov „česká ekonomika klopýtá vpřed“.
„Mezikvartální růst HDP ve 2. čtvrtletí mírně zvolnil (+0,33 %), když v letošním 1. čtvrtletí mezikvartální růst činil +0,37 %,“ upozornil Deník Vektor Miroslav Novák, analytik AKCENTA CZ.
Matějů soudí, že v meziročním vyjádření se spotřeba domácností i příspěvek čistého vývozu ve 2. čtvrtletí vyvíjely ve shodě s prognózou ČNB. Fixní investice se nečekaně brzy vrátily k meziročnímu růstu.
„Proti tomu však působil hlubší než očekávaný pokles stavu zásob, ve výsledku tak celková investiční aktivita poklesla oproti prognóze o něco více. Naopak spotřeba sektoru vládních institucí se nacházela znatelně nad predikcí,“ okomentoval Matějů.
Dolů šel průmysl a stavebnictví
Podle ČSÚ meziroční vývoj HPH (+0,1 %) pozitivně ovlivnila zejména skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství +0,4 p. b. (růst o 2,3 %) a peněžnictví a pojišťovnictví +0,2 p. b. (+7,3 %). Negativní vliv měl průmysl -0,7 p. b. (-2,5 %) a stavebnictví -0,1 p. b. (-2,4 %).
„Ve 2. čtvrtletí vzrostl výkon české ekonomiky mezičtvrtletně o 0,3 %. Hlavními faktory růstu byly zejména rostoucí výdaje na konečnou spotřebu a tvorba hrubého fixního kapitálu. Naopak negativní vliv měla změna stavu zásob,“ komentuje údaje Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.
„Negativní, i když vůbec ne překvapivou zprávou je další pokles průmyslu. Zpracovatelský průmysl klesá dál pod úroveň konce roku 2019 (-2,2 %), nicméně ještě hůř je na tom stavebnictví (-18,3 %) a zemědělství (-12,2 %). Ekonomiku drží na vodou služby, které primárně zajišťují růst HDP v letošním roce,“ sdělil Deníku Vektor Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS.
Růst HDP podpořila spotřeba domácností
Podle ČSÚ meziroční růst HDP (+0,6 %) pozitivně ovlivnily výdaje na konečnou spotřebu domácností +1,2 p. b., výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí +0,8 p. b., tvorba hrubého fixního kapitálu +0,4 p. b. a zahraniční poptávka +0,3 p. b. Změna stavu zásob měla negativní vliv -2,1 p. b.
Výdaje na konečnou spotřebu vzrostly mezičtvrtletně o 0,6 % a meziročně o 2,0 %, z toho výdaje na konečnou spotřebu domácností se mezičtvrtletně zvýšily o 0,2 % a meziročně o 1,0 %. Meziročně rostly zejména výdaje za nákup předmětů krátkodobé spotřeby a služeb. Výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí mezičtvrtletně vzrostly o 1,5 % a meziročně o 4,3 %.
„K růstu ekonomiky ve 2. čtvrtletí jen mírně přispěla spotřeba domácností s meziročním růstem jednoho procenta. Je to vlastně pouze symbolický příspěvek na to, že ekonomiku už netrápí vysoká inflace a reálně rostou i mzdy. Je nicméně vidět, že se lidé do velkého nakupování nehrnou. Utrácejí meziročně sice více za krátkodobé zboží a služby, avšak pořízení auta a nábytku odkládají na jistější časy. Svůj vliv má nepochybně i předchozí prudký reálný propad příjmů, který výrazně změnil finanční poměry jednotlivých sociálních skupin,“ sdělil Deníku Vektor Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS.
Miroslav Novák, analytik AKCENTA CZ, upozornil, že růst spotřeby domácností ve 2. čtvrtletí poměrně výrazně zpomalil. „Zpomalení růstového tempa domácností již dopředu indikoval vývoj maloobchodních tržeb ve 2. čtvrtletí. S ohledem na pokles spotřebitelské důvěry během léta nelze vyloučit, že slabší růstovou dynamiku spotřeby domácností uvidíme i ve 3. čtvrtletí. Nižší tempo spotřeby domácností ve 2. čtvrtletí z velké části kompenzovaly výdaje vládních institucí,“ informoval Deník Vektor.
Rostly investice do bydlení, firmy jsou opatrné
Tvorba hrubého fixního kapitálu podle ČSÚ vzrostla mezičtvrtletně o 1,9 % a o 0,7 % meziročně. Meziročně rostly investice do obydlí, ostatních budov a staveb, dopravních prostředků a produktů duševního vlastnictví. Klesly investice do ICT a ostatních strojů a zařízení. Změna stavu zásob činila +8,1 mld. Kč, což však bylo o 27,1 mld. Kč méně než ve stejném čtvrtletí předchozího roku.
Saldo zahraničního obchodu se zbožím a službami dosáhlo v běžných cenách hodnoty 143,0 mld. Kč, bylo tak o 45,4 mld. vyšší než ve stejném období předchozího roku. Vývoz vzrostl mezičtvrtletně reálně o 0,6 %. V meziročním srovnání vzrostl o 0,4 % zásluhou rostoucího vývozu služeb o 6,8 %. Dovoz vzrostl mezičtvrtletně o 0,7 % a meziročně klesl o 1,5 %.
„Pozitivní je, že ve 2. čtvrtletí oproti velmi slabému začátku roku výrazněji vzrostla tvorba hrubého fixního kapitálu (+1,9 %). Negativem je pokles investic do ICT a ostatních strojů a zařízení. Negativně do mezikvartálního růstu HDP ve 2. čtvrtletí přispívala změna stavu zásob,“ uvedl Novák.
Ekonom Dufek hodnotí data obezřetně: „Na první pohled pozitivně vypadají investice, které k růstu rovněž přispěly, avšak příjemné překvapení v podobě firemních investic se nekoná. Za zvýšením investičních výdajů nestojí strojní vybavení, ale rozsáhlejší budování staveb. Opět se tedy ukazuje, že firmy jsou opatrné a raději své investiční záměry ponechávají u ledu. Trvá to už rok, takže nejde rozhodně o žádný výkyv z rozmaru. Když už se investuje, tak do aut, nikoliv do rozvoje.“
Z hlediska cenového vývoje ve 2. čtvrtletí celkový deflátor HDP vzrostl podle ČSÚ meziročně o 4,2 %. Objem mzdových nákladů ve 2. čtvrtletí vzrostl meziročně o 5,5 %. Celková zaměstnanost vzrostla v porovnání s předchozím čtvrtletím o 0,5 % a meziročně o 0,2 %. Celkem bylo odpracováno o 0,5 % hodin více než v předchozím čtvrtletí a meziročně méně o 1,0 %.
Jak se bude ekonomika dále vyvíjet?
Letní prognóza ČNB očekává pro letošní rok růst ekonomické aktivity o 1,2 %. Inflace poblíž 2% inflačního cíle ČNB při setrvalém růstu nominálních mezd podpoří růst kupní síly spotřebitelů. Spolu se snižováním míry úspor to povede k oživení spotřeby domácností.
V podmínkách klesajících domácích i zahraničních úrokových sazeb prognóza ČNB očekává mezičtvrtletní růst soukromých fixních investic. Vedle toho dojde v příštím roce k obnovení kladného příspěvku zásob k meziročnímu růstu HDP.
„Dynamika české ekonomiky je letos tlumena konsolidačním balíčkem, kvůli kterému působí fiskální politika restriktivně. Zahraniční poptávka začne postupně oživovat s tím, jak budou pozvolna odeznívat současné hospodářské problémy Německa. Očekávané zrychlení růstu tuzemské ekonomiky v roce 2025 do blízkosti 3 % se pak bude opírat o domácí poptávku v čele se spotřebními výdaji domácností a tvorbou hrubého kapitálu,“ uvádí Matějů v komentáři ČNB.
Miroslav Novák, analytik AKCENTA CZ, předpokládá, že pokud ve druhé polovině letošního roku HDP poroste stejným mezikvartálním tempem jako v první polovině, tak letos česká ekonomika souhrnně vzroste o 0,9 %.
„Rizikem je však podle mě o něco slabší růst tuzemské ekonomiky s ohledem na problematickou situaci v průmyslu. Rychlejšího růstu tuzemské ekonomiky se tak pravděpodobně dočkáme až v příštím roce,“ sdělil Novák Deníku Vektor.
Zdroje: ČSÚ, ČNB, Banka Creditas, Akcenta