Ničeho jsme fakticky nedosáhli, zkritizoval české předsednictví exprezident Klaus
foto: Wikipedia/Václav Klaus
Václav Klaus prostřednictvím svého Institutu Václava Klause zveřejnil několik glos, kterými zároveň bilancoval nad uplynulým rokem. Udělal tak podobně, jako jiní politici. Pojal to ovšem kreativněji a vyjádřil tak své přesvědčení o událostech, které nastaly v roce 2022 a to včetně postcovidové situace či války na Ukrajině.
O prvním postcovidovém roku říká bývalý prezident to, že vlády nad svými občany ztratily dvě velké výhody. Jednou je nemožnost snadného diktování, zakazování či přikazování občanům. Zadruhé pak nemožnost svádět svou nečinnost na pandemii Covid 19.
Prezidentova glosa se nevyhnula ani ničivé válce na Ukrajině. „Každá válka je hrozná, ale nejvíce silácky a s hraným rozhořčením tuto válku kritizují ti, kteří nevnímali nebo vnímat nechtěli to, co se na Ukrajině dělo od konce komunismu a zejména to, co se tam dělo po roce 2014. Na rozhořčení těchto lidí si musíme dát pozor,“ upozornil.
Snad nejvíce okomentoval Klaus české předsednictví v Evropské unii. „Ničeho jsme fakticky nedosáhli,“ napsal a dodal, že Česká republika pouze organizovala a financovala různá setkání a akce, do jednotlivých akcí Evropské unie jsme ale nijak nezasahovali. Jediného, k čemu se za Českého předsednictví došlo, byla podle Klausových slov skutečnost, že unie posílila, zatímco národní státy oslabily. „Pěkně to včera vyjádřil ve svém rozhovoru v Právu náš pan Evropa, místopředseda vlády Bek, který neviditelné efekty našeho předsednictví pyšně označil výrokem tichá voda břehy mele,“ uvedl a v závěru doplnil, že nic z toho, co by Evropská unie skutečně potřebovala, Česká republika během předsednictví neudělala.
V průběhu, teď již loňského, roku jsme se potýkali s nejvyšší inflací od roku 1918. Centrální banka se podle vyjádření Václava Klause snažila do poloviny roku s inflací bojovat posunem úrokových sazeb. Vláda a ministr financí naopak vytvořili deficity v rozpočtu, které jsou větší než za předchozí vlády.
Exprezident se nezapomněl vyjádřit i k zelené ideologii evropského Green Dealu. „Sklízíme plody toho, že nad našimi dobře vyzbrojenými armádami zvítězila novodobá Jana z Arku v podobě Gréty Thunbergové a vnutila nám, že je potřeba přestat používat fosilní paliva,“ okomentoval. Společnost se podle jeho slov honí za vidinou upuštění od využívání osvědčených technologií a zdrojů s chimérou vidiny budoucích, stejně fungujících, technologií a zdrojů, které momentálně nejsou k dispozici. Jako příčinu takovéhoto jevu označuje rostoucí ceny energií a jejich následný nedostatek.