Nejdřív pytlovali, teď malují. Vězni pomáhají ve vyplaveném Slezsku
foto: Se svolením VS/Vězni pomáhají po povodních
Právem nemají mezi lidmi dobrou pověst, ale v posledních dnech dosvědčují, že srdce jim stále bije na tom správném místě. Odsouzení se přiřadili k dobrovolníkům, kteří neváhají přiložit ruku k dílu v oblastech postižených zářijovými povodněmi. A že to v nevlídném podzimním podnebí jesenických hor není žádná slast.
Přesto pomáhají a zahanbit se nenechal ani personál věznic. Příslušníci Vězeňské služby ČR (VS) popadli lopaty a pomohli při úklidu. Kromě toho mezi sebou vybírají peníze na pomoc vyplaveným kolegům. Dosud nashromáždili kolem milionu a půl. Sbírka potrvá ještě do konce října. Do pomoci po povodních se už zapojily stovky vězňů a také dozorců.
Větru a dešti čelili i na hřišti
Psal se pátek 13. září, meteorologové informovali o mimořádných deštích a spousta lidí ještě ani nevěřila tomu, že nějaké povodně vůbec budou. A vězni už spolu s hasiči plnili pytle pískem.
Do příprav protipovodňových opatření se podle informací VS zapojilo 12 věznic. Odsouzení z Vazební věznice Praha Ruzyně či z brněnské věznice připravovali pytle s pískem přímo ve střežených areálech svých dočasných domovů. Odsouzení z dalších věznic pomáhali za branami kriminálů.
Jeden kontejner s pískem pytlovalo 10 odsouzených zhruba 1,5 hodiny. Pytel, který naplnili, vážil kolem 30 kg. S přípravou opatření proti větru a dešti pomáhali odsouzení také na stadionu Sigma Olomouc.
Chtějí pomoci příbuzným nebo se alespoň na pár hodin dostat ven
Uplynul zhruba měsíc a pracovní nasazení vězňů nepolevuje. „Odsouzení se na odklízecích pracích podílejí dobrovolně. Tuto možnost s nadšením přijali a sami se hlásí. Důvody jejich zájmu jsou různé, někteří v postižených oblastech mají rodiny, někteří cítí potřebu vyměnit vězeňské prostředí a pomáhat druhým,“ sdělila Deníku Vektor Alena Minxová, tisková mluvčí olomouckého hejtmanství.
V Olomouckém kraji pomáhají odsouzení z věznic Mírov, Kuřim, Brno a z Vazební věznice Olomouc. „Na začátku pytlovali písek, poté začali s odklízením škod ve vodou zasažených oblastech. Mezi nejčastější práce patřilo odstraňování zničených podlah, kamení, stromů a veškerá likvidace naplavenin. Postupně s vývojem situace odsouzení již začínají pomáhat v kvalifikovanějších oborech, a to např. při vymalování provizorních prostor, které jsou určeny pro rodiny, jimž povodeň vzala vše. Do pomoci se aktivně zapojili i zaměstnanci vazební věznice, kteří odsouzené doprovází,“ uvedla Minxová.
S odstraňováním následků povodní vězni pomáhají od ranních hodin a pracují, dokud je vidět. Zastihnout je lze na obecních pozemcích, ve školách, sportovištích i v soukromých domech.
Do dlaní si plivli dozorci i kadeti z akademie
Na pomoci v místech zasažených povodněmi se organizačně i vlastní prací podílelo už více než 700 příslušníků a zaměstnanců VS. Mnozí z nich ke sboru nastoupili teprve nedávno a právě procházejí základní odbornou přípravou v Akademii Vězeňské služby.
„Už v prvních dnech po povodních bylo několik desítek příslušníků dočasně převeleno do záplavových oblastí, postupně se přidali také kadeti základní odborné přípravy z Akademie VS,“ informovala VS.
Operace ojedinělá v historii českého vězeňství
Denně pomáhají desítky příslušníků i civilních zaměstnanců, a to i přesto, že se věznice napříč celou republikou potýkají s dlouhodobým personálním podstavem. VS nabízí pracovní sílu městům a obcím, školám, nemocnicím, domovům pro seniory, dětským domovům i dalším veřejným zařízením. Vězni chtějí vlastními silami přispět k obnově postižených oblastí.
„Odsouzení byli mezi prvními, kteří začali s pomocí příprav před povodněmi v různých částech republiky, poté s odklízením po povodních například na Liberecku a také s rozsáhlou pomocí Krnovu. Z více jak 20 věznic, které nebyly zasaženy povodněmi, byli vybraní odsouzení převezeni do Moravskoslezského kraje. Tento přesun vězňů byl realizován za dva dny. Takto rozsáhlá pomoc je v historii Vězeňské služby ČR unikátní a první svého druhu,“ uvádí portál VS.
Do Krnova vězni dorazili už ve středu 18. září, a byli tak vůbec prvními dobrovolníky, kteří tam přiložili ruku k dílu. Pracovali od sedmi hodin ráno až do setmění, pomáhaly i ženy z opavské věznice. VS zájemcům zajistila očkování proti žloutence a tetanu. „Mnozí odsouzení také projevili velkou solidaritu v tom, že svoji práci, za kterou jsou finančně odměňováni, vyměnili dočasně za dobrovolnické pomocné práce,“ upřesnila VS.
Odsouzení v Opavě rozbili prasátka
Věznice pomáhají nejrůznějšími způsoby. Například Věznice a ústav pro zabezpečovací detenci Opava denně vaří téměř 200 jídel pro domov seniorů Bílá Opava. Opavská věznice se zapojila také do čištění školních lavic a židlí. Odsouzení vyčistili od bahna a povodňových nánosů stovky kusů nábytku, a navíc z vlastní iniciativy přispěli lidem zasaženým povodněmi finančními částkami ve výši několika tisíc korun. Peníze zaslali do sbírky Českého červeného kříže a Charity.
Také odsouzení z Věznice Kuřim s nadšením přijali nabídku pomáhat v zaplavených oblastech Jeseníků – v obcích Vrbno pod Pradědem a Kunov. Dobrovolně se hlásili na brigády a s vervou a s plným nasazením se podíleli na odklízecích pracích. Skupina třiceti odsouzených z Kuřimi a z Brna se po náročném dni vždy v pořádku vrátila do věznice.
Do pomoci po povodních se vězni zapojili v rámci tzv. extramurálních aktivit, které probíhají výhradně za dohledu zaměstnanců věznice a mají být pro odsouzené jakousi přípravou na pobyt „na svobodě“.
Finanční sbírka podpoří příslušníky a zaměstnance bezpečnostních sborů
Bezprostředně poté, co Česko ochromila velká voda, se zaměstnanci a příslušníci VS rozhodli pomoci lidem, kteří byli pohromou zasaženi. Během pěti dnů nashromáždili 20 512 litrů balené vody, více než 15 000 litrů dezinfekce a tři tisíce kusů různých čisticích prostředků. Na tisíce kusů se počítaly také poskytnuté rukavice, roušky a další ochranné prostředky. Nasbíralo se bezpočet košťat, kbelíků, lopat, pytlů na odpadky, hadrů či kartáčů. Do postižených oblastí putovaly také věci určené k osobní hygieně, například mýdla a toaletní papíry. Kromě trvanlivých potravin přinesli dárci i krmivo pro zvířata.
Materiální sbírka byla svezena do center Českého červeného kříže, který ji dále distribuoval do oblastí zasažených povodní. „Kolegům, kterých se povodně bezprostředně dotkly, byla materiální sbírka poskytnuta přímo. Z věznic, které nebyly zasaženy povodněmi, bylo svezeno několik desítek kusů vysoušečů, které nyní pomáhají nejen věznicím, kde jsou potřeba, ale také například ve školách, školkách či dalších budovách,“ upřesnila VS na svých webových stránkách.
Nezávislý odborový svaz Policie ČR ve spolupráci s Policií ČR a Vězeňskou službou ČR vyhlásil finanční sbírku, jejíž výtěžek podpoří příslušníky a zaměstnance bezpečnostních sborů, kteří byli katastrofou zasaženi.
„Povodně, které se v září prohnaly Českou republikou, za sebou na mnoha místech zanechaly ničivé následky. Jen v resortu Vězeňské služby ČR bylo povodněmi přímo zasaženo téměř 200 kolegů,“ upřesnila VS.
Sbírka potrvá ještě do konce října.
Zdroje: Olomoucký kraj, Vězeňská služba