Osekejte omítky, odstraňte izolace. Jak postupovat při obnově zaplavených domů?
foto: HZS Olomouckého kraje/Zatopené domy na Jesenicku
Voda z ničivých záplav pomalu opadá a lidé se postupně navracejí do svých domovů. Jak si počínat, aby stavby ochránili před další degradací? Rady a doporučení zveřejnila na svých internetových stránkách Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).
V první řadě je třeba zlikvidovat vodou kontaminované potraviny, plodiny a uhynulé zvířectvo a dodržovat základní hygienická pravidla, jako je nezbytná ochrana kůže, očí a rukou. Dále odborníci doporučují nepoužívat vodu ze studní, které byly zasaženy povodní, jako pitnou. Potom je třeba zdokumentovat stav. Nafotit je vhodné nejen vlastní konstrukce, ale i předměty, které se vyhazují. Pak už se lze konečně pustit do čištění místností přímo zasažených povodní a odstranit zničené věci.
Jak postupovat ve zděných domech?
Nejdříve je nutné vyklidit veškerý mobiliář, vyvézt bahno a nečistoty. Následuje vymytí zasažených prostor. Potom je třeba odstranit z podlah PVC krytiny, koberce, dřevěné prvky, jako jsou parkety nebo prkna.
„Odstraňte i desky na bázi dřeva, vše bude zničené a nelze to opravit. Odstraňte zásypy a tepelné izolace podlah. Osekejte omítky nejméně 30 cm nad rovinu zatopení. Sušení pomocí vysoušečů podpořte osazením stolních ventilátorů, které zajistí cirkulaci vzduchu po místnosti a zvýší účinnost vysušování,“ doporučuje ČKAIT.
Okna i dveře mají být v této fázi záchranných prací uzavřené, není vhodné větrat. Voda z vysoušečů se má pravidelně vylévat nebo odvádět hadicemi mimo sušený prostor.
„Keramické a betonové podlahy, pod kterými jsou tepelné nebo akustické izolace, otevřete jednou či dvěma sondami, odsajte z nich vodu a vysoušejte speciálním sušicím zařízením nebo je rozbourejte a odstraňte tepelné izolace,“ radí autorizovaní inženýři.
Vytápět a větrat
Místnosti, které nejsou vysoušené, je vhodné větrat nebo střídavě vytápět a větrat, osazení ventilátorů urychlí vysoušení. Po vysušení se prostory mají vydesinfikovat a teprve potom provést opravy.
„Pokud zůstanou omítky, odstraňte původní poškozené nátěry a vymalujte prostory hašeným vápnem nebo nátěrovými hmotami s fungicidní přísadou, které neuzavřou povrch stěn pro vysychání,“ uvádí ČKAIT.
Co s dřevostavbami?
Pokud máte dřevostavbu, po vynesení bahna a mobiliáře odstraňte podlahy včetně tepelných izolací, dále opláštění vnitřních i obvodových stěn z jedné strany, v případě sádrokartonu nebo desek na bázi dřeva z obou stran, omyjte dřevěné nosné konstrukce vodou.
„Vysoušejte nuceně s tím, že při sušení je vhodné ventilátory zajistit cirkulaci vzduchu v uzavřených prostorech. Před opravou je nutno dřevo impregnovat prostředkem proti houbám a hmyzu,“ nabádají zkušení stavaři.
Zdroj: ČKAIT