Ovoce zdražilo o 55,6 procenta
foto: Emil Pokorný, Deník Vektor/Trhy
ČSÚ v pondělí vydal pravidelný vývoj indexu cen výrobců, aktuální údaje hodnotí duben letošního roku. Z poskytnutých údajů vyplynulo, že meziměsíčně ceny zemědělských výrobců klesly o 3,5 procenta a meziročně byly nižší o 13,4 procenta. Deník Vektor se však zaměřil na podrobnější analýzu dat, kde už tolik prostoru k oslavám není.
V rostlinné výrobě, jak poukázal ČSÚ, ceny klesly o 18,6 procenta. Nižší byly ceny zeleniny o 21,5 procenta, olejnin o 13,8 procenta a obilovin o 27,5 procenta. Zvýšily se však ceny ovoce o 55,6 procenta a brambor o 19,5 procenta.
V živočišné výrobě byly ceny nižší o 7,2 procenta. Klesly ceny vajec o 20,5 procenta, mléka o 10,1 procenta a drůbeže o 7,2 procenta. Ceny skotu byly vyšší o 4,2 procenta a prasat o 0,4 procenta.
Český statistický úřad poskytl též indexy stavebních prací. Ty meziměsíčně vzrostly o dvě desetiny.
Podle oslovených ekonomů je to však směr správným směrem. Zejména s ohledem na delší časové úseky.
- Indexy ve formátu XLS naleznete ZDE.
„Ceny stavebních prací v dubnu meziročně vzrostly o dvě procenta. Naopak ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví zlevnily o 1,5 procenta. Postupné snižování úrokových sazeb oživilo poptávku na realitním trhu. To by do budoucna mohlo podpořit i české stavebnictví, které je však brzděno příliš komplikovanými a zdlouhavými stavebními předpisy,“ komentoval například Štěpán Křeček.
Zmíněné vyšší ceny ovoce přitom podle očekávání nenaplnily maximum. Ovlivňovat je i nadále budou květnové mrazy, které poničily výraznou část domácí úrody.
Jen v České republice byly první odhady škod v ovocných sadech přes jednu miliardu korun, ve vinohradech jsou škody dokonce přes dvě miliardy. Pěstitele ovoce tak nyní čeká rok a půl nákladů bez jakýchkoli příjmů, upozornil resort zemědělství.