Ekonomie pro začátečníky: Jaká měna je nejsilnější a je rozumné do ní investovat?
foto: epSos.de / wikimedia commons / CC-BY/Bankovky světových měn (ilustrační foto)
Každý člověk si ve světle historických fakt určitě alespoň jednou v životě položil otázku, jaká z množství světových měn je nejbezpečnější a zda dává smysl proměnit svoje úspory a tímto způsobem svoje prostředky investovat. Odpovědí je několik.
Odpovědět na otázku, která světová měna je nejsilnější na světě není úplně jednoduché. Měna je totiž již ze své definice, jakožto základní jednotky směnného systému určeného k nákupu nebo prodeji, relativně nestabilním faktorem. Podléhá totiž vždy vývoji ekonomiky, hospodářské situaci země, inflaci, investicím vlády, ale také její politické stabilitě. Všechny tyto proměnlivé faktory určují, jak velké množství zboží lze za peníze koupit nebo jak se hodnota měny proměňuje ve vztahu k platidlům v jiných zemích světa.
Podstata nejsilnější měny se v lidské historii často měnila
Obrovskou výhodou každé měny je její lehká směnitelnost s jiným produktem na trhu nebo právě to, že se podle ní cena zboží nebo služby dá snadněji určit. Zatímco dříve byla většina měn podložena reálnou fyzickou komoditou, jako zlatem, stříbrem, mědí, ale ve středověku, novověku a starověku dokonce zbožím určeným k obchodu, jako solí, obilím, čajem nebo později tabákem, dnes celý systém funguje na jiném principu. Téměř všechny národní banky až na pár vyjímek totiž již v současné době nemají v sejfech obrovské množství zlata nebo jiných komodit, kterými by podložily hodnotu papírových bankovek nebo mincí.
Všechny měny od druhé poloviny 20. století totiž postupně přešly z komoditních, tedy z vazby na hodnotu vzácného kovu nebo zboží, na ideu tzv. fiduciární (fiat). Měny jsou tak nyní založeny pouze na myšlenkovém konstruktu. Hodnota měny se odvíjí od rozhodnutí vlády země vnímat měnu jako zákonné platidlo na straně jedné a důvěře občanů na straně druhé. Právě na základě tohoto souhlasu mezi vykonavateli moci (politiky) a občany, kteří jim moc dávají do rukou, vzniká hodnota platidla. Lidé tak musí věřit v dostatečnou stabilitu a sílu měny, tedy že si za peníze mohou koupit dostatečný počet zboží, aby celý tento myšlenkový koncept mohl fungovat.
Pokud je konkrétní hodnota měny silná vůči zboží nebo penězům jiných států, politické vedení země je pravděpodobně stabilní a inflace, tedy nárůst cen zboží a služeb v ekonomice specifického státu nebo regionu, není příliš vysoká, peníze teoreticky mohou sloužit jako vhodný způsob investice. Právě v této souvislosti se proto nabízí otázka po tom, která ze světových měn je nejsilnější a zda a jakým způsobem je možné a dlouhodobě výhodné do takové měny případně investovat. Je však také vhodné se ptát po tom, zda je vůbec taková investice chytrá a do budoucna se ekonomicky vyplatí.
Nejsilnější měnou na světě není americký dolar
Pokud se však přece jen ptáme po síle měny, je důležité si stanovit, jak je toto kritérium definováno. V tomto smyslu je možné rozlišovat tři kategorie měn podle stability kurzu, vlivu a univerzálnosti platidla. Pokud mluvíme čistě o hodnotě vůči americkému dolaru, nejvyšší kurz má již dlouhodobě kuvajtský dinár (KWD), což je důsledek bohatých ropných zdrojů a stabilní ekonomiky této velmi malé většinově sunnitské monarchie. Mezi další tradičně silné měny v této kategorii patří bahrajnský dinár (BHD) a ománský rial (OMR).
Když ale mluvíme o vlivu měny na světové ekonomické dění, dominantní roli hraje bezesporu americký dolar (USD). I když není nejsilnější nebo nejstabilnější měnou, dolar je hlavní rezervou centrálních bank po celém světě a je nejpoužívanější i v mezinárodním obchodu. Tento fakt dolar pevně ukotvuje jako nejsilnější světovou měnu z hlediska důvěry a vlivu. Na druhém místě je z tohoto pohledu euro (EUR), které je také často používáno jako rezervní měna a má silnou pozici na evropském kontinentu a v mezinárodním obchodu.
Nejsilnější měnou světa Bitcoin?
Pokud se zaměříme na kyberměny, nejsilnější z nich je bezesporu Bitcoin (BTC). Díky své historii, decentralizaci a širokému přijetí je Bitcoin stále nejdominantnější digitální měnou. Má také největší tržní kapitalizaci a získal si důvěru jako „digitální zlato“, tedy uchovatel hodnoty ve světě kryptoměn. Další kyberměna Ethereum (ETH) se také těší rostoucí popularitě díky své schopnosti podporovat chytré kontrakty a decentralizované finance (DeFi), čímž mění využití technologie blockchainu, tedy směny mezi zařízeními, nad rámec běžného platebního prostředku.
Celkově tedy můžeme říci, že nejsilnější světovou měnou z hlediska hodnoty vůči dolaru je kuvajtský dinár, z hlediska vlivu a stability americký dolar, a mezi kyberměnami pak dominuje Bitcoin. Samotná podstata peněz však spočívá v jejich neustálém oběhu a pořekadlo „peníze se musí točit” není založeno na náhodě. Myšlenka investovat do měn, tedy převést úspory do nějaké specifické měny a doufat, že peníze s časem nepřijdou o svou dnešní hodnotu, není z dlouhodobého hlediska příliš rozumná. I přesto, že měna může být sebevíc silná, směna zboží a služeb musí neustále fungovat.