Od šatnářů na burzu: M2C sází na technologie a míří za hranice Evropy
foto: M2C / Public domain/Pracovník M2C (ilustrační obrázek)
Z malé studentské iniciativy se stala firma s tisíci zaměstnanci napříč Evropou. Společnost M2C, která dnes patří k lídrům v oblasti facility managementu, se chystá vstoupit na burzu. Klíčovou roli v jejím růstu sehrály technologie, flexibilita a důvěra dlouhodobých klientů.
Na začátku společnosti M2C stáli studenti, kteří v roce 1992 hledali způsob, jak si přivydělat kontrolou vstupenek v pražských muzeích a divadlech. Dnes má společnost M2C přes 8 500 zaměstnanců, otevřela pobočky ve 13 zemích Evropy a nově také expandovala do USA a Saudské Arábie. „Podařilo se nám spojit země od Lamanšského průlivu po Černé moře,“ uvedl CEO společnosti Matěj Bárta na webináři CYRUS, kde společně s Ivo Dostálem a Filipem Molčanem představil klíčové milníky i strategické plány firmy. Hlavním tématem diskuze byl však vstup firmy na Pražskou burzu.
Psali jsme
Ve čtvrtek se do veřejného prostoru dostala zpráva, že holding M2C, poskytovatel služeb v oblasti komplexní správy nemovitostí, chce vstoupit…
M2C: Od bezpečnosti ke komplexní správě budov
Přelomovým obdobím byl pro společnost podle Bárty začátek tisíciletí, kdy M2C rozšířila své působení z oblasti bezpečnosti na kompletní správu nemovitostí. Dnes se M2C stará o technický provoz budov, úklid, energetické úspory, vzduchotechniku či bezpečnostní technologie – zkrátka o vše, co zajistí majiteli, že jeho budova bude fungovat efektivně a dlouhodobě. Především po první dekádě nového milénia se firma začala systematicky rozšiřovat nejen produktově, ale i geograficky. Klienti si sami žádali implementaci služeb v dalších evropských zemích, což otevřelo cestu k mezinárodní expanzi.
Investice do technologií jako klíčový motor růstu M2C
M2C však není jen bezpečnostní nebo správní společností, která by se starala o nemovitosti a jejich dlouhodobou udržitelnost. Část společnosti spíše představuje startup založený na inovacích nejen ve sféře bezpečnostní, ale také energetické. „Před sedmi lety jsme začali vyvíjet vlastní IT produkty, dnes máme vlastní software house a 60 vývojářů,“ uvedl Filip Molčan, který má M2C na starost technologický rozvoj. Firma tak těží z akvizice technologické společnosti Invis, což jí umožnilo výrazně posílit svoje působení v oblasti digitalizace a automatizace správy budov.
Zatímco před deseti lety byl facility management téměř výhradně jen o lidském faktoru, dnes ho čím dál víc zastupují technologie v podobě chytrých kamer, dronů, robotických úklidových systémů a dalších moderních vymožeností. „Technologie nenahradí člověka ve všem, ale tam, kde to jde, přináší efektivitu i úspory. Například u úklidu velkých ploch jsou roboti jednoznačně výkonnější,“ podotýká Dostál. Podle Dostála, Bárty a Molčana je právě investice do moderních technologií správy a jejich vývoje klíčovým bodem, na kterém chtějí budovat další rozvoj společnosti M2C.
M2C klade důraz na dlouhodobost, kvalitu a efektivitu
Úspěch M2C však nestojí jen na inovacích, ale i na pevných a především dlouhodobých vztazích s klienty. Většina kontraktů je dlouhodobých. „Máme zákazníky, kteří jsou s námi 10 až 15 let. To o něčem svědčí,“ komentuje důležitost klientské základny Bárta. Společnost se také chlubí tím, že má v portfoliu klienty z top 5 % světového trhu, ale i menší privátní společnosti. Tajemstvím úspěchu M2C je podle Bárty však především flexibilita a neustálá snaha přinášet klientům skutečný užitek. Právě z tohoto důvodu se dle Bárty daří firmě dlouhodobě udržet svoje klienty.
Vstup na burzu M2C: první krok k evropské expanzi
V rámci dalšího růstu byl proto logický vstup M2C na burzu. První obchodní den je plánován na 20. června 2025 a cena za jednu akcii se bude pohybovat mezi 250–300 Kč. Potenciální investoři však budou moci pořídit akcie již 2. června. K dispozici bude dle CEO Bárty celkem 800 tisíc akcií, přičemž minimální investice činí 1000 kusů. „Chceme si burzu otestovat a pokud bude odezva pozitivní, zvažujeme IPO i v dalších evropských zemích,“ dodává Bárta. Akcie bude možné koupit prostřednictvím Cyrrusu i dalších obchodníků. Více informací poskytuje společnost M2C na svém webu.
Vize do budoucna: česká značka M2C evropského formátu
V rámci debaty padla samozřejmě také otázka, co plánuje společnost dělat s kapitálem získaným od investorů. Podle Bárty chce společnost M2C do budoucna klást větší důraz na ziskovost, plánuje investice do vývoje technologií, ale také akvizice nejen v Česku, ale i v Německu a dalších zemích po celém světě. „Dlouhodobě se řídíme tím, že to co získáme zase reinvestujeme, takže se akcionáři nemusí bát exitové strategie," doplnil Bárta. M2C si klade ambiciózní cíle a chce být kvalitní mezinárodní značkou s českými kořeny, která uspěje i na vyspělých trzích.
Podle Ivo Dostála firma plánuje už do několika let generovat dividendy. „Je to konzervativní odhad, ale přibližně v roce 2028 bychom mohli začít generovat dividenty pro naše akcionáře,“ komentovat situaci Dostál. Podle Bárty je 800 tisíc akcií na Pražské burze první krok k testování prostředí. Pokud bude mít pozitivní odezvu, chce firma v této iniciativě pokračovat dál a případně zvážit IPO také v jiných zemích v Evropě.